Czytaj także -

Aktualne wydanie

2021 12 okladka1

Świat Szkła 12/2021

User Menu

 ET-160x600-PL-4

 

 

 

 

facebook12

czytaj newsy Świata Szkła

- więcej szklanej architektury

 

Baztech

Miesięcznik Świat Szkła

indeksowany jest w bazie

czasopism technicznych

 

 

  Adv-750x100-px-Builing-Science-23

 BUDMA 22a

Automatyczna linia do rozkroju szkła zadba o bezpieczeństwo wielkoformatowych tafli
Data dodania: 20.09.18

Jeden z polskich liderów produkcji szkła budowlanego wielkoformatowego postawił na najnowocześniejsze rozwiązania techniczne, oferowane przez włoską firmę INTERMAC. Automatyczna linia do rozkroju szkła zagwarantowała bezpieczny załadunek i rozładunek dużych tafli oraz wydajną i precyzyjną obróbkę szkła fasadowego. 

 

Przeszklenia fasadowe mają niewątpliwie zalety estetyczne, jednak muszą też cechować się parametrami, które pozwalają uzyskać jak najkorzystniejszy bilans energetyczny budynku. Do tego projektanci oczekują od szkła fasadowego bezpieczeństwa, odporności ogniowej czy izolacji dźwiękowej, do których trzeba stosować specjalne metody hartowania, laminowania szkła. Pytają też o coraz większe formaty tafli. To wyzwanie nie tylko dla producenta, ale również dostawców technologii obróbki szkła. W firmie INTERMAC takie technologie są już dostępne i wyprzedając oczekiwania rynku. Zaprojektowany przez nią stół do rozkroju Genius umożliwia bardzo precyzyjny rozkrój nawet bardzo dużych tafli.

 

 

2018 9 66 1

 

 

Maksymalna wydajność

 

Linia do rozkroju szkła, która w ubiegłym roku stanęła w nowej hali produkcyjnej w centralnej Polsce, składa się ze stołu do cięcia INTERMAC Genius 61 CT red, stołu do łamania szkła oraz systemu automatycznego, dwustronnego załadunku. Wysoka wydajność i automatyzacja linii, pozwala firmie podwoić moce produkcyjne.

 

Jak zauważa inwestor, od początku celem spółki było wyraźne zwiększenie wolumenu produkcji ze względu na rosnące zamówienia, głównie z rynków zagranicznych. Ponadto firma ma w planach wprowadzenie na rynek nowych produktów. Podkreślił ponadto, że inwestycja w zautomatyzowaną linię do cięcia szkła była kluczem do maksymalizacji wydajności.

 

Inwestor postawił więc na światowego lidera w tej dziedzinie – firmę INTERMAC i podjął współpracę z jej przedstawicielem w Polsce – firmą MEKANIKA, która zrealizowała inwestycję „pod klucz”. Jej istotnym założeniem był pełna automatyzacja, ograniczająca wpływ błędów ludzkich na jakość produkcji, ale też eliminująca ciężką pracę polegającą np. na załadunku czy rozładunku szkła.

 

 

Automatyczny załadunek

 

Z trzech pionowych stojaków, umiejscowionych po obu stronach stołu do rozkroju Genius, tafle są automatycznie załadowywane na linię produkcyjną, przy pomocy systemu prowadnic i przekładni.

 

– Rama górna maszyny posiada specjalne, uchylne ramię z przyssawkami, które pozwalają na podnoszenie tafli szkła znajdującej się na bocznych stojakach – wyjaśnia Błażej Wroński z firmy MEKANIKA. – Po każdej stronie ramion załadunkowych zainstalowanych zostało po 18 przyssawek. Ramiona podnoszą się ponad rolki podczas załadunku szkła oraz kładą taflę na rolkach podczas ruchu powrotnego do poziomej pozycji wyjściowej.

 

Tafla szkła podnoszona jest z pakietu i stojaka za pomocą pionowego systemu dźwigania, który po przyssaniu tafli lekko ją rozsuwa ku górze w celu oddzielenia jej od reszty tafli w pakiecie. Przyssawki zamocowane są na trzpieniach ze sprężynami w celu zapewnienia pewnego uchwytu i zrekompensowania wszelkich nierówności pakietu, z którego jest pobierane szkło. Pozycja przyssawek może być regulowana ręcznie, wzdłuż osi ramion.

 

 

(...)

 

2018 9 66 2

 

 

Natomiast na linię rozkroju może trafić szkło o wymiarach nawet 6000x3350 mm. Grubość pakietu arkuszy może wynieść nawet 700 mm, a pojedynczej tafli od 3-19 mm. Arkusze transportowane są z prędkością do 40 m/min, a napęd przenoszony jest mechanicznie, za pomocą łańcucha.

 

Rolki napędowe w stole maszyny posiadają tryb szybki dla normalnych cyklów pracy oraz tryb wolny, służący do rozładunku tafli ze stołu tnącego, a regulacja prędkości odbywa się za pomocą falownika. Maszyna, dzięki czujnikowi, sygnalizuje moment wyjścia ostatniej tafli szkła.

 

 

Bezpiecznie dla surowca

 

Zainstalowania linia produkcyjna obrabia materiał o podwyższonych właściwościach technicznych, a tym samym wysokiej wartości. Stąd tak ważne jest bezpieczeństwo surowca i jak największe ograniczenia start materiałowych. W linii Genius zastosowano wiele rozwiązań, które są w stanie sprostać temu wyzwaniu. Prócz wspomnianego bezpiecznego i precyzyjnego załadunku, warto wspomnieć o stole roboczym, który pokryty jest filcem o niskim współczynniku tarcia. Zastosowano w nim poduszkę powietrzną umożliwiającą łatwe przesuwanie tafli szkła o dużej grubości (jumbo). Poduszka powietrzna wytwarzana jest przez dwa niskoszumowe wentylatory o dużej wydajności, które połączone są dwoma kanałami powietrznymi, umożliwiającymi optymalną dystrybucję powietrza do wszystkich części stołu roboczego.

 

 

2018 9 67 1

 

 

Obróbka trzyosiowa

 

Stół Genius 61 CT RED to urządzenie sterowane numerycznie, z kontrolą pracy w trzech osiach. Można na nim dokonać rozkroju zarówno wielkoformatowego szkła monolitycznego, jak i laminowanego. Głowica, na której zamontowane są narzędzia wykonuje nieograniczony obrót i może wykonać cięcia proste i profilowane, w tym wszelkie skomplikowane kształty. Odpowiada to potrzebom inwestora , który jest także producentem szkła giętego i tafli o niestandardowych kształtach.

 

 

2018 9 67 2

 

 

– Operator stołu Genius 61 ma tu ułatwione zadanie, dzięki zainstalowanemu na maszynie edytorowi cięcia (IEdit), który pozwala na wykonywanie prostoliniowych i krzywoliniowych cięć bez zastosowania specjalnego oprogramowania do optymalizacji i jest szczególnie użyteczny w przypadku szybkich, natychmiastowych cięć – mówi Błażej Wroński.

 

– Sam interfejs graficzny aplikacji jest również bardzo przyjazdy dla użytkownika. Wyświetla nie tylko wymiary, nazwy profili, rodzaje cięcia, kolory części, ale także pokazuje, jakie elementy pozostaną po cięciu. Bardzo przydatna jest biblioteka parametrów, z której można zdefiniować i pobrać odpowiednie profile do produkcji. Można je również dostosować do późniejszego cięcia bezpośrednio za pomocą oprogramowania maszyny.

 

Linia do rozkroju Genius już z powodzeniem amortyzuje się. Udana inwestycja pociągnęła za dobą kolejne decyzje w zakresie rozwoju parku maszynowego firmy. Także tym razem zdecydowano się na współpracę z firmą MEKANIKA.

 

W marcu 2018 roku w fabryce inwestora stanęło kolejne centrum do obróbki szkła marki INTERMAC służące do wiercenia, frezowania i polerowania krawędzi szkła. Pozwala ono na obróbkę arkuszy różnych kształtach i wymiarach do 3500x2200 mm. Inwestor podkreśla, że nowa maszyna otworzyła firmie nowe możliwości technologiczne i możliwość realizacji nawet skomplikowanych zamówień w krótkim terminie, a – co najważniejsze – zagwarantować niezmiennie wysoką jakość produktu.

 

 

 

Gabriela Poręba
MEKANIKA

 

 

Całość artykułu w wydaniu drukowanym i elektronicznym 
Inne artykuły o podobnej tematyce patrz Serwisy Tematyczne 
Więcej informacji: Świat Szkła 09/2018

 

 

Czytaj także --

 

 

01 chik
01 chik