Dubiel Vitrum to nazwa firmy niełatwa do zapamiętania, ale już jej logo, naklejone na lustrach sprzedawanych prawie na całym świecie, widział niemal każdy.

 

I dobrze kojarzy producenta z wysokiej klasy wyrobami zdobiącymi wnętrza naszych łazienek.

 

Ale chcemy pokazać jeszcze drugą, mniej znaną stronę firmy, która realizuje również ciekawe, indywidualne projekty ze szkła.

 

Od czerwca pomaga mu w tym stół do rozkroju INTERMAC Genius 37 CT-A.

 

2019 01 36 1


Pierwszego członu nazwie firmy użyczył sam właściciel – Andrzej Dubiel , natomiast drugi człon – Vitrum – to łacińska nazwa szkła.

 

Właśnie obróbką tego materiału zajmuje się głównie firma, która swój nowoczesny zakład ma w Rabce Zdroju.

 

Powstają tu nie tylko popularne lustra, ale również szkło bezpieczne (hartowane ESG oraz wzmocnione termicznie TVG i laminowane VSG), szkło stosowane w architekturze wnętrz (kabiny, drzwi, przeszklenia), jak również projekty indywidualne.

 

Z myślą o tych ostatnich w zakładzie stanął sterowany numerycznie stół do rozkroju szkła, Genius 37 CT-A firmy INTERMAC.


— Wykonujemy projekty na zamówienie ze szkła płaskiego float, barwionego w masie, drukowanego, trawionego, piaskowanego czy ornamentowego, a więc już sama gama surowców jest bardzo szeroka — mówi Andrzej Dubiel.

 

— Do tego dochodzą różnorodne wzory i kształty, które wymagają precyzji i odpowiedniej szybkości cięcia.

 

 

2019 01 36 3 2019 01 36 2

 


Wymagający są również klienci, a dokładność zrealizowanych przez Dubiel Virtum zleceń, mogą oceniać choćby podróżni wysiadający na stacjach PKP w Katowicach czy Wrocławiu, zwiedzający Galerię Narodową „Zachęta”, czy dom pokazowy „Villa Natura” Ewy Minge.


W zakładzie realizującym zlecenia takich klientów stół do rozkroju sterowany numerycznie nie jest nowością.


— Przez 18 lat pracowaliśmy na stole CNC, który jak na czasy, w których go kupiliśmy był nowatorski i rzadko spotykany w polskich zakładach — wspomina Andrzej Dubiel.

 

— Jednak po latach intensywnej pracy przyszedł czas na jego wymianę i zdecydowaliśmy się na zakup nowego stołu od firmy INTERMAC.

 

2019 01 36 4

„Villa Natura” Ewy Minge

 

Wybór dodatkowo ułatwił fakt, iż wybrana maszyna posiadała mniejsze wymiary od innych urządzeń oferowanych na rynku.

 

Maszyny innych producentów były co najmniej o pół metra dłuższe i nie mieściły się w hali produkcyjnej.

 

Było to niezwykle ważne, gdyż stół miał stanąć dokładnie w tym samym miejscu,nco jego poprzednik.


— Stół Genius spełnił nasze wymagania co do gabarytów i zdecydowaliśmy się na jego zakup, choć wcześniej nie mieliśmy jeszcze żadnego doświadczenia z tą włoską marką — dodaje właściciel Dubiel Vitrum.

 

— Braliśmy pod uwagę jeszcze jeden stół, innej marki, jednak jego oprogramowanie nie spełniało naszych oczekiwań.

 

Potrzebowaliśmy oprogramowania intuicyjnego, do którego łatwo przyuczyć operatora, w czasach gdy rotacja przy obsłudze maszyn w zakładzie jest dość częsta.

 

2019 01 36 5

Stacja kolejowa w m. Zug w Szwajcarii

 

Przyjazne oprogramowanie
W stole Genius, trzema osiami kontrolowanymi numerycznie, zarządza przyjazne oprogramowanie pracujące w środowisku Windows, zainstalowane na komputerze typu PC.

 

Operator ma do dyspozycji klawiaturę, mysz oraz płaski, 19-calowy monitor, na którym obserwuje w czasie rzeczywistym cały proces obróbki: od wprowadzenia projektu po jego ukończenie.


Niemal wszystkie opcje i funkcje maszyny można zobaczyć dzięki kolorowej wizualizacji graficznej, tj, schemat cięcia, rozmiary formatek czy dane opisowe, jak numer zamówienia, nazwę klienta itp.

 

Dodatkowy edytor cięcia (IEdit) dla systemu Windows, pozwala na wykonywanie cięć prostych i profilowych, bez potrzeby stosowania programu do optymalizacji. Jest on użyteczny zwłaszcza przy wykonywaniu natychmiastowych cięć.


— Komputer może być podłączony do sieci i wówczas można realizować usługę teleserwisu — wyjaśnia Arkadiusz Krauschar. — Umożliwia ona aktualizację oprogramowania oraz diagnostykę maszyny, co pozwala np. zaplanować prewencyjny czas konserwacji maszyny i znacznie ułatwić pracę technika, który może zdalnie ocenić konieczność wymiany części czy naprawy usterek.

 

2019 01 36 6


Automatyczne przezbrojenie bez przestoju
Stół Genius CT-A służy do cięcia prostego i profilowego monolitycznych arkuszy szkła. Konfiguracja maszyny umożliwia cięcie płyt szklanych o grubości od 3 do 19 mm, a prędkość cięcia wynosi nawet 150 m/min.

 

Automatyczny, sześciopozycyjny magazynek narzędzi zamontowany na stole roboczym, pozwala na automatyzację pracy maszyny w trakcie wykonywania operacji roboczych.


Zaletą stołu Genius CT-A jest nie tylko wysoka wydajność i precyzja, ale także technologia nestingu, która optymalizuje zużycie materiału poprzez odpowiednie rozmieszczenie wycinanych formatek na arkuszu szkła tak, aby zminimalizować straty materiałowe. 

 

Jest to szczególnie ważne przy zamówieniach jednostkowych, realizowanych często z arkusza, zamawianego specjalnie pod daną realizację.


— Zajmujemy się realizacją zleceń obejmującą docinanie szkła mało- oraz wielkogabarytowego o różnych kształtach, do mebli zaprojektowanych ze szkła czy szklanych elementów.

 

Oferta szkła na wymiar obejmuje również produkcję elementów do urządzeń, maszyn czy produktów użytkowych — mówi Andrzej Dubiel.


Należy również podkreślić ważną funkcję, jaką pełni laser odczytujący pozycję arkusza na stole, przekazując precyzyjnie parametry do zespołu tnącego.

 

Optyczne pozycjonowanie arkusza pozwala na jego wyzerowanie bez udziału pozycjonerów mechanicznych, dzięki czemu skrócony zostaje czas przestoju i zapewniona jest maksymalna precyzja przy pozycjonowaniu arkusza. 

 

Przy cięciu szyb laminowanych stosuje się optyczne pozycjonowanie z podwójnym punktem zerowym.

 

 

Załadunek, manipulacja i rozładunek
Manipulowanie, nawet bardzo dużymi arkuszami szkła, ułatwia konstrukcja stółu roboczego, pokrytego matą o niskim współczynniku tarcia oraz z perforacją doprowadzającą powietrze (poduszka powietrzna).


Załadunek nawet bardzo dużej i ciężkiej tafli szkła umożliwia system podnoszenie stołu roboczego. 

 

Jest to doceniane zwłaszcza przez klientów pracujących ze szkłem o grubościach 10 mm i więcej, ponadto zwiększa ergonomię pracy i redukuje miejsce zajmowane przez gniazdo produkcyjne w zakładzie.


Do możliwości obróbki dużych płyt dostosowany jest także system załadunku i rozładunku oparty na czterech stopkach.

 

Dodatkowo stopka wyrównująca (4+1) pokryta jest gumą odporną na uszkodzenia, kontrolowaną automatycznie przez elektro-pneumatyczny układ połączony z mechanizmem do nachylania stołu.

 

Stopka ta pełni podwójną funkcję: wspiera arkusze w trakcie załadunku i wyładunku oraz działa jako mechaniczny zespół wyrównujący.

 

 


Drukarka etykiet
Drukarka etykiet to nowe rozwiązanie, które INTERMAC wprowadziło właśnie do modelu GENIUS CT-A.

 

Dzięki niej formatki oznaczane są odpowiednim kodem, z którego kolejne maszyny – na przykład centrum obróbcze – odczytują kolejne zadania obróbcze.

 

 

Solidna i szybka

— Analizując bardzo trwałą i solidnie wykonaną konstrukcję stołu GENIUS CT-A i do tego jego parametry obróbcze śmiało można powiedzieć, że

 

jest to technologia dla zakładów przemysłowych, często pracujących intensywnie na dwie czy trzy zmiany — mówi Błażej Wroński z firmy MEKANIKA, która dostarczyła i instalowała urządzenie.


Małgorzata Wnorowska
MEKANIKA

 

Masz pytanie dotyczące artykułu, napisz: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

 

Całość artykułu w wydaniu drukowanym i elektronicznym 

Inne artykuły o podobnej tematyce patrz Serwisy Tematyczne 
Więcej informacji: Świat Szkła 1/2019

 

  • Logo - alu
  • Logo aw
  • Logo - fenzi
  • Logo - glass serwis
  • Logo - lisec
  • Logo - mc diam
  • Logo - polflam
  • Logo - saint gobain
  • Logo termo
  • Logo - swiss
  • Logo - guardian
  • Logo - forel
  • vitrintec wall solutions logo

Copyright © Świat Szkła - Wszelkie prawa zastrzeżone.