Aktualne wydanie

2021 03 okladka1

Świat Szkła 03/2021

User Menu

 

 ET-160x600-PL-3

 

 

 

facebook12

czytaj newsy Świata Szkła

- więcej szklanej architektury

 

Baztech

Miesięcznik Świat Szkła

indeksowany jest w bazie

czasopism technicznych

 

 

Tagi Globalne

Wydanie Specjalne

okladka Dom inteligentny 22

(w opracowaniu) 

 dom bez barier okladka

gotowy

20200909przeciwpozarowe przegrody budowlane

 

Fasady przeszklone termika akustyka odpornosc ogniowa 2016

 

okna pasywne 2015a

 

Fotowoltaika w architekturze okladka

 

20140808Przegrody przeciwpozarowe

 

konstrukcje szklane

 

20140533 Konstrukcje przeszklone 2

 

Katalog 2021 okladka

 

banner konferencja 04 2019

 RODO

konferencja webinarium 2021 

 pl 480x100 AW Banner 201208

 

baner4 abprojekt

Dri-Design – swoboda projektowania niezwykłych elewacji
Data dodania: 17.12.20

Korzystanie z prefabrykowanych elementów elewacyjnych ułatwia wznoszenie budynków. Takie rozwiązania pociągają jednak za sobą ogromne kompromisy estetyczne i pozbawiają nas swobody projektowej.

 

A gdyby to nie projektant musiał dostosować się do systemu, a system do projektanta? Dri-Design całkowicie zmienia dotychczasowe reguły gry i zapewniając niemal nieograniczone możliwości twórcze przywraca architektowi należną mu rolę.

 

20201215kingspan dridesign millwoods usa

 


Gotowe systemy elewacyjne pozwalają na szybkie i wygodne prace budowlane, a jednocześnie stanowią ochronę dla wewnętrznych warstw konstrukcyjnych i ociepleniowych. Niestety, układanie budynku z takich typowych klocków wymaga od projektanta pewnego schematu działania i opierania się na zestandaryzowanych rozwiązaniach.

 

Nawet jeśli mamy możliwość ustalania wymiarów i koloru poszczególnych elementów, to wciąż ciężko nazwać to swobodą projektową. Taka elewacja ciągle jest po prostu płaszczyzną pokrytą prostokątnymi “płytkami” w jednym lub w kilku kolorach, dokładnie tak jak na setkach innych budynków dookoła.

 

Koniec schematów
Dri-Design to unikalny system fasadowych kaset aluminiowych, który daje projektantom całkiem nowe możliwości i w którym architekt decyduje nie tylko o rozmiarze poszczególnych elementów, czy wyborze konkretnego koloru z palety. Zróżnicowanie głębokości kaset, faktura, perforacje zapewniające przepływ światła, czy nawet rysujące ogromne obrazy na całych ścianach, to już żaden problem. Wystarczy pomyśleć jaki efekt chcemy osiągnąć, a system się do tego dostosuje.

 

Podstawowym elementem systemu Dri-Design są płaskie aluminiowe kasety o grubości 30 mm, o ukrytym mocowaniu, montowane bezpośrednio do ściany lub do płyt w systemie Karrier z możliwością wyeliminowania dodatkowych podkonstrukcji.

 

20201215kingspan dridesign health partners usa

 

Poza kasetami płaskimi do wyboru mamy też kasety o zwiększonej głębokości (shadow) oraz ze skośną przednią płaszczyzną (tapered) o nachyleniu w dowolnym kierunku w pionie lub poziomie. Możemy także decydować, jak bardzo kasety te będą wysuwać się poza lico kaset płaskich.

 

W obydwu przypadkach stopniowanie grubości kaset jest dowolne z dokładnością co do jednego milimetra do grubości 100 mm (kasety sadowa) oraz 70 mm (kasety tapered). Wszystkie kasety mają ten sam sposób mocowania i można je dowolnie ze sobą łączyć i zestawiać.

 

Pozwala to na przestrzenne rozrzeźbienie elewacji, tworzenie lizen, zaznaczenie akcentów, czy grę światła i cienia. Zależnie od koloru czy wybranej faktury mamy możliwość tworzenia zarówno podziałów nawiązujących do klasycznych budynków z boniowaniem, czy nowoczesnych rozwiązań formalnych bawiących się kątami odbicia światła lub odwołujących się do abstrakcyjnych form rzeźbiarskich.

 

O odpowiedni efekt zadbają też różne rodzaje elementów wykończeniowych i narożników – od łączonych na styk kaset ściętych pod kątem 45°, po specjalne zagięte kasety sprawiające wrażenie zbudowania elewacji z grubych kamiennych bloków.

 

 

Więcej możliwości
Wszystkie typy kaset mogą być też dowolnie perforowane, dzięki czemu mogą stanowić efektowną osłonę przeszkleń przepuszczając do wnętrza światło albo ażurowe ściany osłonowe wykonywane np. w wielopoziomowych budynkach garażowych, różnego rodzaju wiatach czy budynkach infrastrukturalnych.

 

W ten ciekawy sposób możemy też zaznaczyć np. szczególnie ważne elementy budynku, czy podkreślić strefę wejścia zapewniając jej wyjątkową oprawę.

 

Prawdziwą rewolucją jest możliwość takiego wykonania perforacji, która stworzy dowolny obraz na jednej kasecie lub na całej elewacji składającej się z setek elementów. Może to być zarówno proste logo, jak również skomplikowana grafika ze zdjęcia.

 

20201215kingspan dridesign general mitchell airport milwaukee usa

 

Specjalne oprogramowanie zamienia np. naszą fotografię na raster otworów o zróżnicowanym rozmieszczeniu, zagęszczeniu i wielkości, który następnie jest wycinany w kasetach. Znajdujące się za kasetami warstwy o innej barwie, czy też przebijające się przez otwory światło z budynku niczym kropki tuszu będą malowały naszą grafiki na elewacji przyciągając wzrok i uwagę przechodniów.

 

Aby jak najlepiej dostosować się do indywidualnych potrzeb architekta oferta dostępnych rozwiązań systemu jest stale poszerzana. Podstawowe wersje kaset zapewniają dowolność koloru oraz kilka sposobów lakierowania nadającego na powierzchni struktury charakterystyczne dla różnych materiałów.

 

Dla budynków o szczególnej randze można jednak także zaplanować kasety wykonane ze stali nierdzewnej, miedzi, cortenu i innych szlachetnych materiałów.

 

Niech żyje indywidualność
Dzięki systemowi Dri-Design rolą architekta znów jest projektowanie, a nie jedynie zestawianie ze sobą gotowych rozwiązań. Ogromne możliwości personalizacji bardzo wielu aspektów systemu pozwalają na realizację nawet śmiałych artystycznych kreacji i wizji.

 

Jednocześnie zaawansowana technologia produkcji zapewnia kasetom Dri-Design niesamowitą precyzję wykonania, a materiały, z których zostały wykonane sprawiają, że w 100% nadają się do recyklingu.

 

Wykorzystanie na elewacjach, ale także we wnętrzach jako materiału wykończeniowego produkowanych przez Kingspan kaset Dri-Design umożliwia zastosowanie indywidualnych rozwiązań do każdego obiektu i daje ogromne pole do popisu dla kreatywności i fantazji zespołów projektowych.

 

Mając niesamowitą swobodę otrzymujemy jednocześnie wszystkie korzyści wynikające z prefabrykacji. Na budowę trafiają gotowe elementy najwyższej jakości, dzięki czemu podczas procesu budowlanego możemy uniknąć wielu dodatkowych prac, kosztów czy przestojów technologicznych.

 

Bez kompromisów dotyczących standardów możemy więc oddać się temu, co w architekturze najważniejsze: tworzeniu, które dzięki Dri-Design może być od dziś ograniczone niemal jedynie naszą wyobraźnią.

 

-------------------------

O firmie Kingspan

Grupa Kingspan jest światowym liderem w zakresie zaawansowanych rozwiązań budowlanych, które przyczyniają się do tworzenia inspirujących i zrównoważonych budynków na całym świecie. Firma dysponuje ponad 130 zakładami produkcyjnymi w ponad 60 krajach na całym świecie.

Firma oferuje szerokie portfolio produktowe prefabrykowanych systemów elewacyjnych, które pozwalają na dużą elastyczność w projektowaniu, równocześnie zapewniając doskonałe parametry techniczne. Portfolio produktów Kingspan Fasady koncentruje się na dostarczaniu atrakcyjnych wizualnie, certyfikowanych, wydajnych i szybkich w instalacji rozwiązań dla dwóch kluczowych obszarów: modułowych systemów elewacyjnych i fasad wentylowanych.

 

Całość artykułu w wydaniu drukowanym i elektronicznym 

Inne artykuły o podobnej tematyce patrz Serwisy Tematyczne 
Więcej informacji:  Świat Szkła 01/2021

 

 

 

01 chik
01 chik