Czytaj także -

Aktualne wydanie

2023 02 okladka1

Świat Szkła 2/2023

facebook12

czytaj newsy Świata Szkła

- więcej szklanej architektury

 

Baztech

Miesięcznik Świat Szkła

indeksowany jest w bazie

czasopism technicznych

 

 

baner-www

 

Baner Press Glass final

 

 

 ET-Swiat-Szkla-480x150

Praktyczne porady
Data dodania: 02.01.21

Czy drzwi wewnętrzne muszą „dochodzić“ do podłogi?

Ościeżnice wykonane z drewna i materiałów drewnopochodnych nie powinny być zawilgocone od dołu, aby uniknąć pęcznienia i pogorszenia wyglądu lub uszkodzenia warstw wierzchnich (np. forniru).

 

Można to osiągnąć, wykonując u dołu spoinę o szerokości ok. 3 mm, umieszczając pod spodem szczelinę dystansową, którą następnie uszczelnia się elastyczną masą uszczelniającą (rys. 1). Dotyczy to w szczególności wykładzin podłogowych z kamienia naturalnego i płytek ceramicznych, ale także parkietów, które czyści się preparatami wodorozcieńczalnymi.

 

 2020 12 17 1

Rys. 1. Połączenie dolnej krawędzi z podłogą – ościeżnica drewniana z uszczelnieniem masą elastyczną

 


Wiążącą normatywną specyfikację można znaleźć w normie DIN 68706-2. W rozdziale 5 Montaż jest napisane: „W przypadku stosowania ościeżnic drzwiowych w pomieszczeniach z wykładzinami podłogowymi, które można pielęgnować za pomocą preparatów wodorozcieńczalnych, połączenie między ościeżnicą, a wykładziną podłogową należy chronić przed wnikaniem wilgoci podczas montażu lub użytkowania, np. przez fugowanie za pomocą trwale elastycznej masy”.

 


Jakie mogą być tolerancje przy montażu drzwi wewnętrznych?

Drzwi wewnętrzne należy zawsze montować prawidłowo w pionie i w poziomie oraz równo (zapewnić wygodne korzystanie z drzwi). Wszelkie odstępstwa od tego wymogu należy uzgodnić pisemnie, biorąc pod uwagę dokładność poziomicy.

 

Maksymalne dopuszczalne tolerancje odchyleń od pionu i poziomu to do 1,5 mm/m przy sprawdzaniu za pomocą przyrządu badawczego o długości 3,00 m. Odchyłki te nie mogą pogarszać funkcji i wyglądu.

 

Więcej informacji na temat profesjonalnego montażu drzwi wewnętrznych można również znaleźć w wytycznych ifz TU-02/2 Drzwi wewnętrzne – prawidłowy montaż (https://www.ift-rosenheim.de/web/ifz)

 

Jak sprawdzane są uszkodzenia (np. pęknięcia) na widocznych powierzchniach drzwi wewnętrznych? Podstawą do wizualnej oceny uszkodzeń widocznych powierzchni drzwi wewnętrznych jest wytyczna ift HO-11/2 Ocena wizualna elementów drzwi

 

wewnętrznych wykonanych z drewna i materiałów drewnopochodnych oraz innych materiałów. Zawiera informacje na temat poziomów przeglądu i oceny. Doświadczenie w centrum eksperckim ift pokazuje, że przypadków ujawnionych wad/szkód i sporów prawnych jest coraz więcej.

 

2020 12 17 2


Rys. 2. Przykład przeglądu drzwi wejściowych do mieszkania w celu wizualnej oceny uszkodzeń widocznych na powierzchni drzwi

 

Podczas sprawdzania wizualnie rozpoznawalnych wad decydujące znaczenie ma widok widocznej powierzchni całkowicie zmontowanych drzwi wewnętrznych i należy go wykonać w odległości ok. 1,5 m od płaszczyzny oglądanego elementu – tj. z kąta patrzenia odpowiadającego normalnemu użytkowaniu pomieszczenia.

 

Wysokość widoku to ok. 1,7 m (rys. 2). Test należy przeprowadzić w warunkach oświetleniowych, które odpowiadają światłu dziennemu lub zwykłemu oświetleniu pomieszczenia - niedopuszczalne jest słabe oświetlenie „latarką“ (ze smugami/strefami światła i cienia), lub rażące światło słoneczne, a także oświetlenie sztuczne i bezpośrednie, na przykład reflektory budowlane.

 


Knut Junge
ift Rosenheim


Przedstawicielem Instytutu ift Rosenheim w Polsce jest Andrzej Wicha: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.


Bibliografia:
[1] DIN 68706-1: 2020-06 Drzwi wewnętrzne wykonane z drewna i materiałów drewnopochodnych - Część 1: Skrzydła drzwi; Warunki, wymiary i wymagania

[2] DIN 68706-2: 2019-03 Drzwi wewnętrzne wykonane z drewna i materiałów drewnopochodnych - Część 2: Ościeżnice; Warunki, wymiary i montaż

[3] DIN 68706-3: 1988-11 Drzwi wewnętrzne wykonane z drewna i materiałów drzewnych; Ościeżnice drzwiowe z drewna i materiałów drewnopochodnych do drzwi przylgowych; Warunki, wymiary, cechy konstrukcyjne

[4] Wytyczne ifz TU-02/2 Drzwi wewnętrzne - prawidłowy montaż (https://www.iftrosenheim.de/web/ifz)

[5] Wytyczne ift HO-11/2 Ocena wizualna elementów drzwi wewnętrznych wykonanych z drewna i materiałów drewnopochodnych oraz innych materiałów.

 

Całość artykułu w wydaniu drukowanym i elektronicznym 

Inne artykuły o podobnej tematyce patrz Serwisy Tematyczne 
Więcej informacji:  Świat Szkła 12/2020
   

 

Czytaj także --

 

 

01 chik
          sec