Czytaj także -

Aktualne wydanie

2021 09 okladka1

Świat Szkła 09/2021

User Menu

 ET-160x600-PL-4

 

 

 

 

facebook12

czytaj newsy Świata Szkła

- więcej szklanej architektury

 

Baztech

Miesięcznik Świat Szkła

indeksowany jest w bazie

czasopism technicznych

 

 

 konferencja 9 grunia 2021

 Adv-750x100-px-Builing-Science-23

 

 

 RZ RT 2022 Banner Tag Motiv Animiert 550x150 PL

 

 

Optymalizuje wydajność produkcji i dostępną przestrzeń
Data dodania: 29.03.21

MOVETRO – światowy lider w produkcji automatycznych systemów magazynowania i transportu szkła – realizuje kolejne projekty w Polsce.

 

 2021 03 28 1

Im większy zakład produkujący szkło zespolone, tym większa pokusa magazynowania szkła na przestrzeni o połowę mniejszej. Taką obietnicę daje inwestycja w system MOVETRO

 

Czy to szkło float produkowane i dostarczane inloaderami w rozmiarze jumbo, czy w rozmiarach skrzyniowych – szczytowe osiągnięcie czołowego integratora rozwiązań doskonale łączy urządzenia załadowcze z ruchomymi stanowiskami, i na nowo odkrywa koncepcję buforowania i przeładunku na stoły do rozkroju w dużych zakładach produkcyjnych.

 

Adaptacja technologii high-tech sygnowanej marką INTERMAC stanowi odpowiedź na potrzeby zwiększenia przepustowości i gęstości składowania przy jednoczesnym zabezpieczeniu zapasów i optymalnym wykorzystaniu czasu w magazynie szkła płaskiego.

 

INTERMAC wchodzi w skład Grupy BIESSE, która produkuje i sprzedaje maszyny oraz systemy do obróbki szkła. W zakładach INTERMAC w Pesaro we Włoszech, gdzie powierzchnia produkcyjna firmy zajmuje około 180 000 metrów kwadratowych, zagadnienia związane z gospodarką magazynową zyskują wzorcowy kształt po przyłączeniu w 2017 roku firmy MOVETRO posiadającej 30 lat doświadczenia. MOVETRO przez lata produkowała automatyczne systemy dla różnych producentów maszyn z Niemiec, Austrii, Hiszpanii i oczywiście Włoch.

 

Siła synergii zespołu inżynierów pozwoliła rozszerzyć działalność w sektorze poświęconym obróbce szkła płaskiego. Obecnie technologie obróbki  INTERMAC i MOVETRO uwzględniają kluczowe koncepcje „przemysłu 4.0”, inspirując kontrahentów w kierunku ery cyfrowej produkcji.

 

MOVETRO produkuje systemy: suwnicowe, teleskopowe i system przejezdnych stojaków. Pod skrzydłami giganta projektującego różnorakie maszyny do obróbki szkła znajdziemy kompletny zakres rozwiązań do składowania i obsługi tafli szklanych, przekształcając potrzeby zakładu produkcyjnego w rzeczywistość. O jakich potrzebach dziś mowa?

 

 2021 03 28 2

Wózek wahadłowy uczy się tak odkładać stelaże, by jak najbardziej skracać dystans do strefy buforowania

 

Żyjemy w czasach niemających precedensu. Z pandemią Covid-19 i lockdownem w europejskiej gospodarce ze zdwojoną mocą ujawniły się słabości tradycyjnego podejścia do zagadnień logistyki magazynowej. Głośniej niż kiedykolwiek mówi się o celach, które związane są z „przemysłem 4.0”.

 

Jednym z filarów nowego podejścia mają być magazyny całkowicie zautomatyzowane, których walory odkryjemy zarówno na polu optymalizacji wykorzystania przestrzeni, jak i procesów produkcyjnych – od dostarczenia szkła z huty, przez system magazynowania, po obróbkę finalną na maszynach CNC.

 

Jak nigdy dotąd pożądane są rozwiązania gwarantujące bezpieczeństwo pracowników i wykluczające nagłe problemy z ich absencją, która jest pochodną kwarantanny. Ponadto przedsiębiorcy, którym zależy na cięciu kosztów pracy powinni zwiększyć poziom inwestycji w system składowania tafli szkła MOVETRO. Dzięki temu możliwa jest obróbka szkła na nie spotykanym do tej pory poziomie inteligentnej automatyzacji. A powierzchnię magazynu możemy zmniejszyć o połowę.

 


Inteligentne zarządzanie materiałem
Jak optymalnie zaprojektować logistykę tafli szkła w zakładzie, gdy do produkcji szkła zespolonego potrzeba kilkudziesięciu rodzajów szkła typu float?

 

W odróżnieniu do tradycyjnego podejścia, system MOVETRO gwarantuje dużo większe możliwości, obsługując różne wielkości szkła: jumbo, pół jumbo, extra jumbo, i dostarczając je na linie cięcia z jednego magazynu.

 

Pozwala to na równoczesne obsługiwanie nawet do 10 stołów cięcia, w których załadunek magazynu z ciężarówki nie pociąga za sobą konieczności zatrzymania cięcia na stołach lub wykluczenia jakiejś części magazynu z pracy.

 

Jest tak, ponieważ za logistykę magazynową odpowiada ładowarka bramowa. MOVETRO SWIFT SHUTTLE łączy wieloletnie doświadczenie włoskich inżynierów z kreatywną konstrukcją, która wykracza poza tradycyjną koncepcję linii trzyczęściowej, w której urządzenie załadowcze i stojaki znajdują się w stałej pozycji.

 

Tu szkło float w rozmiarze jumbo – dostarczane za pomocą specjalnych transporterów (inloaderów), lub mniejsze - transportowane do zakładu w skrzyniach, może być dowolnie konfigurowane i za każdym razem identyfikowane przez program komputerowy, który integruje gospodarkę magazynową z procesami obróbki, tj. cięcia szkła.

 

– To właśnie modułowość systemu pozwala na szeroki wachlarz rozwiązań, dzięki czemu urządzenia techniczne marki MOVETRO można łatwo personalizować i dostosować do każdego zapotrzebowania – przybliża walory propozycji Błażej Wroński z firmy MEKANIKA, która jest reprezentantem marek MOVETRO i INTERMAC w Polsce.

 

– 100% wzrostu produktywności, wzorcowa personalizacja i integracja modułowych rozwiązań, a za każdym razem obietnica oszczędności 50% miejsc magazynowych – czy można chcieć czegoś więcej, gdy dodać, że odtąd wznosimy zakład produkcyjny na niespotykany poziom produktywności?

 

A jest tak, skoro do zera minimalizujemy przerwy na czas uzupełniania zapasów szkła oraz ryzyko wypadków przy pracy wnikających z obsługi magazynu przez personel – dodaje Błażej Wroński.

 

Z tych i innych powodów cała gama rozwiązań MOVETRO jest dziś punktem odniesienia przy projektowaniu i instalacji automatycznych systemów do magazynowania i przeładunku tafli szklanych.

 

Idealnie skrojony system
Generalnie typologię proponowanych rozwiązań można wyróżnić ze względu na rodzaje stojaków magazynowych. Dla mniejszych firm powstały klasyfikatory przemieszczane, tj. ruchome. Taki ciąg magazynowy składa się z szeregu stojaków pionowych, które mogą być przesuwane ręcznie lub elektro-mechanicznie. Odległości między gęsto stojącymi taflami szyb (te składowane są pod kątem 87° do podłoża) można regulować uwalniając stopą zapadki.

 

Mniejsze firmy docenią prosty system ryglowania. Zaprojektowano go tak, aby umożliwić operatorowi wygodną pracę, ograniczając do minimum potrzebę wysiłku fizycznego. Większe zakłady, które do realizacji wyrobów ze szkła zespolonego wykorzystują kilkadziesiąt różnych rodzajów szkła chętnie skorzystają też z możliwości sterowania pracą urządzeń za pomocą pilota.

 

Szczytowym rozwiązaniem odpowiadającym wyzwaniom „przemysłu 4.0” są wózki wahadłowe zintegrowane w tzw. SWIFT SHUTTLE – to najnowsza propozycja rozwiązań magazynowych dla linii tnących. Jest to idealna technologia do przechowywania i obsługi arkuszy szkła typu jumbo i mniejszych formatów. Taka kombinacja możliwości magazynowania przynosi natychmiastowe korzyści – znacznie ułatwia i przyspiesza pracę.

 

Ponadto poprzez wybór liczby stanowisk wydajność produkcji, a także dostępna przestrzeń magazynowa osiąga optymalny poziom. Taki wózek pozwala na inteligentne zarządzanie materiałem, gwarantując największą różnorodność tafli gotowych do załadunku i dostarczenia na linię cięcia.

 

 2021 03 28 3

Zautomatyzowany magazyn obsługuje nawet do 10 stołów cięcia, a za każdym razem rozładowanie szkła float z ciężarówki nie pociąga za sobą konieczności zatrzymania pracy maszyn CNC lub wykluczenia jakiejś części magazynu z pracy

  

Taki system jest zasilany w sposób ciągły, tzn. ani na chwilę nie generuje przestoju związanego z wyborem „upatrzonego” stojaka i załadunku pakietu szkła czy tafli szkła, które mają trafić do strefy buforowej.

 

– Co więcej, taki wózek wahadłowy „uczy się” na bieżąco i tak składuje stelaże z taflami szkła, by do minimum skracać dystans dzielący je od podręcznego magazynku Otóż oprogramowanie nadzorujące gwarantuje doskonałą integrację z liniami cięcia INTERMAC, dostarczając danych o zapasach w czasie rzeczywistym i umożliwiając natychmiastowy załadunek płyty, która na podstawie statystyk użytkowania będzie prawdopodobnie wykorzystana w najbliższym czasie.

 

Krótko mówiąc, zarządzając procesem produkcyjnym zarządzamy też materiałem, gwarantując większą różnorodność tafli szkła gotowych do wysłania na linię cięcia. Bez zwłoki, bez przestojów tak charakterystycznych dla tradycyjnych rozwiązań.

 

Zsynchronizowanie procesów załadunku pozwala na optymalizację czasu dostępu. Dzięki zastosowaniu automatycznego systemu załadunku szkła do zasilania linii cięcia, wydajność zakładu wzrasta aż dwukrotnie. A potwierdza to kolejna realizacja, którą kończyliśmy kilka tygodni temu w Polsce – dodaje Błażej Wroński z firmy MEKANIKA.

 

Gama wyrobów MOVETRO obejmuje zróżnicowany zestaw urządzeń załadowczych, które mogą być również uchylne. Modele te stosowane są podczas załadunku szkła na stoły do cięcia i obróbki. Można zdecydować się na sprzęt do odbioru tafli z mostu dźwigu, lub z przyssawkami do podnoszenia arkusza z regału, lub na kombinacje obu tych funkcji.

 

Obojętnie, jakie rozwiązanie okaże się najlepiej skrojone na aktualne potrzeby, modułowa propozycja włoskich inżynierów okaże się w pełni elastyczna. Z biegiem czasu można rozbudować systemy regałów o kolejny rząd. Równie dobrze można zwiększyć liczbę stanowisk obróbczych. 


Fot. MEKANIKA

Masz pytanie dotyczące artykułu, napisz:  Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

  

Całość artykułu w wydaniu drukowanym i elektronicznym 

Inne artykuły o podobnej tematyce patrz Serwisy Tematyczne 
Więcej informacji:  Świat Szkła 3/2021 

 

Czytaj także --

 

 

01 chik
01 chik