Ocena efektów zamglenia, anizotropii, zmian przejrzystości i interferencji (HACI) |
Data dodania: 11.05.22 |
Producenci monolitycznych, laminowanych i zespolonych paneli szklanych często wytwarzają większe produkty, w których muszą być stosowane elementy poddawane obróbce cieplnej oraz komponenty wielowarstwowe, w skład których wchodzą folie laminujące (np. z jonoplastu).
To niezmiennie prowadzi do powstawania „denerwujących” zjawisk optycznych - efektów zamglenia, anizotropii, zakłócenia przejrzystości oraz interferencji (Haze, Anisotropy, Clarity and Interference - HACI). Wszystkie te zjawiska są często obserwowane i zwykle uważane za nieuniknione – więc są opisywane jako właściwości fizyczne i postrzegane jako nieodłączny element produkcji wyrobów szklanych.
Branża szklarska chce oferować produkty wyższej jakości i wierzy, że można poprawić te aspekty. Na rynku potrzeba więc urządzeń do oceny i ilościowego określania HACI na dużych taflach szkła. Wiarygodne powtarzalne liczbowe wartości określające te zjawiska są podstawą, która pozwoli na udoskonalenie procesów produkcji.
We współpracy z Uniwersytetem McMaster rozpoczęliśmy program badawczy, którego celem jest opracowanie takiego instrumentu. Podzielimy się naszymi obserwacjami terenowymi i wczesnymi eksperymentami mającymi na celu wykrycie i ilościowe określenie tych zjawisk. Prace w tym zakresie są nadal w toku. Postrzegamy uczestników GPD jako idealną sieć profesjonalistów, którzy pomogą nam dostosować nasze badania i rozwój do potrzeb przemysłu szklarskiego. Naszym celem jest stworzenie modelu numerycznego, który będzie odzwierciedlał stopień nasilenia różnych czynników HACI.
Hartowanie szkła powoduje powstanie niejednorodnych naprężeń, które wywołują dwójłomność (birefringence) - właściwość optyczną polegającą na tym, że współczynnik załamania światła zależy od jego polaryzacji i kierunku propagacji. Te wzory/prążki – zaburzenia optyczne – stają się zauważalne, gdy spolaryzowane światło jest transmitowane (przepuszczane) lub odbijane od szkła.
Zamglenie jest również obserwowane w foliach o zmiennej przezierności/przejrzystości w zależności od podłączenia napięcia elektrycznego (tzw. folie przełączalne – switchable) – chroniących prywatność (folie te pod wpływem zmian napięcia elektrycznego zmieniają przejrzystość).
Jednak Stowarzyszenie Szklarskie Ameryki Północnej (Glass Association of North America GANA) przyjmuje bardziej utylitarne podejście niż jego europejski odpowiednik, sugerując wykorzystanie pełnowymiarowych makiet oglądanych na miejscu w celu określenia dopuszczalnych poziomów anizotropii (GANA, 2008).
(kliknij na zdjęcie aby je powiekszyć)
„Jakość” respondentów – ekspertów z każdej dziedziny – konsultantów ds. fasad, wykonawców elewacji, architektów, dostawców szkła – sprawia, że badanie to jest istotne pomimo liczebności próby (35 osób). Najwyraźniej wyniki wskazują, że większość uczestników badania jest świadoma tego zjawiska i chciałaby je złagodzić.
Sądzimy, że obecny stan możliwości technicznych, koszty i odpowiedzialność mają wpływ na sformułowanie zagadnienia/zjawiska/problemu i ewentualną standaryzację. Savario Pasetto słusznie zauważa, że „rozwój urządzeń do badania anizotropii ma kluczowe znaczenie dla analizy naprężeń i ich rozkładu w szkle, a w konsekwencji dla optymalizacji konstrukcji pieca do hartowania szkła” ... „. Sprzęt pomiarowy ma również zasadnicze znaczenie dla określenia obiektywnych parametrów do akceptacji lub odrzucenia danej tafli szkła” (Pasetto, 2014).
Na podstawie pierwszego zestawu doświadczeń/eksperymentów możemy stwierdzić, że należy analizować gotowe produkty, ponieważ:
Ze względu na rozmiary i wagę naszych produktów oraz trudności w ich bezpiecznym przemieszczaniu (manipulowania nimi), będziemy musieli zintegrować kontrolę po myjce. Ustawienie pionowe obszaru badawczego pozwoli zminimalizować powierzchnię potrzebną do ustawienia urządzenia na hali produkcyjnej i uprości logistykę.
Czas obliczeń jest najważniejszy, chcemy uzyskać szybkie wyniki klasyfikujące – aby była podejmowana decyzja czy tafla nadaje się lub nie do dalszej obróbki – niezależnie od operatora.
Nie trzeba dodawać, że te wyniki i zdjęcia będą powiązane z poszczególnymi sztukami wyrobów w celu zapewnienia identyfikowalności – śledzenia i raportowania, jeśli będzie to wymagane przez klienta – tak, jak to robimy na przykład w przypadku rejestrów wyrobów po badaniach HST.
Nie sądzimy, że uda nam się zmierzyć wszystkie zjawiska za pomocą jednej konfiguracji urządzenia. Wszystkie elementy mechaniczne będą wspólne, ale aparatura detekcyjna będzie różna. Analizujemy, czy można by zastosować pojedyncze/jedno źródło światła spolaryzowanego o dużym natężeniu (dużej intensywności).
Interferencja
Artykuł został oparty na wykładzie zaprezentowanym na Konferencji GLASS PERFORMANCE DAYS 2017, która odbyła się w dniach 28-30 czerwca 2017 r. w Tampere w Finlandii
Louis Moreau
Bibliografia [2] GANA. (2008). Wzory na hartowanym szkle architektonicznym poddanym obróbce cieplnej (Quench Patterns in Heat-Treated Architectural Glass). GANA TD 05-0108. [3] M. Illguth, C. S. (2015). Wpływ anizotropii optycznej na szklane fasady budynków i metody jej pomiaru (The effect of optical anisotropies on building glass façades and its measurement methods). Monachium, Niemcy: ScienceDirect. [4] Pasetto, S. (2014). Anizotropia jako wada brytyjskiego szkła architektonicznego float poddanego obróbce cieplnej (Anisotropy as a defect in U.K. architectural float heat-treated glass). Bath, Wielka Brytania: Uniwersytet w Bath. [5] PPG Industries, Inc. (2002). Prążki interferencyjne w szybach zespolonych (Interference Fringes in Insulating Glass Units). Pittsburgh, PA: Glass Technical Document TD-118.
(kliknij na zdjęcie aby je powiekszyć)
|