glasstec 2022 – udany restart. Wiodące na świecie targi branżowe podkreślają swoje znaczenie w Międzynarodowym Roku Szkła |
Data dodania: 03.11.22 |
Glasstec wyraźnie podkreślił swoje znaczenie dla światowego przemysłu szklarskiego, wznawiając działalność po przerwie związanej z pandemią. Świadczą o tym twarde dane – 936 wystawców z 47 krajów zaprezentowało możliwości branży ponad 30 000 odwiedzającym ze 119 krajów w Międzynarodowym Roku Szkła.
W tegorocznej edycji w centrum uwagi znalazły się globalne trendy: klimat, efektywne gospodarowanie zasobami, urbanizacja, wartość i dobrostan. Pamiętano także o bieżących wyzwaniach, takich jak: wysokie koszty energii, wąskie gardła w łańcuchu dostaw lub niedobór wykwalifikowanej siły roboczej. Ważnym uzupełnieniem tej imprezy były odbywające się równolegle targi decarbXpo (trwały trzy dni).
Ich oferta dotyczyła dekarbonizacji przemysłu. – Targi glasstec 2022 pojawiły się ponownie, aby dać przemysłowi szklarskiemu pozytywny impuls po zmianach spowodowanych pandemią i w trudnej sytuacji gospodarczej na świecie. Opinie uczestników były tu jednoznaczne: stacjonarna forma targów glasstec umożliwia dogłębną wymianę doświadczeń i transfer wiedzy na poziomie globalnym w wyjątkowo skoncentrowanej formie, a także oferuje niezrównany, zwarty asortyment ciekawych innowacji i rozwiązań technicznych – podsumowuje Erhard Wienkamp, dyrektor zarządzający Messe Düsseldorf GmbH.
To wrażenie podziela również Egbert Wenninger, dyrektor generalny i członek zarządu firmy Grenzebach Maschinenbau GmbH, przewodniczący Forum Technologii Szkła w VDMA i przewodniczący Rady Doradczej Wystawców glasstec: – Jesteśmy bardzo zadowoleni z przebiegu targów. Udział w glasstec to była absolutnie słuszna decyzja. Dostrzegamy pozytywne nastroje w zespołach wystawców, wśród klientów i doskonałe możliwości nawiązywania nowych kontaktów. Osobiste spotkania oraz okazja do zobaczenia innowacji w maszynach pracujących na stoiskach targowych i uchwycenia ich w rzeczywistym działaniu, tego w ostatnich latach po prostu brakowało.
Równie wysoki odsetek menedżerów zaangażowanych w podejmowanie decyzji inwestycyjnych, wynoszący 75%, podkreśla wysoką jakość targów. Odwiedzający byli bardzo zadowoleni z oferty produktów i usług prezentowanych na targach glasstec. Ponad 90% stwierdziło, że osiągnęło swoje cele na targach. W przypadku dużej części z nich skupiono się na poszukiwaniu nowych dostawców, a także na innowacjach i trendach.
Nie tylko szeroka oferta prezentowana przez wystawców sprawia, że glasstec jest tak atrakcyjny dla decydentów, ale także wysokiej klasy program towarzyszący z pokazami specjalnymi i konferencjami. W ten sposób glasstec zapewnia wszechstronną platformę transferu wiedzy i przedstawia wszystkim grupom docelowym – od wykwalifikowanych rzemieślników po biura architektoniczne, od przetwórców szkła po producentów i od dostawców surowców po przemysł i dostawców technologii – innowacje i rozwiązania dostosowane do ich potrzeb.
Każdego dnia odwiedzający glasstec byli informowani o aktualnych wydarzeniach i kierunkach rozwoju – na wykładach dotyczących produkcji, obróbki i uszlachetniania szkła oraz wyrobów szklanych i nowych zastosowań szkła. Konferencja była również transmitowana za pośrednictwem strony internetowej glasstec.
Wśród omawianych prelekcji znalazły się m.in. wkłady na temat szklanych fasad i uniezależnienie się od surowców kopalnych oraz zapewnienia dobrego funkcjonowania ludzi w coraz cieplejszym klimacie. Ponadto omawiana tematyka podkreśliła potencjał techniczny i projektowy, jaki szkło oferuje dziś w architekturze.
Pokaz innowacji – wystawa Glass technology live
W specjalnym sektorze w hali 10 po raz kolejny pokazano najważniejsze innowacje dla wykwalifikowanych rzemieślników z branży szklarskiej podczas praktycznych pokazów. Na WorldSkills Germany@glasstec młodzi szklarze z całych Niemiec rywalizowali ze sobą o miejsce na udział w EuroSkills 2023 w Polsce.
Podczas demonstracji „na żywo” działania szkła ognioodpornego ift Rosenheim pokazał, w jaki sposób szkło może zapewnić bezpieczne zabezpieczenie w przypadku pożaru. Uzupełnieniem programu towarzyszącego był pokaz specjalny „Sztuka ze szkła”, na którym pokazywane były obiekty artystyczne wykonane ze szkła.
Pierwsze targi decarbXpo nadają impet transformacji energetycznej w przemyśle i handlu
Targi wraz z trzema równoległymi konferencjami pokazały potrzebę intensywnej wymiany informacji o nowych technologiach i współpracy na rzecz ochrony klimatu zarówno ze strony inwestorów, jak i użytkowników przemysłowych. Dzięki temu, że odbywały się równolegle z glasstec, zyskały dodatkową uwagę – firmy produkcyjne z branży szklarskiej odwiedziły decarbXpo, aby omówić zmniejszenie kosztów energii i emisji CO2, a także magazynowanie energii.
Kolejny glasstec odbędzie się zgodnie z dwuletnim cyklem od 22 do 25 października 2024 roku w Düsseldorfie.
Całość artykułu w wydaniu drukowanym i elektronicznym Inne artykuły o podobnej tematyce patrz Serwisy Tematyczne
|