Drzwi wejściowe decydują o wyglądzie całej elewacji, dlatego warto zadbać o to, by prezentowały się jak najlepiej. Wybierając drzwi musimy uwzględnić także bezpieczeństwo, trwałość i łatwą obsługę, gdyż to właśnie na wejściu często rozstrzygają się losy całego domu. Coraz większej uwagi wymaga również wyszukanie drzwi wejściowych zapewniających energooszczędnoość. Wymagania, którym sprostać muszą solidne drzwi zewnętrzne, w dużej mierze zależą od zastosowanych okuć. Dobrze dobrane rozwiązania pozwolą zadbać o wygląd strefy wejściowej i stworzą barierę chroniącą dom i jego mieszkańców.

 

 

Solidne zamki jednopunktowe

     Istnieje wiele drzwi, które powinny być bezpiecznie zamknięte, ale nie oczekuje się od nich aż tak wysokiego poziomu zabezpieczeń, jak np. zamki wielopunktowego ryglowania. Do tego rodzaju zastosowań oferowana jest paleta zamków wpuszczanych pod nazwą ROTO DoorBase, z jednym punktem ryglowania (do drzwi wejściowych), z zapadką rolkową (do drzwi wahadłowych) lub zasuwowe do furt ogrodowych.

 

 

2013-04-32-1

Generacja zamków ROTO Door-Safe 600 to podstawa zawsze szczelnych drzwi.

 

 

Zamek wielopunktowy to zwiększone bezpieczeństwo i szczelność

     Zadaniem solidnych drzwi jest nie tylko zabezpieczanie domu przed działaniem niekorzystnych warunków atmosferycznych. Powinny one również zapewniać ochronę domownikom i cennym dla nich przedmiotom, zapobiec wizytom niepożądanych gości. Dlatego muszą być wyposażone we właściwe okucia, które stworzą barierę nie do pokonania. Wymagania takie spełnia nowa generacja zamków ROTO DoorSafe 600. Do grupy tej należą zamki wielopunktowe: zamki mechaniczne zamykane kluczem we wkładce, zamki mechaniczne zamykane przez uniesienie klamki, zamki elektromechaniczne oraz zamki automatycznie ryglujące, tzw. zatrzaski. Dostępny jest kompletny asortyment okuć do wszystkich profili drzwiowych z drewna, PVC i aluminium, zarówno do drzwi jedno-, jak i dwuskrzydłowych. Dzięki wyjątkowemu ryglowaniu łączonemu, składającemu się z haka i bolca, każde drzwi zamykają się pewnie i niezawodnie oraz zawsze szczelnie – chronią przed upałem, chłodem, wiatrem i niepogodą oraz dostępem osób nieupoważnionych.

 

     Główną zaletą tego zamka jest wielopunktowe ryglowanie łączone. Polega ono na jednoczesnym ryglowaniu zamka głównego i dodatkowych punktów zabezpieczających w postaci bolców i rygli hakowych. Połączenie różnych elementów ryglujących rozmieszczonych gęsto na ościeżnicy wydłuża czas forsowania drzwi i zapewnia im doskonałą szczelność. Nowa generacja zamków ROTO DoorSafe 600, sprawia, że każde drzwi wejściowe o dornmasie od 25 mm zamykają się szczelnie i zawsze niezawodnie chronią przed upałem, wiatrem i niepogodą oraz dostępem nieupoważnionych.

     Większa siła docisku ułatwia otwieranie i zamykanie bardzo wysokich, bo aż 3-metrowych drzwi (nawet lekko wypaczonych). Szczelność i bezpieczeństwo nawet w przypadku tak wysokich drzwi uzyskuje się dzięki dodaniu zaledwie dwóch elementów przedłużających. Powinny mieć to na uwadze osoby, które marzą o domu w nowoczesnym stylu, gdzie jednym z głównych akcentów będą drzwi na wysokość całego pomieszczenia. Drzwi wyposażone w zamek ROTO DoorSafe 600 szczelnie przylegają do ościeżnicy na całej wysokości, dzięki czemu ciepłe powietrze nie wydostaje się na zewnątrz, a całe drzwi nie są podatne na wypaczanie się pod wpływem zmian temperatury i wilgotności przez cały rok. Szczelne drzwi chronią również przed infiltracją zimnego powietrza do wnętrza domu – to ważny aspekt, gdyż zbyt intensywny napływ zimnego powietrza w skrajnych przypadkach może prowadzić do szkodliwych przeciągów.

 

     Szczelne drzwi nie tylko chronią dom przed utratą ciepła, ale również podnoszą poziom bezpieczeństwa, bo im lepiej przylegają do ościeżnicy, tym trudniej je uszkodzić czy wyważyć. Na to, czy drzwi są energooszczędne, ma wpływ konstrukcja skrzydła i jego ocieplenie. Ważne też są okucia, które umożliwiają ścisłe domknięcie skrzydła i osiągnięcie w ten sposób dużej szczelności.

     W zakresie wielopunktowych zamków do drzwi ROTO oferuje kompletny asortyment okuć do wszystkich profili drzwiowych z drewna, PVC i aluminium. Dzięki wyjątkowemu ryglowaniu łączonemu, składającemu się z haka i bolca, każde drzwi zamykają się pewnie i niezawodnie oraz zawsze szczelnie: chronią przed upałem, chłodem, wiatrem i niepogodą oraz dostępem osób nieupoważnionych. Dużą korzyścią dla producentów drzwi jest uproszczenie logistyki produkcji, wynikające z ograniczonej liczby elementów systemu, opartego na strategii jednej platformy.

 

Mechaniczna prostota

     Aby drzwi były bezpiecznie zamknięte wystarczy w zamku Roto DoorSafe 600 C przekręcić klucz o 180 stopni (w odróżnieniu od innych zamków, w których rygle wysuwają się dopiero po przekręceniu klucza o 360 stopni).

     Zamek ROTO Doorsafe C może być stosowany do drzwi wejściowych do domu, jak też do drzwi specjalnych: ewakuacyjnych i antypanicznych, odpowiednio wg normy EN 179 lub EN 1125.

     W przypadku ROTO DoorSafe 600 H bezpieczne zamykanie jest jeszcze prostsze – zamek główny i rygle dodatkowe zamykane są przez uniesienie klamki. Zablokowanie systemu przed otwarciem klamką następuje w drugim etapie przez przekręcenie klucza.

 

 

2013-04-33-1

Zamek wielopunktowy (listwowy) – system o nazwie „DoorSafe 600”, wyznacza nowe standardy w zakresie bezpieczeństwa, energooszczędności, efektywności i komfortu. Może być stosowane do drzwi wejściowych, ewakuacyjnych i antypanicznych. Elementy układu obejmują bolce ryglujące (1) jako podstawowy element, zintegrowany rygiel hakowy (2) i zasuwę drzwiową (3). To zapewnia długotrwałą szczelność drzwi do 3 m wysokości, z zaledwie dwoma elementami przedłużającymi (4).

 

 

Automatyczna wygoda

     Najpewniejszy zamek nic nie da, jeśli zapomnimy zamknąć na niego drzwi! Dlatego do drzwi wejściowych opracowano mechaniczno-automatyczny zamek wielopunktowego ryglowania ROTO Doorsafe Tandeo, dzięki któremu drzwi ryglują się automatycznie od razu po domknięciu. Jeśli wśród domowników znajdują się osoby roztargnione lub dzieci, warto zastanowić się nad kupnem drzwi wyposażonych w taki zamek.

     Dzięki wyjątkowemu rozwiązaniu „2-w-1” domknięcie drzwi powoduje aktywację i wysunięcia bolców automatycznych, zapewniających niezawodne ryglowanie w 3 punktach. W związku z zastosowaniem automatu mechanicznego ROTO Doorsafe Tandeo stanowi korzystną cenowo alternatywę w stosunku do rozwiązań elektronicznych.

 

 

2013-04-34-1

Najnowsze badanie przebiegu izoterm potwierdza dobre własności termoizolacyjne systemu progów Eifel T/TB. Ogranicza on straty ciepła i energii, a tym samym zmniejsza zagrożenie powstawania kondensatu i zagrzybienia w obszarze drzwi

 

 

Inteligentny komfort

     Zapewne każdy zetknął się z taką sytuacją, że wracając z zakupów lub z pracy stanął z pełnymi rękoma przed drzwiami. Wyjmowanie klucza wygląda wtedy jak sztuczka cyrkowa – nie mówiąc już przekręceniu go w zamku. W takich sytuacjach najlepiej sprawdza się ROTO Doorsafe Eneo C, elektromechaniczny, listwowy zamek wielopunktowego ryglowania do drzwi, który umożliwia komfortowe otwarcie drzwi pilotem lub przy pomocy różnych systemów kontroli dostępu. Od razu po domknięciu drzwi elektryczny zamek rygluje je automatycznie. Drzwi z zamkiem Eneo C można otwierać poręcznym pilotem albo zintegrować z różnymi nowoczesnymi systemami kontroli dostępu i otwierać je przy pomocy, np.: klawiatury z kodem PIN, systemu Bluetooth w naszym telefonie komórkowym, czy odcisku linii papilarnych.

     W sytuacji awaryjnej, na przykład gdy zabraknie prądu, drzwi z zamkiem „Eneo CC“ można od zewnątrz otworzyć kluczem. Od wewnątrz zamek otwiera drzwi po naciśnięciu przycisku – niezależnie od tego, czy są one zamknięte na klucz, czy nie.

 

 

Duże i bezpieczne

     Linia zamków ROTO DoorSafe dopasowana została także do drzwi dwuskrzydłowych. Szerokie, dwuskrzydłowe drzwi wejściowe nie tylko wyglądają przyjaźnie i zapraszają do środka, ale są także niezwykle praktyczne. Takie drzwi okazują się nieodzowne w sytuacji, gdy musimy wnieść do domu duże i cenne przedmioty. W takich drzwiach obok skrzydła aktywnego, które otwierane jest zawsze jako pierwsze, znajduje się skrzydło bierne. Można otworzyć je poszerzając dodatkowo przejście, żeby ułatwić sobie wniesienie lub wyniesienie dużych przedmiotów. Drzwi wejściowe o tak dużej masie i o tak dużych rozmiarach należy jednak odpowiednio zabezpieczyć.

     Dobrze sprawdza się w takiej sytuacji zamek do dwuskrzydłowych drzwi wejściowych o zwiększonej odporności na włamanie. Niezawodny i doskonałej jakości, przeznaczony właśnie do drzwi o dużej masie, narażonych na wypaczanie, któremu potrafi skutecznie przeciwdziałać.

 

 

2013-04-34-2

Nowy, elektromechaniczny zamek wielopunktowego ryglowania to „inteligentna alternatywa“ dla uciążliwego otwierania drzwi kluczem. „Eneo C“ automatycznie otwiera i zamyka drzwi z drewna, PVC i aluminium. Umożliwia także integrację z różnymi, także nowymi rozwiązaniami kontroli dostępu. Użytkownicy mają tu do wyboru: Bluetooth (1), skanowanie linii papilarnych (2) i klawiaturę z kodem PIN (3). Najwygodniejszą obsługę zapewnia opcjonalny, kompaktowy pilot (4).

 

 

Atrakcyjne i trwałe zawiasy do szczelnych drzwi

     DoorLine to szeroki asortyment zawiasów do drzwi. Dzięki regulacji 3D w trzech płaszczyznach (na zamontowanych drzwiach) umożliwiają one precyzyjne ustawienie i optymalną siłę docisku. Zawiasy mają opatentowane zabezpieczenie przed zdjęciem lub podważeniem drzwi, a trzpienie zabezpieczające przeciwdziałają odkręceniu zawiasów przez osoby trzecie.

 

 

2013-04-34-3

Uzupełnieniem oferty są rozwiązania charakterystyczne dla różnych krajów, jak np. specjalny zawias do drzwi 117 H na rynek holenderski. Zawias ten łączy nowoczesną, funkcjonalną formę i wygodę użytkowania. Doskonały do otwieranych na zewnątrz drzwi z PVC o masie do 160 kg. Możliwość wymontowania trzpienia zawiasu, a także regulowane przymiary wiertarskie zapewniają prosty i szybki montaż.

 

 

Energooszczędny system progowy

     Rosną wymagania w zakresie energooszczędności budynków. Na przykład wymogi sformułowane w Niemczech przez Dyrektywę o Poszanowaniu Energii (EnEV) na rok 2012, jako potencjalnie słabe ogniwa ochrony cieplnej budynku wymieniają drzwi wejściowe.

     System progów Roto Eifel T/TB z asortymentu ROTO DoorPlus ma swój decydujący wkład w ograniczenie strat ciepła poprzez drzwi – wyposażone są w specjalną przegrodę termiczną pozwalającą uzyskać bardzo korzystny przebieg izoterm na połączeniu domu i otoczenia. Do produkcji tych progów stosowane są wyłącznie odporne na promieniowanie UV, wysokoudarowe profile PVC. Do wysokości progu do 20 mm spełniają one dodatkowo wymogi budownictwa bez barier, zgodnie z DIN 18040 (DIN 18025).

     Progi te mają jeszcze inne zalety: dostępne są w 15 wariantach głębokości zabudowy (40-140 mm), ukryte wkręty pokrywa maska gładka lub ryflowana, posiadają szczelność na zacinający deszcz, są stabilne, można stosować zlicowane blachy zaczepowye bez obróbki profilu progu (w wersji Eifel T).

     Przegroda termiczna profilu progu pozwala na uzyskanie znacznie lepszego przebiegu izoterm na połączeniu z podłogą. Przeprowadzone ostatnio badanie wykazało dla systemu ROTO Eifel T/TB wartość współczynnika temperaturowego (fRsi) na poziomie 0,8. Jest to wyraźnie lepszy wynik od zalecanej wartości 0,7. Poza tym wyliczenia wskazały izotermę graniczną 14,9°C, przeciwdziałającą kondensacji pary wodnej i zagrzybieniu, które mają miejsce poniżej temperatury 9,3°C. Zmniejsza to ryzyko skraplania się pary wodnej i zawilgocenia od wewnątrz. Włączenie progu drzwi wejściowych do całościowego „systemu drzwiowego” to wyraźna poprawa w zakresie energooszczędności.

 

 

2013-04-34-4

Uszczelnienie progowe drzwi Texel

 

 

Uszczelnienie progowe drzwi Texel

     Im większa szczelina między progiem drzwi i skrzydłem, tym mniej przyjemny ciąg powietrza dostaje się do domu, a z nim zimno. Skutecznym i eleganckim sposobem na zatrzymanie zimna jest uszczelnienie progowe. Zamyka ono szczelinę automatycznie po każdym zamknięciu drzwi. Szczelnie izoluje je przy samej podłodze, dzięki czemu cenne ciepło nie ucieka nam zimą na zewnątrz. Wysoki poziom termoizolacyjności i dźwiękochłonności uzyskany został w wyniku zastosowania zintegrowanych komór silikonowych profili uszczelniających oraz uszczelnień szczotkowych.

Do zalet uszczelnień progowych można też zaliczyć:

  • pasują do wszystkich systemów progowych z rowkiem okuciowym Euro 16 mm,
  • oś okucia 13 mm,
  • wysuw uszczelki do 6 mm,
  • uszczelki trwalsze i bardziej niezawodne od zwykłych uszczelek taśmowych,
  • przyciski uruchamiające po obydwu stronach drzwi,
  • dokładna regulacja przycisku uruchamiającego,
  • możliwość stosowania jako lewy lub prawy,
  • możliwość skrócenia po obydwu stronach o 125 mm.

 

Na podstawie materiałów ROTO
K.Z.

 

 

Całość artykułu w wydaniu drukowanym i elektronicznym 

inne artykuły o podobnej tematyce patrz Serwisy Tematyczne

więcej informacj: Świat Szkła 4/2013

  • Logo - alu
  • Logo aw
  • Logo - fenzi
  • Logo - glass serwis
  • Logo - lisec
  • Logo - mc diam
  • Logo - polflam
  • Logo - saint gobain
  • Logo termo
  • Logo - swiss
  • Logo - guardian
  • Logo - forel
  • vitrintec wall solutions logo

Copyright © Świat Szkła - Wszelkie prawa zastrzeżone.