Czytaj także -

Aktualne wydanie

2021 09 okladka1

Świat Szkła 09/2021

User Menu

 ET-160x600-PL-4

 

 

 

 

facebook12

czytaj newsy Świata Szkła

- więcej szklanej architektury

 

Baztech

Miesięcznik Świat Szkła

indeksowany jest w bazie

czasopism technicznych

 

 

 konferencja 9 grunia 2021

 Adv-750x100-px-Builing-Science-23

 

 

 RZ RT 2022 Banner Tag Motiv Animiert 550x150 PL

 

 

Świetlista kreacja budynku – SCHÜCO LightSkin
Data dodania: 06.10.13

 

Efektowny, wydajny energetycznie i w pełni zintegrowany z fasadą i oknami budynku system oświetlenia budynku SCHÜCO LightSkin odpowiada na wymagania współczesnej architektury. Przyszłościowe rozwiązanie bazujące na energooszczędnej technologii LED podkreśla unikatową formę budynku, nadając jej niezwykły wygląd.

 

2013-09-25-1

System oświetlenia jednostek okiennych i fasadowych Schüco LightSkin w technologii LED (fot. Schüco)

 

Światło zajmuje we współczesnej architekturze wyjątkowe miejsce. Wydobywając kolory i kształty, „maluje przestrzeń” oraz pozwala na tworzenie ciekawych efektów wizualnych. SCHÜCO we współpracy z dostawcą rozwiązań oświetleniowych, firmą ZUMBOTEL, opracowało wysokoefektywny energetycznie i w pełni zrównoważony system iluminacji budynku SCHÜCO LightSkin. Rozwiązanie to pozwala subtelnie zaakcentować architekturę budynku za pomocą optymalnie ukierunkowanego światła LED o odpowiednio dobranej barwie i natężeniu. Iluminacja zintegrowana pod względem estetycznym i fotometrycznym z systemami profili okiennych i fasadowych SCHÜCO podkreśla autentyczne piękno bryły budynku, nie wywołując efektu nadmiernego oświetlenia czy olśnienia.

 

2013-09-25-2

Rozwiązanie iluminacji od wewnątrz – okablowanie prowadzone w listwie przyszybowej okna (fot. Schüco)

 

Nocny krajobraz współczesnych miast emanuje sztucznym światłem, nasycającym ulice barwami o różnej temperaturze i natężeniu. Tradycyjne systemy podświetlania fasad przyczyniają się do nadmiernego oświetlenia, które uniemożliwia obserwację wieczornego nieba i wpływa negatywnie na naturalne cykle flory i fauny, a nawet organizmu ludzkiego. Powszechnie stosowane energochłonne lampy i reflektory o dużej mocy rzucają rozproszone światło na elementy architektoniczne, powodując efekt zacieniania detali i optycznej deformacji powłoki budynku. System SCHÜCO LightSkin podsuwa projektantom niezwykle efektowne, a przy tym zrównoważone rozwiązanie iluminacji powłoki budynku. Specjalnie zaprojektowane źródła światła wysyłają odpowiednio uformowane wiązki, skoncentrowane na wybranym elemencie powłoki budynku. System jest montowany wewnątrz profilu okna lub fasady, po zewnętrznej lub wewnętrznej stronie budynku, dzięki czemu nie zakłóca jego estetyki także za dnia. Możliwa jest instalacja jednego lub dwóch punktów oświetleniowych w danym module fasadowym lub okiennym. Niczym nieskrępowane możliwości realizacji indywidualnego projektu oświetlenia daje bogaty wybór barw, od ciepłej lub zimniej bieli po szeroką gamę kolorów RGB o różnej mocy. W ten sposób powstaje „świetlista kreacja”, skrojona na miarę indywidualnej architektury budynku. System ten wymaga niewielkiej ilości energii w porównaniu z tradycyjnymi, halogenowymi i żarowymi źródłami światła. System złożony z 50 diod wysokiej mocy, podświetlających jednopunktowo poszczególne jednostki fasadowe pobiera jedynie 140 W. Przy użyciu diod niskiej mocy możliwe jest zmniejszenie zużycia poboru energii nawet do poziomu 60 W.

 

2013-09-25-3

Rozwiązanie iluminacji od zewnątrz – okablowanie prowadzone w listwie maskującej fasady (fot. Schüco)

 

System SCHÜCO LightSkin stanowi doskonałą propozycję dla budownictwa energooszczędnego i zrównoważonego, umożliwiając iluminację nie tylko całej powłoki budynku, ale też jej fragmentów, np. tylko okien wystawowych lub elementów otwieranych. Niezawodna technologia LED i szczelność w klasie IP 65 sprawiają, że system jest długowieczny oraz bezawaryjny.

 

2013-09-25-4

Przykład dwupunktowego podświetlenia modułu fasadowego w systemie Schüco LightSkin (fot. Schüco)

 

www.schueco.pl

 

Całość artykułu w wydaniu drukowanym i elektronicznym 
Inne artykuły o podobnej tematyce patrz Serwisy Tematyczne

Więcej informacj: Świat Szkła 09/2013

 

 

Czytaj także --

 

 

01 chik
01 chik