Aktualne wydanie

2020 06 okladka

Świat Szkła 06/2020

User Menu

 20191104-V1-BANNER-160x600-POL

facebook12

czytaj newsy Świata Szkła

- więcej szklanej architektury

 

Baztech

Miesięcznik Świat Szkła

indeksowany jest w bazie

czasopism technicznych

 

 

Wydanie Specjalne

okladka Dom inteligentny 22

(w opracowaniu) 

 dom bez barier okladka

gotowy

Fasady przeszklone termika akustyka odpornosc ogniowa 2016

 

okna pasywne 2015a

 

Fotowoltaika w architekturze okladka

 

20140808Przegrody przeciwpozarowe

 

konstrukcje szklane

 

20140533 Konstrukcje przeszklone 2

 

katalog 2018 a

 

banner konferencja 04 2019

 RODO

 

 Baner 2

Pierwsze seryjne zastosowania systemu powlekania folią PermaSkin
Data dodania: 11.12.08
ImagePo trzyletnich intensywnych pracach nad technologią i rozwiązaniami logistycznymi, firma BASF rozwinęła pakiet PermaSkin® do postaci odrębnego modelu biznesowego. Dzięki systemowi PermaSkin w ramach jednego procesu folie termoplastyczne podlegają formowaniu z jednoczesnym laminowaniem elementów wykonanych na przykład z drewna, tworzywa sztucznego lub metalu.

 Powłoka o wysokiej wytrzymałości z folii na bazie znanego z przemysłu motoryzacyjnego specjalnego tworzywa BASF o nazwie Luran® S (ASA: kopolimer akrylonitryl/styren/akryloester) pozwala uzyskiwać znaczne oszczędności kosztów zwłaszcza w przemyśle budowlanym. Na przykład drzwi, ramy okien czy elewacje można zabezpieczać przed czynnikami atmosferycznymi bez wielu etapów procesowych i bez czasu wymaganego na suszenie po lakierowaniu na mokro.

Zapewniająca stabilność barw folia wiernie odwzorowuje powierzchnie typowe dla danego materiału takie, jak słoje drewna. W systemie PermaSkin® wszystkie elementy procesu muszą być do siebie odpowiednio dobrane. Oprócz samej folii ważna jest też powlekarka i klej. We współpracy z partnerami związanymi z przemysłem, firma BASF dopracowała PermaSkin do stanu gotowości do wprowadzenia na rynek.

W ramach nowego modelu biznesowego klient jest obsługiwany przez jedną osobę we wszystkich sprawach dotyczących całego systemu. BASF udostępnia też w leasingu maszynę skonfigurowaną specjalnie pod kątem wymagań klienta. Także samą folię z Luranu® S i klej klient otrzymuje z „jednej ręki” bezpośrednio od BASF. W tym modelu klient płaci jedynie ustalaną co miesiąc cenę za każdy cykl powlekania.

W ten sposób BASF zdejmuje z klientów znaczną część niezbędnych nakładów inwestycyjnych i całe kompleksowe procedury związane z zakupami. Długoterminowe umowy odnośnie cen dają klientowi niezawodną podstawę do kalkulacji. Użytkownicy PermaSkin uzyskują również prawo do używania nazwy tej marki, korzystając w ten sposób z reklamowych działań BASF.

Image

System powlekania folią PermaSkin
Instalacja testowa PermaSkin® na terenie zakładów BASF w Ludwigshafen służy do demonstrowania klientom efektów stosowania bezlakierowego systemu powlekania powierzchni na ich własnych, prawdziwych drzwiach czy profilach okiennych.

W instalacji umieszcza się drzwi i rozpyla klej. Następnie w próżni, w jednym cyklu po obu stronach, nakłada się folię z opracowanego przez BASF tworzywa Luran® S (ASA: kopolimer kwas akrylowy-styren-estry akrylowe). Proces laminacji trwa zaledwie około minuty. Cienka folia otula strukturę powierzchni drewnianych drzwi tak dokładnie, że można łatwo rozpoznać oryginalny rysunek słojów.

Można zatem zrezygnować z lakierowania na mokro, szlifowania pośredniego i czekania na wyschnięcie, oszczędzając w ten sposób dużo czasu i pieniędzy.

Wojciech Krzywicki
BASF Polska
www.basf.pl