Czytaj także -

Aktualne wydanie

2021 09 okladka1

Świat Szkła 09/2021

User Menu

 ET-160x600-PL-4

 

 

 

 

facebook12

czytaj newsy Świata Szkła

- więcej szklanej architektury

 

Baztech

Miesięcznik Świat Szkła

indeksowany jest w bazie

czasopism technicznych

 

 

 konferencja 9 grunia 2021

 Adv-750x100-px-Builing-Science-23

 

 

 RZ RT 2022 Banner Tag Motiv Animiert 550x150 PL

 

 

Szkło z funkcją grzewczą
Data dodania: 08.02.10

Mroźna zima skłania do refleksji nad sposobami zatrzymania ciepła w domu. Jedną z metod jest SGG EGLAS – elektrycznie ogrzewane szkło niskoemisyjne z oferty firmy Saint-Gobain Glass. Wykorzystane w szybach zespolonych może pełnić rolę jedynego źródła ciepła, może też wspomagać istniejący system grzewczy. „Ciepłe szkło” jest rozwiązaniem wydajnym i niezwykle estetycznym.

SGG EGLAS - elektrycznie ogrzewane szkło niskoemisyjne z oferty firmy Saint-Gobain Glass, to ciekawa alternatywa ogrzewania pomieszczeń w sezonie jesienno-zimowym lub przez cały rok.  Zasada działania „ciepłego szkła” opiera się o wykorzystanie dwóch czynników: prądu elektrycznego i niskoemisyjnej powłoki z tlenków metali, którą pokryta jest jedna z powierzchni szkła.

Image

Po podłączeniu do prądu dwóch elektrod znajdujących się na przeciwległych krańcach tafli powłoka przetwarza energię elektryczną w ciepło. Szkło nagrzewa się do temperatury 20 - 40 oC. (nawet jeśli na zewnątrz temperatury sięgają -30 oC)  i całą swoją powierzchnią emituje łagodne, przyjemne ciepło.

Szkło SGG EGLAS nadaje się do użycia w każdym typie budownictwa: mieszkaniowym i publicznym. Może wspomagać główny system ogrzewania lub pełnić rolę jedynego źródła ciepła w pomieszczeniu. W obu przypadkach niebagatelne znaczenie ma to, że instalacja jest niewidoczna, czysta, nie zajmuje przestrzeni i nie wymaga konserwacji.

Image 

Podstawowym zastosowaniem SGG EGLAS są szyby zespolone w oknach i na szklanych elewacjach. „Ciepłe szkło” użyte w oknach połaciowych, świetlikach, czy na szklanych dachach eliminuje problem zalegania śniegu oraz lodu, w przypadku okien o klasycznej formie zapobiega kondensacji pary wodnej na powierzchni szyby oraz powstawaniu chłodnych stref przy szybach, kompensuje też utratę ciepła przez przeszklenia.

SGG EGLAS zastosowane jako składnik  dużych przeszkleń (elewacje, drzwi tarasowe, balkonowe) pozwala zrezygnować z montażu grzejników kanałowych, pełniących rolę bariery dla przenikającego przez szyby chłodu.

Image 

SGG EGLAS jest idealnym rozwiązaniem zwłaszcza w przypadku miejsc, w których ludzie przebywają sporadycznie, a które trzeba szybko ogrzać. Są to na przykład kryte baseny, oranżerie, ogrody zimowe i hotelowe restauracje.

Zużycie energii elektrycznej przez „ciepłe szkło” zależy od zakładanego efektu. I tak: do likwidacji efektu kondensacji instalacja EGLAS potrzebuje 70-150 W/m2, do pełnienia funkcji szkła grzejącego wymaga 50-300 W/m2, natomiast do rozpuszczenia śniegu zalegającego na przykład na oknach dachowych - do 700 W/m2.

Zużycie energii elektrycznej zależy od kompozycji zespolenia, zlokalizowania szyby i warunków klimatycznych danego miejsca.

Image 

Producentem SGG EGLAS jest firma Saint-Gobain Glass. Szkło należy do marki QUANTUM GLASS, skupiającej najbardziej zaawansowane technologie z oferty producenta. Więcej informacji na temat właściwości i montażu opisywanego szkła można znaleźć na stronach internetowych www.saint-gobain-glass.com oraz  www.quantumglass.com

Image

 

Czytaj także --

Czytaj także

 

 

01 chik
01 chik