20150606dip tech1Nowe Studenckie Centrum Edukacji w Uniwersytecie Ryerson w Toronto, które zostało otwarte w lutym 2015 roku, jest pionierem w wielu połączonych ze sobą dziedzinach: ma wybitne osiągnięcia w dziedzinie zrównoważonego rozwoju i innowacji, a dodatkowo w obrębie bardzo ograniczonego budżetu.

 

Zaprojektowany przez pracownie architektoniczne Zeidler Partnership Architects z Toronto oraz Snøhetta z Oslo i Nowego Jorku, ośmiopiętrowy budynek posiada 5000 m2 olśniewającej fasady z nadrukowanymi białą farbą wzorami geometrycznymi. Wykonanie zaprojektowanych wzorów na szkle przy użyciu druku cyfrowego farbami ceramicznymi, obróbka szkła i technologia montażu gotowych elementów szklanych były kluczowe dla całego projektu i funkcjonalności budynku.

 


20150606dip tech2O 50% wyższe wykorzystanie szkła niż większości budynków z certyfikatem LEED

Budynek, usytuowany na ruchliwym skrzyżowaniu głównych ulic miasta, służy jako nowoczesne centrum nauczania i badań, a także jawi się jako widoczny znak obecności Uniwersytetu Ryerson w centrum Toronto. Dla sprostania wymaganiom uczelni, aby jej budynki miały certyfikat LEED, architekci z pracowni Zeidler opracowali nową metodę, pozwalającą osiągnąć wysoką wydajność energetyczną przy zachowaniu możliwości korzystania z naturalnego światła i kontaktu wzrokowego z otoczeniem, co było integralną częścią projektu.

 

Połączenie cyfrowego druku farbami ceramicznymi na taflach szklanych z powłoką niskoemisyjną, i wykorzystanie ich do wykonania dwukomorowych zestawów szyb zespolonych pozwoliło osiągnąć wymaganą funkcjonalność. Obejmowało to zapewnienie komfortu cieplnego i kontroli natężenia naturalnego światła (z eliminacją oślepiania przez zbyt intensywne promienie słoneczne), co jest niezbędne dla studentów korzystających z ekranów komputerowych, gwarancję bezpieczeństwa dla ptaków latających w pobliżu fasady oraz równowagi w dostarczaniu i ograniczaniu światła słonecznego, co tworzy niezwykłe dynamiczne efekty we wnętrzach, gdy słońce „porusza się” po w całym budynku. Połączenie technologii pozwoliło na wykorzystanie szkła w ilości do 60% powierzchni budynku, znacznie przewyższając ilości w większości innych budynków z certyfikatem LEED, które nie mają więcej niż 40% szkła.

 


20150606dip tech3Białe wzory wydrukowano cyfrowo (przy użyciu farb ceramicznych) na ponad 3000 panelach szklanych, które zostały przymocowane do konstrukcji wsporczej z aluminium za pomocą klejów silikonowych, eliminując nierówności i występy, zapewniając stworzenie jednolitej, gładkiej powierzchni fasady.

"Wzory cyfrowo drukowane na fasadzie miały ogromny wpływ na ogólny wygląd budynku," powiedział Mike Smith, starszy projektant w pracowni Zeidler Partnership Architects. "Oprócz umożliwienia wymaganej funkcjonalności i efektywności energetycznej, stworzyły one wrażenie jednolitego i niepowtarzalnego budynku, w przeciwieństwie do standardowych elementów fasadowych, które widzimy w wielu innych obiektach."

 


20150606dip tech4Unikalne równowaga innowacyjności, efektywności i „rozsądnego” budżetu

Szklane elementy fasadowe zostały nadrukowana przez kanadyjską firmę Prelco Group (zajmującą się obróbką szkła), za pomocą drukarek do farb ceramicznych firmy DIP-Tech. Firma Prelco Group była wiodącym partnerem w rozwiązywaniu technicznych wyzwań przy realizacji projektu: zachowanie integralności estetyki i funkcjonalności określonych w projekcie przy zapewnieniu możliwości wykonania projektu w rozsądnych kosztach.

 

"To była od samego początku wyjątkowa realizacja, w części dlatego, że Uniwersytet Ryerson szukał innowacyjnego projektu, ale cena kontraktu została ograniczona w przetargu", wspomina Jens Harnest, przedstawiciel Prelco Group. Aby sprostać tym wyzwaniom, firma Prelco ściśle współpracowała z wykonawcą fasady budynku, firmą Flynn i, modyfikując kształt paneli aby złagodzić trudności w ich instalacji, drastycznie zmniejszono złożoność i koszty robót montażowych na fasadzie. Druk cyfrowy skutecznie zapewnił zachowanie integralności zaprojektowanej fasady, pomimo zmian w kształcie paneli szklanych.

 

"Innowacyjny projekt, zapewnienie realizacji wszystkich kryteriów efektywności i ograniczony budżet nie są pojęciami, które zazwyczaj idą w parze, ale zrobiliśmy to! Druk cyfrowy pomógł nam zrealizować projekt w zgodzie z budżetem. "

 

 

 

 

  • Logo - alu
  • Logo aw
  • Logo - fenzi
  • Logo - glass serwis
  • Logo - lisec
  • Logo - mc diam
  • Logo - polflam
  • Logo - saint gobain
  • Logo termo
  • Logo - swiss
  • Logo - guardian
  • Logo - forel
  • vitrintec wall solutions logo

Copyright © Świat Szkła - Wszelkie prawa zastrzeżone.