Czytaj także -

Aktualne wydanie

2021 01 okladka

Świat Szkła 01/2021

User Menu

 

 20191104-V1-BANNER-160x600-POL

 

 

 

facebook12

czytaj newsy Świata Szkła

- więcej szklanej architektury

 

Baztech

Miesięcznik Świat Szkła

indeksowany jest w bazie

czasopism technicznych

 

 

Wydanie Specjalne

okladka Dom inteligentny 22

(w opracowaniu) 

 dom bez barier okladka

gotowy

Fasady przeszklone termika akustyka odpornosc ogniowa 2016

 

okna pasywne 2015a

 

Fotowoltaika w architekturze okladka

 

20140808Przegrody przeciwpozarowe

 

konstrukcje szklane

 

20140533 Konstrukcje przeszklone 2

 

Katalog 2021 okladka

 

banner konferencja 04 2019

 RODO

 pl 480x100 AW Banner 201208

Podsumowanie XII Ogólnopolski Kongres Pożarnictwa na Stadionie Narodowym w Warszawie
Data dodania: 10.08.15

23 lipca 2015 r. na Stadionie Narodowym na długo zapadnie w pamięci znawcom ochrony przeciwpożarowej. Ten dzień należał właśnie do Nich. XII edycja OGÓLNOPOLSKIEGO KONGRESU POŻARNICTWA na Stadionie Narodowym w Warszawie upłynęła pod hasłem „Bezpieczeństwo Pożarowe i Zabezpieczenia Techniczne Obiektów Budowlanych” i nie piłkarze ale właśnie Oni zdominowali Stadion.

 

20150808kongres MG 0193

 


Kongres w liczbach.
Kongres Pożarnictwa odbył się pod honorowym patronatem: Marszałka Województwa Mazowieckiego – Pana Adama Struzika, Prezydent Miasta st. Warszawy – Pani Hanny Gronkiewicz-Waltz, Konsula Honorowego Finlandii – Pana Tadeusza Pająk oraz Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, Międzynarodowego Stowarzyszenia Oficerów Pożarnictwa, Stowarzyszenia Inżynierów Bezpieczeństwa Pożarowego, Zarządu Głównego Polskiego Zrzeszenia Inżynierów i Techników Sanitarnych.

 

20150808kongres MG 0195

 

Patronat medialny objęły redakcje czasopism i portali branżowych m.in. redakcja "Przeglądu Pożarniczego" wydawanego przez Komendę Główną PSP, czasopisma: „Zabezpieczenia”, "Systemy Alarmowe" , miesięcznik Świat Szkła - kierowany do projektantów i profesjonalistów z branży szklarsko-okiennej oraz telewizja "V-canal", która jest corocznym partnerem i patronem medialnym dotychczas organizowanych Kongresów oraz wiele innych, którym organizatorzy niezmiernie dziękują.

 

20150808kongres MG 9448

 

W kongresie uczestniczyło blisko 100 wystawców. Liderzy branży zabezpieczeń i ochrony przeciwpożarowej – producenci i dystrybutorzy światowych marek – zaprezentowali nowości z wielu powiązanych ze sobą dziedzin z zakresu ochrony przeciwpożarowej – monitoringu wizyjnego, sygnalizacji pożarowej, mechanicznych systemów zabezpieczeń, urządzeń i systemów kontroli dostępu, systemów sygnalizacji włamania i napadu oraz innych zagrożeń, systemów ochrony danych po bierną ochronę przeciwpożarową.

 

20150808kongres MG 9439

 

Kongres odwiedziło ponad 1200 profesjonalistów, wśród których byli projektanci, instalatorzy, generalni wykonawcy, najwięksi inwestorzy, przedstawiciele służb mundurowych, firmy zajmujące się ochroną bezpośrednią, przedstawiciele sektora finansowego i inne instytucje. Wydaje się, że pod względem zainteresowania, Kongres przerósł najśmielsze oczekiwania organizatorów i wystawców.

 

20150808kongres MG 9433


Na Kongres po wiedzę i umiejętności.
Kongresowi towarzyszyły wydarzenia merytoryczne. 24 panele wykładów eksperckich i technicznych zajęły łącznie ok. 900 minut w dwóch strefach wykładowych.

 

Sześciu ekspertów przedstawiło nowości w branży. Specjalistyczne wykłady połączone z praktycznymi wskazówkami dla projektantów i wykonawców ukierunkowane były m.in. omówieniu NOWOŚCI w monitoringu wizyjnym, sygnalizacji pożarowej, systemach detekcji i kontroli dostępu, projektowaniu obiektów ze względu na wymagania przeciwpożarowe, instalacje, sieci i urządzenia, systemy dozoru i kontroli, drogi pożarowe, drzwi specjalne i pożarowe, pożarowe wyłączniki prądu, zawory odcinające, detekcja pożarowa, zasilanie gwarantowane, ochrona serwerowni, wentylacja pożarowa, SUG, zagadnienia formalno-prawne ATEX - Strefy Ex, Bierna ochrona pożarowa jako niezbędny element każdej inwestycji, stałe urządzenie gaśnicze jako najlepsza alternatywa wśród gazów obojętnych, Burzowy System Ostrzegawczy - CPMP, nowe normy i przepisy dla hydrantów wewnętrznych.  

 

Poruszono też zagadnienia takie jak: systemy DSO w obiektach trudnych akustycznie: Hale sportowe, Stacje metra, Sale Koncertowe, zastosowanie sygnalizatorów głosowych w projektach SAP i nie tylko, wdrożeń na konkretnych projektach, wskazaniu dobrych praktyk, zmian w przepisach i ich interpretacji przez PSP, wytycznych projektowych, wskazówek montażu i eksploatacji systemów i zabezpieczeń pożarowych, zmian w procedurze odbiorowej.

 

Na szczególną uwagę zasługuje fakt, że organizatorzy, podobnie jak w roku ubiegłym, dołożyli wszelkich starań, aby merytoryka i techniczny charakter spotkania były sprawą nadrzędną.

 

20150808kongres MG 0415


Bogaty program merytorycznych wykładów ukierunkowany był na zagadnienia związane z ochroną przeciwpożarową i bezpieczeństwem energetycznym w budownictwie i przemyśle, a szczególnie zapobieganiu pożarom i awariom przemysłowym oraz prawidłowemu projektowaniu nowoczesnych obiektów budowlanych.

 

Organizatorzy zadbali o staranny dobór tematów, nie tylko pod kątem ich atrakcyjności merytorycznej, ale również pokazania występujących problemów od strony praktycznej.

 

20150808kongres MG 0422

 

Oprawę merytoryczną zapewnili Goście Specjalni Kongresu - eksperci i specjaliści w dziedzinie bezpieczeństwa i prewencji przeciwpożarowej: nadbryg. w st. spocz. prof. dr Ryszard Grosset, mł. bryg. mgr inż. Grzegorz Ogrodnik, mgr inż. Jerzy Ciszewski, mgr inż. poż. Tadeusz Cisek, mgr inż. Aleksander Migut oraz mgr inż. Józef Seweryn. Scenariusz rozwoju zdarzeń w czasie pożaru – wymóg formalny czy rzeczywiste przygotowanie budynku do zdarzeń nagłych, ocena zagrożenia wybuchem pomieszczeń – problemy obliczeniowe, projektowanie aranżacji przestrzeni biurowej w budynkach w aspekcie ochrony przeciwpożarowej czy nowoczesne i efektywne systemy gaśnicze to zaledwie jedne z wielu omawianych tematów podczas Kongresu.

 

20150808kongres MG 9585


Tak, jak w poprzednich edycjach, i tym razem konferencji towarzyszyła WYSTAWA WIODĄCYCH DOSTAWCÓW ROZWIĄZAŃ I SYSTEMÓW PRZECIWPOŻAROWYCH. Oprócz stałych punktów dotychczasowych edycji, nowością a wręcz HITEM tegorocznej okazała się Strefa Praktyka podczas której równolegle z konferencją prowadzone były Warsztaty Techniczne.

 

Specjalną propozycję dla Uczestników przygotowały również Departament Kultury, Promocji i Turystyki Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego, Szkoła Główna Służby Pożarniczej, Wydział Projektów Miejskich Urzędu m.st. Warszawy czy Polska Izba Radiodyfuzji Cyfrowej i Międzynarodowe Stowarzyszenie Oficerów Pożarnictwa IFOA. Uczestnicy mogli zasięgnąć porad i konsultacji z zakresu prawa budowlanego, finansowania inwestycji oraz dobrych praktyk w zakresie projektowania i montażu systemów.

 

20150808kongres MG 9688


„Oko w Oko z Rzeczoznawcą”
Zagadnienia ochrony przeciwpożarowej budynków są niezwykle rozbudowane, stosunkowo zawiłe i nie jednokrotnie niespójne, a problem z odbiorami wielu inwestorom w Polsce spędza sen z powiek. W odpowiedzi na oczekiwania i po raz pierwszy w Polsce, absolutny debiut podczas Kongresu Pożarnictwa miał projekt „OKO W OKO Z RZECZOZNAWCĄ” .

 

Wychodząc naprzeciw problemom projektantów i inwestorów, gremium rzeczoznawców reprezentowane przez Zespół Rzeczoznawców ds. Zabezpieczeń Przeciwpożarowych i Inżynierów Pożarnictwa PROTECT, SIBP Stowarzyszenie Inżynierów Bezpieczeństwa Pożarowego, Instytut Bezpieczeństwa Pożarowego NODEX oraz Zespół Rzeczoznawców DAAL wystąpił w innym niż dotychczas charakterze tj. Eksperta-Konsultanta, z którym goście Kongresu mogli spotkać się, wymienić doświadczenia, zasięgnąć opinii i porad.

 

20150808kongres MG 9834

 

Ten nowatorski projekt będący odpowiedzią na oczekiwania wielu inwestorów z pewnością zasługuje na uznanie i z całą pewnością będzie powielany przez innych organizatorów konferencji. Wśród debiutów tegorocznego kongresu polską premierę miał długo oczekiwany przez Architektów i Projektantów ArchiCAD 19 oraz Poradnik Projektowania Aranżacji Przestrzeni w Budynkach Biurowych opracowany przez Stowarzyszenie Inżynierów Bezpieczeństwa Pożarowego SIBP.

 

 

 

Technologia BIM w służbie bezpieczeństwa przeciwpożarowego
Czym właściwie jest BIM? Na czym polega projektowanie w technologii BIM? Z terminem tym spotykamy się coraz częściej. Budownictwo to sektor, który musi sprostać stale rosnącym wymaganiom. Konsekwencją zmian i rozwoju jest ciągłe ulepszanie rozwiązań. BIM (Building Information Modelling) - innowacyjna technologia parametrycznego modelowania informacji o budynku, to koncepcja która zrewolucjonizowała podejście do projektowania, realizacji inwestycji i zarządzania budynkiem.

 

 

Recepta na kłopoty z koordynacją międzybranżową w dokumentacji budowlanej, problemy ze spójnością w projektach, kolizje i wiele innych. Nazwa "BIM" robi karierę. Chyba wszyscy interesujący się nowymi technologiami związanymi z projektowaniem, integracją systemów i budownictwem już się z tą nazwą zetknęli, lecz wciąż jeszcze niewiele osób zdaje sobie sprawę, na czym właściwie polega technologia BIM, jak bardzo jest innowacyjna, jaka jest jej teraźniejszość i przede wszystkim, jaka jest jej przyszłość. Przyszłość która usprawni proces inwestycyjny, począwszy od projektowania, przez harmonogramy i kosztorysowanie, aż po kompleksową realizację i zarządzanie obiektem.

 


W trakcie kongresu mgr inż. Jakub Kulig – BIM Project Manager, Robobat Polska Certyfikowany trener Autodesk, absolwent Wydziału Mechanicznego Politechniki Krakowskiej, autor licznych opracowań traktujących o integracji międzybranżowej oraz prelegent na wielu konferencjach o tematyce BIM w kraju i za granicą, poprowadził prezentację „Technologia BIM w służbie bezpieczeństwa przeciwpożarowego”, w trakcie której przedstawił najnowsze rozwiązania technologiczne, zapewniające bezpieczeństwo i właściwe działanie służ ratunkowych podczas sytuacji kryzysowej oraz wskazanie atutów posiadania przez służby ratunkowe modelu 3D obiektu wraz z możliwością wykonania potrzebnych analiz i symulacji.

 

Podczas prezentacji zostały omówione następujące tematy: Model 3D budynku – Autodesk Revit, Plan ewakuacji – Autodesk Navisworks, Analiza rozprzestrzeniania i odprowadzania dymu, rozkładu temperatury - Autodesk Simulation CFD, Analiza FDS - zachowanie ognia i dymu w budynku – Autodesk Project Scorch.

 

 

Ciekawostkami tegorocznego Kongresu były między innymi prezentacje i wykłady na temat: INTEGROWAĆ CZY NIE INTEGROWAĆ? na to pytanie odpowiedział mgr inż. Mariusz Radoszewski - wysokiej klasy specjalista w branży zabezpieczeń przeciwpożarowych. Jako inżynier wsparcia technicznego związany zawodowo od 14 lat z firmą Polon-Alfa w Bydgoszczy. Wykładowca i wielokrotny prelegent na krajowych i zagranicznych konferencjach oraz sympozjach. Autor kilkudziesięciu publikacji z zakresu ochrony przeciwpożarowej, wydawanych na łamach czasopism branżowych oraz w mediach elektronicznych.

 

 

W programie pojawiły się także zagadnienia związane z zapobieganiem awariom przemysłowym, przegrodom przeciwogniowym, wewnętrznym i zewnętrznym zespołom pompowym czy systemom hydrantowym. Wśród nowości pojawiły się m.in. nowe technologie w zakresie zabezpieczenia kabli i przewodów, hybrydowe i zasysające systemy detekcji dymu i pożaru, nowości w systemie bezpieczeństwa pożarowego E-90, systemów zasilania gwarantowanego, obowiązków użytkownika w zakresie dozoru i utrzymania oświetlenia awaryjnego badań i symulacji detekcja gazów CO i LPG i sterowania wentylacją w garażach i parkingach.  

 

Zagadnienia te omówiły mgr inż. Iwona Żupańska Hekato Electronics oraz dr inż. Dorota Brzezińska Ekspert i Wykładowca Politechniki Łódzkiej, Wydziału Inżynierii Procesowej i Ochrony Środowiska, Katedra Inżynierii Bezpieczeństwa Pracy, Współautorka m.in. poradnika "Wentylacja pożarowa budynków wysokich i wysokościowych" oraz „Oddymianie obiektów po nowelizacji przepisów techniczno-budowlanych”. Wśród Prelegentów nie zabrakło również mgr inż. Marka Kośmider - Kierownika Działu SSP MIWI URMET, który omówił systemy wykrywania i sygnalizacji pożaru firmy HOCHIKI.

 

 

Dla amatorów nowych technologii, nie koniecznie związanych z pożarnictwem, czekał SOLOWHEEL najmniejszy, ekologiczny i najwygodniejszy pojazdy osobisty jaki kiedykolwiek wynaleziono. Ten stabilizowany żyroskopowo elektryczny monocykl jest przeznaczony do stosowania wszędzie gdzie można skorzystać z przenośnego pojazdu elektrycznego. Jest niezwykle kompaktowy a jazda nim daje dużo frajdy. Podczas kongresu była możliwość wypróbowania go osobiście przez Uczestników.

 


Czas na podsumowanie.
Przedstawione zagadnienia to zaledwie niewielka „część” tegorocznego Kongresu Pożarnictwa. Program przygotowany w oparciu o tematykę „Bezpieczeństwo Pożarowe i Zabezpieczenia Techniczne Obiektów Budowlanych” oraz konsultacje techniczne wiodących firm z branży ochrony przeciwpożarowej, energetycznej ale nie tylko, pozwolił uczestnikom zdobyć wiedzę, zwiększyć świadomość i konkurencyjność na rynku polskim, jak i na arenie międzynarodowej. Zaprezentowanych zostało prawie półtora tysiąca produktów a wystawcy mieli ponad 3000 m2 pow. do dyspozycji.

 


Zarezerwuj czas na kolejna edycję.
Z całą pewnością został osiągnięty cel kongresu czyli „Popularyzacja ochrony przeciwpożarowej w Polsce oraz szerzenie wiedzy na temat rozwiązań, które mają bezpośredni wpływ na poprawę bezpieczeństwa obiektów budowlanych”.

 

Tak wyglądało spotkanie przedstawicieli branży zabezpieczeń i ochrony przeciwpożarowej w pigułce. Firma DND Project oraz wszyscy Partnerzy XII Ogólnopolskiego Kongresu Pożarnictwa 2015 dziękują wszystkim uczestnikom za udział, zapraszając już dziś do udziału w kolejnej edycji, w roku 2016.

 

Sukces przedsięwzięcia tkwi we właściwym rozpoznaniu potrzeb rynku i … z całą pewnością to był po raz kolejny „strzał w 10”.

 

Kolejna tj. XIII edycja Ogólnopolskiego Kongresu Pożarnictwa już za rok. Serdecznie zapraszamy!

 

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji kongresu.

 

 

       Miesięcznik Świat Szkła jest Patronem Medialnym        

 Kongresu Pożarnictwa 

 

 

Czytaj także --

Czytaj także

 

 

01 chik
01 chik