Co łączy paryski Luwr, Wersal i Teatr Narodowy w Pekinie? Z jednej strony w każdym z nich możemy podziwiać szklane konstrukcje zachwycające ponadczasową, nowoczesną formą i jakością wykonania. Z drugiej fakt, że do ich stworzenia wykorzystano produkty Saint-Gobain - firmy, która w tym roku obchodzi 350. rocznicę swojego powstania.

 

20150808wikipedia Louvre Pyramid

Pałac Luwr i Szklana Piramida (w nocy), fot. wikipedia 


Jednym z najbardziej znanych projektów zrealizowanych przez Saint-Gobain jest Galeria Zwierciadlana znajdująca się w pałacu wersalskim - jednej z najznakomitszych budowli baroku klasycznego i symbolu francuskiej monarchii absolutnej. Jest to sala mająca ponad 70 metrów długości i 10 metrów szerokości. Wzdłuż całej 74-metrowej ściany znajduje się 17 wielkich okien, a po przeciwległej stronie tyle samo ogromnych paneli lustrzanych stworzonych przez Saint-Gobain. Całą Galerię, uważaną przez wielu za serce pałacu, zdobi łącznie 357 luster, które o zmierzchu odbijają wpadające przez okna światło, tworząc niepowtarzalny efekt wizualny.

 

20150808wikipedia Chateau Versailles Galerie des Glaces

Pałac Wersalski i Sala Lustrzana,  fot. wikipedia 


Kolejnym cudem architektury, w którego powstanie była zaangażowana Saint-Gobain jest futurystyczny Teatr Narodowy w Pekinie. Ten imponujący budynek o wymiarach 212 na 144 metry i aż 46 metrach wysokości, zajmuje obszar o powierzchni 180 tysięcy metrów kwadratowych. Został otwarty w 2007 roku, a jego nowoczesna i niestandardowa konstrukcja jest otoczona sztucznym zbiornikiem wody. Dach Teatru Narodowego, którego powierzchnia wynosi ponad 6 tysięcy metrów kwadratowych składa się w połowie ze szkła dostarczonego przez Saint-Gobain, a w drugiej z tytanu. Zastosowany podział na część przeszkloną oraz nieprzeszkloną stanowi nawiązanie do popularnej na Dalekim Wschodzie koncepcji yin i yang.

 

20150808wikipedia National Centre for the Performing Arts and Great Hall of the People

Teatr Narodowy w Pekinie, fot. wikipedia 


Firma miała również istotny wkład w rozbudowę muzeum w Luwrze - jednego z najbardziej znanych muzeów sztuki na świecie, chętnie odwiedzanego przez turystów ze wszystkich stron globu. Znajdująca się na jego dziedzińcu przejrzysta piramida zbudowana pod koniec lat osiemdziesiątych ubiegłego wieku, została wykonana z laminowanego szkła wyprodukowanego przez Saint-Gobain. Jej konstrukcja posiada 21 metrów wysokości
i składa się ze 118 paneli trójkątnych i 675 paneli w kształcie rombu.

 


- Obchodzone w tym roku 350-lecie powstania Saint-Gobain skłania do podsumowań i prezentacji osiągnięć, których autorem była firma. Wśród nich są szklane konstrukcje architektoniczne, które nie tylko wzbogaciły otaczającą nas przestrzeń, ale i dziedzictwo kulturowe - mówi François-Xavier Moser, Prezes Saint-Gobain w Polsce, Rumunii i Bułgarii. - Co ważne Saint-Gobain, czerpiąc z dotychczasowych doświadczeń, cały czas tworzy kolejne atrakcyjne rozwiązania, stanowiące wzór innowacyjności i kreatywności - podkreśla François-Xavier Moser.

 

  • Logo - alu
  • Logo aw
  • Logo - fenzi
  • Logo - glass serwis
  • Logo - lisec
  • Logo - mc diam
  • Logo - polflam
  • Logo - saint gobain
  • Logo termo
  • Logo - swiss
  • Logo - guardian
  • Logo - forel
  • vitrintec wall solutions logo

Copyright © Świat Szkła - Wszelkie prawa zastrzeżone.