Czytaj także -

Aktualne wydanie

2020 07 okladka

Świat Szkła 07-08/2020

User Menu

 20191104-V1-BANNER-160x600-POL

 

 

 

facebook12

czytaj newsy Świata Szkła

- więcej szklanej architektury

 

Baztech

Miesięcznik Świat Szkła

indeksowany jest w bazie

czasopism technicznych

 

 

Wydanie Specjalne

okladka Dom inteligentny 22

(w opracowaniu) 

 dom bez barier okladka

gotowy

Fasady przeszklone termika akustyka odpornosc ogniowa 2016

 

okna pasywne 2015a

 

Fotowoltaika w architekturze okladka

 

20140808Przegrody przeciwpozarowe

 

konstrukcje szklane

 

20140533 Konstrukcje przeszklone 2

 

katalog 2018 a

 

banner konferencja 04 2019

 RODO

 

 Baner 2

Aluplast składa życzenia z okazji jubileuszu firmy BASF
Data dodania: 16.10.15

Założony w 1865 r. koncern chemiczny BASF i firmę aluplast łączy od wielu lat konstruktywna współpraca, która w roku 2008 zaowocowała wspólnym opracowaniem tworzywa powerdur®. powerdur® stosowany w profilach energeto® zapewnia ich wymaganą statykę, jak również poprawia izolacyjność cieplną. Dyrektor zarządzający firmy aluplast Patrick Seitz przekazał swoim kolegom z zarządu BASF w siedzibie firmy w Ludwigshafen okno energeto® ,jako symbol owocnego partnerstwa.

 


"Bardzo się cieszymy z eksponatu w postaci okna, które firma aluplast przekazała nam z okazji jubileuszu 150-lecia istnienia BASF. Podkreśla on innowacyjność i udane partnerstwo obu firm" – mówił r Friedhelm Lehrich, dyrektor działu Construction i vice president firmy BASF. Eksponat będzie prezentowany w holu działu Performance Materials w Ludwigshafen.

 

 20151010 D15 003 Aluplast


Od lewej do prawej: Dr. Melanie Maas-Brunner (Senior Vice President, Performance Materials Europe, BASF SE), Patrick Seitz
(dyrektor zarządzający spółki aluplast GmbH), Dr. Friedhelm Lehrich (Vice President, Business Management Construction, BASFPolyurethanes GmbH), Dr. Kay Brockmüller (Project Manager, Technical Development Construction, BASF SE)

 

Początki współpracy pomiędzy dostawcą systemowym z Karlsruhe a firmą BASF sięgają roku 2007. Współpraca miała na celu znalezienie materiału, który byłby w stanie zastąpić wzmocnienia stalowe sosowane w profilach PVC.


„Metalowe wzmocnienie w profilach tworzyło wskutek wysokiej przewodności cieplnej mostek termiczny“ - wyjaśnia dr Gerhard Schuhmann, dyrektor ds. technologii systemowej w firmie aluplast. „Z tego względu poszukiwaliśmy wspólnie z firmą BASF materiału, który z jednej strony zapewni wymaganą statykę, a z drugiej będzie wykazywać lepsze właściwości w zakresie izolacyjności, przyczyniając się do poprawy efektywności energetycznej budynków“. Zdecydowaliśmy się na termoplasty z domieszką włókien szklanych, dzięki którym, oprócz zyskania opisanych powyżej właściwości, profile okienne stały się aż do 60 % lżejsze.


Ponadto firmie aluplast udało się wprowadzić materiał bezpośrednio w profile okienne już na etapie ekstruzji. Dzięki temu producenci okien mogą zaoszczędzić koszty związane z logistyką i obróbką stali. Ten stabilny i lekki materiał funkcjonuje w firmie aluplast pod nazwą powerdur®. Dzięki nowemu materiałowi w roku 2008 wprowadzono na rynek pierwsze niezawierające stali okno energeto®, które z czasem uzyskało również certyfikat Instytutu Budownictwa Pasywnego dr. Feista.


Podobnie jak konwencjonalny materiał PVC również nowe tworzywo sztuczne wzmocnione włóknem szklanym może być bez problemu użyte ponownie: w działających w branży podmiotach zajmujących się recyklingiem jak również na linii do recyklingu w głównej siedzibie firmy aluplast w Karlsruhe udaje się dokładnie i co do cząsteczki oddzielić zmielony PVC i powerdur za pomocą ładunków tryboelektrycznych i optoelektronicznego sortowania na kolory.


Firma BASF dostarcza do dzisiaj podstawowy materiał powerdur® do okien energeto®. powerdur® stanowi więc przykład owocnej współpracy dwóch firm z dwóch zupełnie różnych branż. „Dzięki pozytywnym doświadczeniom z przeszłości możemy sobie wyobrazić, że w trakcie zarządzania innowacjami w firmie przy opracowywaniu w przyszłości nowych produktów będziemy nadal wykonywać intensywne prace wstępne wspólnie z kolegami z firmy BASF“ informuje Patrick Seitz.

 

 

Czytaj także --

Czytaj także

 

 

01 chik
01 chik