Aktualne wydanie

2020 01 okladka

Świat Szkła 01/2020

 

User Menu

 20191104-V1-BANNER-160x600-POL

  

 20200212a-SWIAT-SZKLA-HALIO-160X600-V3

  

facebook12

czytaj newsy Świata Szkła

- więcej szklanej architektury

 

Baztech

Miesięcznik Świat Szkła

indeksowany jest w bazie

czasopism technicznych

 

 

Wydanie Specjalne

 

Fasady przeszklone termika akustyka odpornosc ogniowa 2016

 

okna pasywne 2015a

 

Fotowoltaika w architekturze okladka

 

20140808Przegrody przeciwpozarowe

 

konstrukcje szklane

 

20140533 Konstrukcje przeszklone 2

 

katalog 2018 a

 

banner konferencja 04 2019

 RODO

20200131a-SWIAT-SZKLA-HALIO-750x100-V3-PL

 

wlasna-instrukcja ift--baner do newslet-2019

 LiSEC SS Konfig 480x120

  

eurasia glass 480x100

 

 konferencja ICG 1c

Posprzątaj z ekspertem. Jak krok po kroku uzyskać idealne efekty podczas sprzątania?
Data dodania: 14.06.16

Biała linia urządzeń 

Czy to wielkie porządki wiosenne, czy też zwykłe cotygodniowe ścieranie kurzy, zawsze pojawiają się te same pytania: gdzie zacząć sprzątanie, gdzie skończyć? Które urządzenia i środki czystości użyć i do czego? I przede wszystkim – która metoda będzie najszybsza i najskuteczniejsza? Pytania mnożą się jedno po drugim, dlatego eksperci z Kärcher postanowili pomóc w uzyskaniu odpowiedzi na każde z nich.

 

Odpowiednie wyposażenie – Jakie środki czystości mamy w swojej szafce na detergenty?

W większości domostw można znaleźć szafkę lub kącik na detergenty przepełnione niezliczonymi środkami do każdego rodzaju prac. Tymczasem tak naprawdę wystarczy pięć z nich: środek uniwersalny, środek do zmywarek, mleczko do czyszczenia, płyn do mycia szkła oraz kwasowy detergent (najlepiej na bazie kwasu cytrynowego, który jest łagodniejszy od kwasu octowego). Jeśli masz parownicę (urządzenie czyszczące parą wodną), możesz spokojnie zrezygnować z mleczka i środka uniwersalnego.

 

 

20160606karcher zd 12

 

 

 

Do tego zestawu dodaj ściereczki bawełniane (przydatne mogą być także stare T-shirty) albo z mikrofibry oraz zwykłą gąbkę do szorowania (bez ścierniwa), a na uporczywy brud myjkę drucianą. Wbrew pozorom kolory na gąbkach nie są jedynie dla ozdoby, mianowicie służą specjalnemu systemowi używanemu przez profesjonalistów, który pomaga w rozdzieleniu gąbek w zależności od ich przeznaczenia. I tak czerwone gąbki służą do czyszczenia toalet - najbardziej zanieczyszczonej powierzchni. Żółte do łazienek, zielone do kuchni, a niebieskie przeznaczone są do wszystkich pozostałych powierzchni i mebli.

 

Wszystko po kolei – Gdzie mamy zacząć, a co zostawić na koniec?
Najpierw stoły, półki i parapety. Podstawowa zasada brzmi: zaczynaj od góry i schodź coraz niżej, dzięki czemu wzburzony w trakcie sprzątania kurz nie będzie osiadał na już wyczyszczonych powierzchniach. Pamiętaj też, żeby zawsze wycierać w tym samym kierunku – w przeciwnym razie tylko rozsmarujesz brud zamiast go zebrać. Wskazówka: gdy już umyjesz stół i krzesła, zbierz sierść oraz drobiny przyczepione do spodu nóg krzeseł, dzięki czemu później nie opadną na świeżo wymytą podłogę.

 

 

20160606karcher zd 13

 

 

Gdy już zetrzesz cały kurz, odkurz podłogi i tapicerkę. Jeśli masz podłogi winylowe, płytki, parkiet lub inny typ posadzek twardych, dodatkowo przemyj je mopem. Polecamy jednak parownicę. Czyszcząc tym urządzeniem trzeba kierować się zasadą: od przestrzeni na zewnątrz do wewnątrz (np. gdy masz balkon, to istnieje ryzyko, że brud z niego wniesiesz do wnętrza domu i dlatego lepiej wyczyścić balkon w pierwszej kolejności, a dopiero potem zabrać się za sprzątanie pomieszczeń wewnątrz mieszkania) oraz od czystszych do bardziej brudnych części domu.

 

Zacznij od pokoju najmniej zabrudzonego (zapewne sypialni). Potem przejdź do pokoi dziennych i salonu, a następnie do najintensywniej używanych pomieszczeń – łazienki, przedpokoju, kuchni. Pamiętaj, aby podczas sprzątania wymieniać ściereczkę, w zależności od stopnia zabrudzenia.

 

 

20160606karcher zd 10

 

 

Czy tak można? – Czy możemy użyć parownicy do czyszczenia laminatu lub parkietu?
Wiemy, jakim wyzwaniem potrafią być podłogi laminowane lub parkiet. Nie można przy ich czyszczeniu stosować zbyt dużej ilości wody, a jedynie wilgotnego mopa, żeby powierzchnia szybko wysychała. Pytanie, czy w takim razie w ogóle rozważać mycie ich parownicą?

 

Jak najbardziej! Wystarczy że nałożysz na dyszę do podłóg dwie ściereczki i wybierzesz minimalne dozowanie pary wodnej. Można też obalić mit, jakoby płyn do płukania tkanin był dobry do czyszczenia laminatu - pozostawia on na powierzchni cienką warstwę, na której ślady butów są bardzo widoczne.

 

 

20160606karcher zd 11

 

 

Parą – na błysk! – Jak czyścić łazienkę i kuchnię?
Sekretem skuteczności czyszczenia parowego jest kombinacja wysokiego ciśnienia, prędkości strumienia pary oraz jego temperatura. I tak w parownicy otrzymujemy kombinację czynników całkowicie wystarczającą do wyczyszczenia łazienki i kuchni, bez użycia detergentów. Osad wapienny i ślady po mydle można usunąć przy pomocy dyszy punktowej oraz okrągłej szczotki – unikając czasochłonnego szorowania. Jeśli warstwa osadu jest zbyt gruba, najpierw trzeba nanieść na nią odrobinę środka na bazie kwasu cytrynowego, pozostawić na pół godziny, a po tym czasie zmyć wodą.

 

Specjaliści odradzają stosowanie środków na bazie kwasu octowego, ponieważ może uszkodzić chromowane elementy, uszczelki i złącza. Jeśli chcesz uniknąć powstawania zacieków i osadów na kabinie prysznicowej, wycieraj prysznic po każdym jego użyciu – lub, dla lepszego efektu i oszczędności czasu, zbierz krople wody myjką do okien WV 2 Premium lub WV 5 Premium.

 

W kuchni, z pomocą parownicy łatwo pozbędziesz się tłuszczu, przypaleń i innych zaschniętych zabrudzeń. Powierzchnie ze stali nierdzewnej, np. okap, można z dużym powodzeniem wyczyścić z pomocą miękkiej powłoczki z mikrofibry. Jeśli pragniesz idealnego błysku, do polerowania użyj bawełnianej ściereczki, dzięki czemu nie pozostawisz żadnych zarysowań.

 

 

20160606karcher zd 3

 

Do zadań specjalnych. Najlepszy przyjaciel człowieka – Jak najlepiej pozbyć się sierści zwierząt?
Każdy właściciel kota, psa bądź domowego królika dobrze zna problem związany ze zbieraniem sierści ze wszystkich zakamarków w domu. Jeśli nie chcesz nieustająco wyjmować i chować odkurzacza, możesz użyć szczotki elektrycznej K 65 Plus. Uchwyt ścienny umożliwia przechowywanie szczotki na ścianie, a gdy jest on zamontowany w pobliżu gniazda elektrycznego to również gwarantuje wygodne ładowanie baterii.

 

Dołączona do zestawu specjalna szczotka Pet dzięki pomysłowej konstrukcji świetnie radzi sobie z sierścią zwierząt, a do tego można ją łatwo i szybko oczyścić, unikając żmudnego wyczesywania z brudu. Natomiast do szybkiego oczyszczenia sofy najlepiej nada się specjalny wałek do sierści.

 

20160606karcher zd 6

 

Zamieść pod dywan? Jak wyczyścić dywan?
Czyszcząc dywan trzeba zawsze brać pod uwagę zalecenia producenta, ponieważ różne rodzaje materiałów wymagają specyficznych metod czyszczenia. Jeśli możliwe jest czyszczenie na mokro, nic nie sprawdzi się tak dobrze jak odkurzacz piorący, np. SE 6.100, którego działanie jest oparte na metodzie ekstrakcyjnej. Urządzenie najpierw spryskuje włókna dywanu detergentem pod wysokim ciśnieniem, a następnie odsysa go wraz z rozpuszczonym brudem.

 

Należy być ostrożnym przy czyszczeniu wełnianych tkanin i nie prać ich zbyt często, ponieważ gorąca woda rozpuszcza naturalną lanolinę, która chroni włókna przed zabrudzeniami. Jeśli nie masz pewności jak Twój dywan zareaguje na ten sposób czyszczenia, przeprowadź najpierw test na jego niewielkiej, ukrytej części.

 

Im starsze, tym lepsze – Jak czyścić antyki?
Nowoczesne krzesło obok zabytkowego biurka. Jednym z najnowszych trendów jest łączenie nowego ze starym. Aby zapobiec blaknięciu koloru tapicerek starych mebli, nie należy stawiać ich przy grzejniku ani narażać na bezpośredni kontakt z ostrymi promieniami słonecznymi. Do regularnego sprzątania należy użyć suchej ściereczki do kurzu, a misternie rzeźbione detale oraz trudno dostępne miejsca wyczyść przy pomocy małej szczoteczki. Jeśli to tylko możliwe, trzeba unikać stosowania wody, nawet w przypadku trudnych zabrudzeń! A do pielęgnacji używać wyłącznie specjalnych środków do drewna i okleiny.

 

Nie taki brud straszny– Jak czyścić grzejniki?
Mycie kaloryferów potrafi być niezwykle uciążliwe. W jaki sposób dotrzeć do tych wszystkich szczelin i zakamarków? Wbrew pozorom to nie takie trudne. Można użyć specjalnie do tego przystosowanej, wąskiej szczotki do kaloryferów. Można też po prostu wyczyścić go parownicą. Należy jednak pamiętać aby zabezpieczyć ręcznikiem przed wodą przestrzeń za i pod kaloryferem. Wskazówka: nie zaczynaj sprzątania od okien ani parapetów, ale właśnie od grzejników, gdyż w trakcie ich czyszczenia kurz może wzbić się w górę.

 

Przejrzysta czystość – Jak mogę wyczyścić okna nie pozostawiając smug?
Najgorszym koszmarem w myciu okien są niezliczone smugi i zacieki. Ich usuwanie potrafi być niezwykle męczącą czynnością. Znacznie szybciej i bez smug wyczyścisz szybę/lustro/kabinę prysznicową myjką do okien Kärcher WV 2 Premium lub WV 5 Premium. Wystarczy spryskać powierzchnie detergentem i zebrać brud ściereczką z mikrofibry zamocowaną do spryskiwacza. Następnie przy pomocy myjki odessać resztki płynu i zanieczyszczeń z szyby. Brud wyląduje w zbiorniczku myjki do okien, a nie na parapecie.

 

Gotowi na lato? W jaki sposób wyczyścić balkon i meble ogrodowe?
Dla wielu z nas balkon lub taras stają się drugim salonem gdy tylko zacznie się lato. Jeśli chcesz by Twoje meble ogrodowe i płytki balkonowe lśniły czystością, parownica SC 3 Premium z dyszą podłogową Comfort Plus pomoże ci to osiągnąć.