W kontekście prac budowlano-remontowych taśmy kojarzą się zazwyczaj z wyrobami malarskimi służącymi do „odcięcia” różnych kolorów przy nakładaniu farby na ściany i sufity, bądź produktami stanowiącymi alternatywę dla kleju.

Tymczasem, w nowoczesnych technikach montażu stolarki okiennej specjalne taśmy wykorzystywane są do uszczelnienia połączenia okno-mur, chronią je przed niekontrolowanym przepływem powietrza oraz zawilgoceniem. Warto je zaprosić do swojego domu.

 

 20160909 AIB okno tasmy cieplo


To, w jaki sposób zamontowane zostanie okno będzie w dużej mierze decydować o jego późniejszej eksploatacji. Stolarkę okienną najczęściej wybiera się z myślą o jej długotrwałym, co najmniej kilkunastoletnim użytkowaniu.

Dobrze wykonany montaż znacząco minimalizuje ryzyko powstawania mostków termicznych (na styku stolarka-mur), którymi zimne powietrze w niekontrolowany sposób dostaje się do wnętrza budynku oraz skutecznie zapobiega dostawaniu się wilgoci powodującej destrukcję warstwy izolacyjnej.


Piana i taśma – dobrana para
Montaż okna kojarzy się obecnie z użyciem piany poliuretanowej (montażowej), której zadaniem jest wypełnienie przestrzeni pomiędzy stolarką a murem i jej uszczelnienie.

Często jednak piana bywa nadużywana, a w skrajnych przypadkach zamocowanie wyrobu w otworze montażowym odbywa się tylko z jej użyciem, bez zastosowania odpowiednich dybli czy kotew. Skutki tak wykonanej pracy łatwo sobie wyobrazić – okno jest niestabilnie zamocowane i może się wypaczać.


Zwykle inwestorzy nie przywiązują zbyt dużej wagi do kwestii montażu stolarki okiennej, zostawiając ten temat monterom. Obowiązujące przepisy prawa i wzrost wymagań odnośnie energooszczędności w budownictwie sprawiają, że prace instalacyjne z użyciem samej tylko piany poliuretanowej nie są wystarczające. – Piana montażowa pełni funkcję izolacji cieplnej, jednak nie jest odporna na działanie warunków atmosferycznych i powinna być przed nimi chroniona.

 

20160909 AIB tasma Integra Gold Outside

 

Częstym widokiem na placach budów są okna uszczelnione niczym niezabezpieczoną pianą. Z czasem, narażona na wilgoć i promieniowanie UV piana będzie się kruszyć i tracić swoje właściwości termiczne – mówi dr inż. Karol Kożuch z firmy AIB, producenta rozwiązań izolacyjnych.


Aby zapobiec wymienionym wyżej sytuacjom, ograniczyć infiltrację zimnego powietrza do wnętrza obiektu i zapewnić odpowiednią szczelność połączenia stolarka-mur, stosuje się montaż warstwowy z użyciem taśm. Taśma paroszczelna stosowana jest od wewnątrz budynku.

 

Stanowi barierę dla wilgoci i nie pozwala jej wnikać do pomieszczenia. Za izolację od zewnątrz odpowiada taśma paroprzepuszczalna, która chroni przed zawilgoceniem, wiatrem i jednocześnie umożliwia odprowadzenie wody, która zbiera się w pianie, na zewnątrz. Warstwę izolacji termicznej tworzy wspomniana wcześniej piana poliuretanowa.


Taśmy przy wymianie okien
Powyżej przedstawiona została sytuacja w przypadku instalacji nowej stolarki okiennej. Co natomiast, gdy następuje wymiana starych okien na nowe?

Można wówczas również z powodzeniem skorzystać z taśm, które będą dobrym uzupełnieniem nowoczesnego wyrobu, posiadającego z pewnością lepsze parametry termiczne niż wymontowywany produkt. Warunkiem jest zapewnienie gładkiej, oczyszczonej powierzchni, do której dobrze przylgną taśmy, co najmniej z trzech strony otworu montażowego – z góry i po bokach.

 

Powierzchnia dolna, ze względu na to, że muszą być w niej zamocowane śruby wymaga odpowiedniej chropowatości. – W Polsce wiele montaży stolarki okiennej odbywa się w szybkim tempie, w ciągu jednego dnia, a nierzadko nawet kilku godzin.

 

Bywa, że dzieje się tak pod presją inwestora, któremu zależy na czasie. W przypadku użycia taśm konieczne jest natomiast wcześniejsze przygotowanie otworu, a potem odczekanie około 24 godzin zanim uszczelnienie odpowiednio się osadzi. To montaż wymagający, ale przynoszący lepsze efekty niż instalacja wykonana w pośpiechu i z użyciem samej tylko piany poliuretanowej – dodaje ekspert AIB.

 

20160909 AIB tasma Integra Vario


Przy montażu ważne jest właściwe wyklejenie taśm zarówno do stolarki okiennej, jak i muru, zapewnienie odpowiednich zakładów, a przede wszystkim dopasowanie wyrobów pod względem ich przeznaczenia. Najlepiej więc powierzyć prace fachowej ekipie montażowej, która przeprowadzi je z należytą starannością.

 

Trzeba pamiętać, że taśma zewnętrzna – narażona na działanie czynników atmosferycznych – powinna być obrobiona (otynkowana) w terminie maksymalnie 3 miesięcy od chwili montażu.


Przed nadejściem chłodniejszych pór roku, właściciele domów i mieszkań myślą o przygotowaniu się na spadek temperatur i mniej korzystną aurę. Choć przy korzystnej pogodzie, montaż stolarki okiennej można wykonywać nawet zimą, lepiej pomyśleć o prawidłowej instalacji nowych, bądź wymianie starych okien teraz.

 

To dobry sposób na długofalowe oszczędności wynikające z ograniczenia wydatków na ogrzewanie i metoda na przyjemne ciepło w budynku.

 

  • Logo - alu
  • Logo aw
  • Logo - fenzi
  • Logo - glass serwis
  • Logo - lisec
  • Logo - mc diam
  • Logo - polflam
  • Logo - saint gobain
  • Logo termo
  • Logo - swiss
  • Logo - guardian
  • Logo - forel
  • vitrintec wall solutions logo

Copyright © Świat Szkła - Wszelkie prawa zastrzeżone.