20160933PAPIRUS LOGO2Czy w zamówieniach publicznych musi wygrywać tylko cena? Jak prowadzić postępowania, które stawiają na nowoczesne rozwiązania w budownictwie? Komisja Europejska zaczęła już promować tzw. przetargi publiczne na innowacyjne rozwiązania (PPI). W ramach Programu Ramowego na rzecz Konkurencyjności i Innowacji przeprowadzono szereg projektów pilotażowych, w tym także w obszarze budownictwa. Ich celem było testowanie PPI oraz gromadzenie praktycznej wiedzy o tym, jak się do nich przygotować i jak je przeprowadzać.

 

 


Wydatki publiczne wynoszą 14% PKB Unii Europejskiej, stąd przetargi są ważnym źródłem napędzającym gospodarkę, a ponadto są istotnym narzędziem transformacji rynku w kierunku bardziej zrównoważonych rozwiązań. Przetargi publiczne na innowacyjne rozwiązania (PPI) są szczególnie przydatne w niektórych obszarach, np. mobilności, zdrowia, e-administracji, gospodarki odpadami, recyklingu lub budownictwa, gdzie sektor publiczny generuje dużą część popytu i może wykorzystywać przetargi jako sposób rozwiązywania kluczowych problemów społecznych, takich jak np. efektywne gospodarowanie zasobami.


Należy zaznaczyć, że przetarg publiczny na innowacyjne rozwiązania nie jest nową formą przetargu (jest tym samym postępowaniem przetargowym: nieograniczonym lub negocjacyjnym, dialogiem konkurencyjnym lub partnerstwem na rzecz innowacji). Nie jest także nowym sposobem udzielania zamówień, korzysta bowiem z już istniejących form (prace, usługi, dostawy lub partnerstwa publiczno-prywatne).


Czym jest zatem przetarg publiczny na innowacyjne rozwiązania (PPI) i jak go przeprowadzić? Kiedy najlepiej stosować PPI? Jakie niesie korzyści i zagrożenia? W przypadku sektora budowlanego odpowiedzi szukano w ramach międzynarodowego projektu PAPIRUS (Public Administration Procurement Innovation to Reach Ultimate Sustainability).


– Jednym z celów projektu PAPIRUS było wdrożenie nowoczesnej procedury zamówień publicznych polegającej na dostarczaniu materiałów potrzebnych do przeprowadzenia remontu i do wznoszenia budynków charakteryzujących się prawie zerowym zużyciem energii. Przetargi zaplanowano w czterech europejskich krajach: Niemczech, Włoszech, Norwegii i Hiszpanii – mówi Agnieszka Kowalska z ASM – Centrum Badań i Analiz Rynku, firmy uczestniczącej w projekcie.

 

– Zamawiający w dokumentacji przetargowej nie określał szczegółowo charakterystyki poszczególnych zamawianych produktów, ale opisał efekty, jakich oczekuje po ich zastosowaniu. Otworzyło to drogę do startu w przetargu producentom innowacyjnych, efektywnych energetycznie rozwiązań – dodaje Agnieszka Kowalska.


Zebrane w trakcie realizacji projektu doświadczenia i wynikające z nich rekomendacje zostały opublikowane w przewodniku „Zamówienia publiczne dotyczące innowacyjnych rozwiązań w sektorze budowlanym” wydanym w pięciu językach – polskim, niemieckim, angielskim, włoskim i hiszpańskim.
Dla osób odpowiedzialnych za prowadzenie zamówień publicznych stworzono także kurs e-learningowy, który nie tylko tłumaczy korzyści czy możliwe trudności podczas realizacji PPI, ale także opisuje krok po kroku, w jaki sposób przeprowadzić taki przetarg. Kurs jest dostępny na platformie http://www.elearningasm.10.ires.pl/en/


Dodatkowo 29 września br. w Bilbao w Hiszpanii obędzie się międzynarodowa konferencja, podczas której omawiane będą wyniki projektu. Otwarta jest dla wszystkich zainteresowanych, a szczególnie uczestników postępowań przetargowych. Udział jest bezpłatny. Informacje i program można znaleźć na stronie projektu: www.papirus-project.eu


Z rezultatami projektu zapoznają się następnie unijni urzędnicy, dla których wspieranie innowacyjnych działań jest aktualnie jednym z kluczowych założeń polityki Unii Europejskiej zawartych m. in. w Strategii Europa 2020.

 

  • Logo - alu
  • Logo aw
  • Logo - fenzi
  • Logo - glass serwis
  • Logo - lisec
  • Logo - mc diam
  • Logo - polflam
  • Logo - saint gobain
  • Logo termo
  • Logo - swiss
  • Logo - guardian
  • Logo - forel
  • vitrintec wall solutions logo

Copyright © Świat Szkła - Wszelkie prawa zastrzeżone.