Budowa domu to duże wyzwanie dla inwestorów, wymagające znajomości przepisów prawa budowlanego, dobrej organizacji czasu pracy oraz umiejętności podejmowania szybkich i racjonalnych decyzji. Podczas budowy wystąpić mogą najróżniejsze komplikacje, awarie i problemy. Jednym z poważniejszych i bardziej uciążliwych – szczególnie w przypadku inwestycji realizowanych poza miastem lub w słabo zaludnionej okolicy – są kradzieże materiałów budowlanych oraz wandalizm. Podpowiadamy, jak najlepiej zabezpieczyć teren budowy i ochronić się przed zakusami włamywaczy.

 

20161011 Spy Shop - budowa domu 

 

Ogrodź teren i oświetl go
Dobrym sposobem zabezpieczenia mienia przed kradzieżą jest wykorzystanie lamp zewnętrznych z czujnikiem ruchu, które oświetlą teren i zwrócą uwagę na niepowołaną osobę kręcącą się po terenie budowy. Należy też pomyśleć o odpowiednim ogrodzeniu. Zgodnie z przepisami Prawa budowlanego nie powinno być ono niższe niż 1,5 metra, natomiast materiały budowlane nie mogą być składowane bliżej niż 0,75 metra od krawędzi płotu. Warto pamiętać, że zainstalowanie (choćby tymczasowego) ogrodzenia chroni działkę na dwa sposoby.

Po pierwsze jest to bariera fizyczna, która jednocześnie zabezpiecza postronne osoby – np. bawiące się w pobliżu dzieci – przed utratą zdrowia, a nawet życia. Po drugie natomiast: psychologiczna, gdyż w naturalny sposób wyznacza osobom niepowołanym granicę czyjejś własności. Jeśli zakup ładnego ogrodzenia planowany jest jako jeden z ostatnich etapów budowy i zagospodarowywania terenu wokół domu, a inwestorzy nie chcą ponosić kosztów tymczasowej siatki plecionej, to można też sprawdzić, jakie warunki oferują firmy, które wynajmują gotowe płoty. Takie rozwiązanie jednak sprawdzi się tylko wtedy, gdy odległość – a w związku z tym i koszt transportu – będzie niewielka.

 

20161011 Spy Shop - budowa

 

Wykorzystaj technologie i jej możliwości
Aby móc nieustannie nadzorować miejsce powstawania domu – szczególnie zimą, gdy dni są krótkie – warto zaopatrzyć się np. w profesjonalną fotopułapkę, która pracuje bez zarzutu nawet w najmroźniejsze noce. Fotopułapka to specjalistyczna kamera do monitoringu, przystosowana do montażu na zewnątrz, w nietypowych miejscach, zamaskowana i odporna na czynniki atmosferyczne. Jej podstawowym zadaniem jest nagrywanie obrazu i dźwięku, a od zwykłych kamer odróżnia ją ciągłość nagrywania – nagrywa bowiem tylko wtedy, gdy wykryje ruch.

 

Pozwala to oszczędzać zasilanie, dlatego może ona pracować nawet kilka miesięcy bez potrzeby ładowania. - Fotopułapki dobrze sprawdzają się w ochronie mienia, gdyż zapewniają całodobowy monitoring i uzyskiwanie dobrej jakości zdjęć i nagrań zarówno dzień, jak i w nocy. Co istotne, zdjęcia wykonane futopułapką mogą zawierać dodatkowe informacje, takie jak: data i godzina, co w przypadku kradzieży materiałów budowlanych stanowi doskonały dowód w sprawie – radzi Krzysztof Rydlak, specjalista ds. bezpieczeństwa z sieci sklepów Spy Shop.

 

20161011 Spy Shop - materiały na budowie

 

Postaw na profesjonalny monitoring posesji
Niektóre fotopułapki umożliwiają sterowanie nimi na odległość za pomocą sieci GSM i komend SMS, co znacznie ułatwia nadzorowanie terenu budowy. Co istotne, o wszelkich zdarzeniach mogą one powiadamiać automatycznie właściciela, wysyłając wiadomość na telefon i/lub skrzynkę mailową. - Fotopułapka (np. model TV-5220M) jest doskonałym produktem dla osób, które chcą zabezpieczyć teren budowy, a od sprzętu oczekują trwałości, prostej instalacji, i – przede wszystkim – błyskawicznego powiadomienia o intruzie – mówi Daniel Król, specjalista ze sklepu Spy Optic specjalizującego się w kamerach termowizyjnych, fotopułapkach i noktowizorach.

 

Alternatywą oczywiście pozostaje wynajęcie profesjonalnej firmy ochroniarskiej, która będzie stale monitorować teren. Jednak koszty takiego rozwiązania mogą być realnym obciążeniem budżetu – tym większym, im dłużej będzie trwać budowa. Tymczasem do korzystania z fotopułapek nie jest koniecznie wykupowanie usługi monitoringu posesji czy zatrudnianie ochrony. – Do kamery wystarczy dokupić kartę SIM z pakietem danych/SMS-ów, niezbędną do wysyłania powiadomień na telefon/adres użytkownika – dodaje Król.

 

20161011 Spy Optic - fotopułapka TV-5220M

 

Atutem tego rozwiązania jest też wysoka mobilność – system monitorowania obiektu oparty na wykorzystaniu fotopułapki można błyskawicznie, łatwo i praktycznie bez prac montażowych przenieść w inną lokalizację placu budowy (lub na inny plac budowy). To szczególnie ważne nie tylko dla właściciela budowanego domu, ale np. dla firm budowlanych, które zostawiając u klientów swój sprzęt lub materiały, mogą skutecznie zabezpieczyć się przed kradzieżą.

Oczywiście, niezależnie od wybranych metod zabezpieczenia terenu budowy, warto pamiętać również o tradycyjnym rozwiązaniu – o sąsiedzkim monitoringu. W końcu zawsze ktoś, kto mieszka naprzeciwko budowy może szybciej zareagować (i choćby poprzez włączenie świateł w samochodzie odstraszyć szabrowników) niż inwestor, szczególnie wtedy, gdy budowa jest znacznie oddalona od miejsca jego zamieszkania.

 

 

  • Logo - alu
  • Logo aw
  • Logo - fenzi
  • Logo - glass serwis
  • Logo - lisec
  • Logo - mc diam
  • Logo - polflam
  • Logo - saint gobain
  • Logo termo
  • Logo - swiss
  • Logo - guardian
  • Logo - forel
  • vitrintec wall solutions logo

Copyright © Świat Szkła - Wszelkie prawa zastrzeżone.