Czytaj także -

Aktualne wydanie

2021 03 okladka1

Świat Szkła 03/2021

User Menu

 

 ET-160x600-PL-3

 

 

 

facebook12

czytaj newsy Świata Szkła

- więcej szklanej architektury

 

Baztech

Miesięcznik Świat Szkła

indeksowany jest w bazie

czasopism technicznych

 

 

Tagi Globalne

Wydanie Specjalne

okladka Dom inteligentny 22

(w opracowaniu) 

 dom bez barier okladka

gotowy

20200909przeciwpozarowe przegrody budowlane

 

Fasady przeszklone termika akustyka odpornosc ogniowa 2016

 

okna pasywne 2015a

 

Fotowoltaika w architekturze okladka

 

20140808Przegrody przeciwpozarowe

 

konstrukcje szklane

 

20140533 Konstrukcje przeszklone 2

 

Katalog 2021 okladka

 

banner konferencja 04 2019

 RODO

 pl 480x100 AW Banner 201208

 

baner4 abprojekt

Okna pasywne dla wszystkich budynków jako standard również w termomodernizacji
Data dodania: 31.01.17

20170122forum budownictwa pasywnego 05Informacje i kryteria dla certyfikowanych komponentów domu pasywnego: elementy transparentne i elementy otwierane w powłoce budynku PHI Darmstadt.

Doradztwo i pomoc PIBPiEO w certyfikacji  komponentu, dotyczy badań i wdrożenia stolarki pasywnej do produkcji oraz oferty handlowej.

Oferta kierowana do systemodawców, producentów, dystrybutorów i montażystów stolarki.

 

 

 

Tematy prezentacji:

1. Informacje i kryteria dla certyfikowanych komponentów pasywnych: elementy transparentne i elementy otwierane w powłoce budynku PHI Darmstadt.

2. Polski Instytutu Budownictwa Pasywnego i Energii Odnawialnej im. Guntera Schlagowskiego NON-PROFIT zakłada by w każdym województwie był minimum jeden producent stolarki pasywnej z certyfikatem PHI wraz z akredytacją PIBPiEO stwierdzającą odpowiednią jakość produktów, doświadczenie technologów oraz ekip montażowych.

 

Niniejsza prezentacja odnosi się do następujących kategorii komponentów:

- ramy okienne,

- ramy z oszkleniem stałym

- systemy okienne

- drzwi, drzwi przesuwne

- systemy składane

- konstrukcje słupowo-ryglowe

- dach szklany

- elementy otwierane w dachu szklanym kopuły świetlikowe

- świetliki i okna dachowe połaciowe.

 

 

 

 20170122pibp2

Rozgraniczenie stref klimatycznych

 

 

 

Sekcja l -Informacje i kryteria dla certyfikowanych komponentów pasywnych : elementy transparentne i elementy otwierane w powłoce budynku PHI Darmstadt.

 

Certyfikat PHI - potwierdzona jakoś techniczna

 

20170122pibp3Rynek budynków wysoko efektywnych energetycznie przeżywa szybki rozwój, w związku z czym rośnie popyt na produkty o bardzo dobrych, potwierdzonych parametrach, w tym tych świadczących o efektywności energetycznej danego rozwiązania. Zdarza się jednak, że projektanci i inwestorzy nie są do końca pewni, które z dostępnych wyrobów w pełni spełniają wymagania obowiązujące przy budowie takich obiektów. Tym bardziej, że niektórzy producenci przedstawiają takie współczynniki wyrobów, jakich nie są w stanie zagwarantować.

 

Instytut Domów Pasywnych (PHI), za pośrednictwem Polskiego Instytutu Budownictwa Pasywnego i Energii Odnawialnej (PIBPiEO), jako jedyna akredytowana jednostka w Polsce, certyfikuje wysoko efektywne komponenty zgodnie z międzynarodowymi kryteriami. Na prezentacji zostaną omówione kryteria certyfikacji i jak zdobyć certyfikat PHI dla danej strefy klimatycznej.

 

Wymagania odnośnie parametrów okien i ich elementów w budynku pasywnym, z uwzględnieniem podziału na strefy klimatyczne.

 

Wymogi, jakie należy spełnić w poszczególnych strefach klimatycznych

 20170122pibp1

 

 

 

Dla elementów/komponentów nachylonych (45°) i poziomych (0°) obowiązuje zasada: rzeczywista wartość U oszklenia obowiązuje przy nachyleniu referencyjnym, zgodnie z normą DIN EN 673, alternatywnie zgodnie z normą ISO 15099.

 

Wartość graniczna w stanie zamontowanym jest równa wartości granicznej niezamontowanego elementu. Wartość graniczna U elementu dla nachylonych elementów budowlanych jest, w porównaniu z wartością graniczną elementów pionowych, wyższa o 0,10 W/(m2K) , a elementów poziomych - o 0,20 W/(m2K) . Wyjątek: w klimacie umiarkowanie chłodnym dla elementów nachylonych jest ona większa o 0,20 W/(m2K), a dla poziomych - o 0,30 W/(m2K).

 

Okna, drzwi zewnętrzne, stałe szklenia i fasady pasywne potwierdzone certyfikatem PHI Darmstadt - wskazują obecnie najlepsze, dostępne na całym świecie, rozwiązania w zakresie efektywności energetycznej. Charakteryzują się najwyższym bilansem energetycznym w przegrodach budowlanych oraz parametrami potwierdzającymi spełnienie wymagań wynikających ze stawianych im warunków, dotyczących komfortu cieplnego i higienicznego.

 

Trzeba mieć na uwadze, że są to parametry bazowe, niewskazujące dodatkowych wytycznych dotyczących projektowania stolarki przeznaczonej do stosowania w budynkach pasywnych i obliczeń bilansu energetycznego takiego obiektu, tj.:

- odpowiednio dobrany współczynnik g (ang. solar factor) dla okien południowych - okna doprowadzają do wnętrza budynku ciepło i świat/o, co wpływa znacząco na obniżenie kosztów eksploatacji (ogrzewanie i sztuczne oświetlenie), z drugiej jednak strony stanowią lukę w ciągłości warstwy ocieplenia budynku. Okna od strony południowej odpowiadają za największe zyski energetyczne budynku, zaś te od strony północnej - za największe straty (źrodło: ecofix.biz);

- poprawny i staranny montaż (mający duży wpływ na podniesienie szczelności budynku) ze zredukowaniem mostków do minimum;

- obowiązkowe zastosowanie redukcji współczynnika g poprzez żaluzje, markizy lub rolety zewnętrzne na oknach i fasadach południowych, celem nieprzegrzania budynku (syndrom chorych budynków).

W przypadku termomodernizacji konieczna jest wymiana okien. Zastosowanie certyfikowanej stolarki PHI zawsze jest bardziej atrakcyjne i korzystne, nawet w budynkach niebędących obiektami pasywnymi. Jednocześnie trzeba zwracać uwagę, czy wszystkie deklarowane komponenty, wchodzące w skład gotowego wyrobu (ramy, szyby, ramki międzyszybowe), są zgodne z wytycznymi zawartymi w otrzymanym certyfikacie PHI.

 

Sekcja II - Doradztwo i pomoc PIBPiEO w certyfikacji komponentu, - dotyczy badań i wdrożenia stolarki pasywnej do produkcji i oferty handlowej.

 

Oferta kierowana do systemodawców, producentów, dystrybutorów i montażystów stolarki pasywnej.

 

Zalety certyfikacji PHI dla systemodawców i producentów stolarki

- doradztwo na etapie tworzenia produktów dla budynków

- wysokoefektywnych energetycznie

- wejście na rozwojowy rynek

- większa widoczność na rynku i rozpoznawalność produktu

- niezależność kontroli i certyfikacji: korzystanie ze znaku .Komponent domu pasywnego.

- umieszczenie w bazie danych komponentów prowadzonej przez Instytut

- zintegrowanie z programem do obliczania bilansu energetycznego budynków PHPP

 

Polski Instytut Budownictwa Pasywnego i Energii Odnawialnej im. Guntera Schlagowskiego NON-PROFIT zakłada dodatkowo by w każdym województwie był minimum jeden akredytowany przez PIBPiEO producent stolarki pasywnej z certyfikatem PHI lub ze specjalną akredytacją i certyfikatem PIBPiEO stwierdzającą odpowiednią i najwyższą jakość produktów pasywnych wraz z przeszkoloną kadrą pracowników oraz wyspecjalizowaną ekipą montażową.

 

Oferta będzie kierowana tylko do producentów na certyfikowanym komponencie PHI systemodawcy.

 

Specjalny certyfikat wraz z akredytacją PIBPiEO otrzyma Producent tylko po kompleksowych szkoleniach oraz audycie wdrażającym produkt na rynek.

Powyższy certyfikat będzie w sposób jednoznaczny wyłaniać i promować najlepszych producentów stolarki pasywnej podkreślając specjalizacje Producenta w produktach do budownictwa pasywnego.

 

 20170122pibp4

Sławomir Tomasz Kwiatkowski

 

Członek Zespołu Polskiego Instytutu Budownictwa Pasywnego i Energii Odnawialnej im. Glintera Schlagowskiego NON PROFIT Sp.zo.o.

- Współtwórca i Koordynator inwestycji: .Pierwsza pasywna hala produkcyjna w Europie.

- Twórca pierwszych polskich certyfikowanych (PHI) okien pasywnych z PVC,

- Ekspert budownictwa pasywnego specjalizujący się w powłokach przeziernych, przemysłowych budynkach pasywnych,

- Koordynator procesów wdrażania rozwiązań pasywnych.

 

 

 

Czytaj także --

Czytaj także

 

 

01 chik
01 chik