Czytaj także -

Aktualne wydanie

2020 12 okladka

Świat Szkła 12/2020

User Menu

flow 160X600b

 

 

 20191104-V1-BANNER-160x600-POL

 

 

 

facebook12

czytaj newsy Świata Szkła

- więcej szklanej architektury

 

Baztech

Miesięcznik Świat Szkła

indeksowany jest w bazie

czasopism technicznych

 

 

Wydanie Specjalne

okladka Dom inteligentny 22

(w opracowaniu) 

 dom bez barier okladka

gotowy

Fasady przeszklone termika akustyka odpornosc ogniowa 2016

 

okna pasywne 2015a

 

Fotowoltaika w architekturze okladka

 

20140808Przegrody przeciwpozarowe

 

konstrukcje szklane

 

20140533 Konstrukcje przeszklone 2

 

katalog 2018 a

 

banner konferencja 04 2019

 RODO

 pl 480x100 AW Banner 201208

 

webinarium lamilux 1

Nowoczesny i energetycznie wydajny budynek ze szkłem grzewczym EGLAS Saint-Gobain rozmowa z ekspertem Remigiuszem Ogrodzińskim, EGLAS Global Product Managerem z Glassolutions Polska
Data dodania: 22.05.17

Architekci i inwestorzy planując budowę domu, na każdym etapie projektu podejmują decyzje dotyczące materiałów budowlanych. Jakie czynniki sprawiają, że w nowoczesnym budownictwie coraz częściej wykorzystywane są szkła grzewcze, takie jak EGLAS? 

EGLAS jest innowacyjnym rozwiązaniem grzewczym, dzięki któremu możemy wyeliminować niedogodności z którymi zmagają się Klienci, takie jak kondensacja pary wodnej na szkle, czy też pokrywa śnieżna na dachu lub świetliku. Szkło to zapewnia także komfort termiczny wewnątrz pomieszczeń, poprzez wyeliminowanie efektu zimnego okna. Przy spełnieniu odpowiednich warunków, szkło to może nawet pełnić funkcję głównego źródła ogrzewania. Mechanizm działania „ciepłego szkła” takiego jak EGLAS oparty jest na dwóch czynnikach: prądzie elektrycznym i powłoce z tlenków metali, którą pokryta jest jedna z powierzchni szkła. Szyby EGLAS dostępne są w wersji podwójnie lub potrójnie zespolonej, a także w postaci szkła laminowanego.

 

20170522eglas 2

Kakslauttanen Arctic Resort, Saariselka, Finlandia

 

Jakie udogodnienia konstrukcyjne wynikają z zastosowania szkła grzewczego EGLAS?
EGLAS rozwiązuje problemy konstrukcyjne dotyczące konserwacji i przejrzystości, związane z parowaniem lub odśnieżaniem. Przy odpowiedniej konfiguracji, można zrezygnować ze standardowych systemów grzewczych jakim są np. zajmujące przestrzeń pomieszczenia grzejniki.

 

20170522eglas 1

 Sala koncertowa, Hämeenlinna, Finlandia

 

Szkło EGLAS wykorzystywane jest zarówno zewnątrz, jak i wewnątrz budynków. Jakie są dokładne parametry i możliwości jego zastosowania?
Szkło EGLAS może być wyprodukowane jako szyba zespolona dwu- lub trzy- komorowa składająca się ze szkła hartowanego, lub hartowanego i laminowanego, o grubości 16mm - 70mm. Tego typu szkło znajdzie swoje zastosowanie m.in. w fasadach, oknach, świetlikach dachowych, ogrodach zimowych, czy też zewnętrznych podłogach szklanych.

 

Co istotne – parametr przepuszczalności światła w tych szybach mieści się w granicach 20-68% w zależności od konfiguracji szyby zespolonej. Szkło to także może być wykonane jako pojedyncze, hartowane i laminowane w przykładowych konfiguracjach EGLAS 44.4; 10 mm lub EGLAS 66.4; 14 mm. Ten typ produktu znajdzie zastosowanie w ściankach wewnętrznych, daszkach szklanych, czy też podłogach szklanych.

 

20170522eglas 3

 Mercure City Tower, Moskwa, Rosja

 

Rozwiązania tego typu kojarzone są z wysokimi kosztami utrzymania. Jak wygląda ta kwestia w przypadku szkła EGLAS?
Na to zagadnienie należy spojrzeć wielopłaszczyznowo. Montaż jest porównywalny do standardowych rodzajów przeszkleń, zaś w zależności od pełnionej funkcji, szkło to może dać dodatkowe profity w postaci oszczędności na doświetlaniu pomieszczeń (brak śniegu i pary wodnej), czy też konserwacji. Jeśli spojrzymy na funkcję grzewczą, to sam montaż jest znacznie tańszy od standardowych systemów grzewczych, a przy określonych warunkach - może być też bardziej efektywny kosztowo.

 

20170522eglas 4

Gostiny Dvor, Moskwa, Rosja

 

Jak wyglądają kwestie związane z bezpieczeństwem użytkowania?
EGLAS jest szkłem bezpiecznym hartowanym, lub też laminowanym. Szkło to może występować w kombinacjach z produktami utrudniającymi włamanie, kuloodpornymi, czy też przeciwpożarowymi. EGLAS spełnia wszelkie europejskie wymogi odnośnie bezpieczeństwa elektrycznego. Sama powierzchnia grzewcza jest zabezpieczona przed bezpośrednim kontaktem.

 

20170522eglas 5

 

Jakie korzyści wynikają z zastosowania tego typu szkła?
Poza wspomnianymi funkcjami i idącymi za nimi zaletami, ta technologia grzania nie generuje ruchu powietrza, dzięki czemu nie wzbudza kurzu, co jest idealnym rozwiązaniem dla alergików. EGLAS może być podłączony bezpośrednio pod 230V, co znacząco ułatwia montaż i przygotowanie planu elektrycznego. Produkt ten można zintegrować z systemami inteligentnych domów.

 

20170522eglas 6

 

Co wyróżnia EGLAS spośród innych, dostępnych na rynku szkieł grzewczych?
Zintegrowany system grzewczy jest niewidoczny. Nie mamy w tym produkcie zatopionych przewodów które znamy m.in. z szyb samochodowych, które zwłaszcza podczas słonecznych dni zaburzają widoczność. Żywotność tej technologii jest także nieporównywalna do innych analogicznych rozwiązań dostępnych na rynku, co potwierdza gwarancja Grupy Saint-Gobain
i kilkudziesięcioletnie doświadczenie w produkcji tego typu produktów.

 

20170522eglas 7

 

Urbaniści i architekci projektujący nowoczesne przestrzenie miejskie coraz częściej wykorzystują wielkopowierzchniowe przeszklenia. Jak sprawdza się EGLAS przy tego typu rozwiązaniach konstrukcyjnych?
Ze względu na swoje właściwości, szkło grzewcze wykorzystywane jest w wyjątkowo atrakcyjnych wizualnie obiektach. Jedną z najnowszych realizacji, w której zastosowano EGLAS jest dach nad patio restauracji jednego z warszawskich hoteli, gdzie wykorzystano prawie 160 m2 naszego szkła. Niezależnie od warunków atmosferycznych, przebywający tam goście będą mieć idealnie przejrzysty widok na niebo, a właściwości grzewcze EGLAS pozwolą utrzymać komfortową temperaturę, niezależnie od pory dnia. Patio będzie więc nie tylko atrakcyjne pod względem wizualnym, ale również wyjątkowo funkcjonalne i komfortowe dla gości, co jest swego rodzaju standardem obiektów ze szkłem grzewczym EGLAS.

 

20170522eglas 8

 

20170522eglas 9

 

Więcej informacji: http://glassolutions.pl/pl/produkty/eglas

 

Czytaj także --

Czytaj także

 

 

01 chik
01 chik