20 czerwca br. w siedzibie firmy Robert Bosch zostały ogłoszone wyniki konkursu na wynalazek 7. edycji programu edukacyjnego Akademia Wynalazców im. Roberta Boscha. Pierwsze miejsce w konkursie zdobył „Amortyzator magnetyczny” – urządzenie, które płynnie niweluje nadmiar energii dzięki zastosowaniu w układzie mechanicznym silnych magnesów neodymowych

 

20170622bosch SO2a-06.17



O tytuł najlepszego wynalazku rywalizowało blisko 80 projektów. Do ścisłego finału przeszły 22 projekty, po 11 ze stołecznych i wrocławskich szkół. Zadaniem nominowanych zespołów było opracowanie prototypu wynalazku i zaprezentowanie go w formie krótkiego filmu. O wyborze najciekawszych pomysłów decydowali partnerzy merytoryczni programu, wśród których znaleźli się przedstawiciele Politechniki Warszawskiej, Politechniki Wrocławskiej, Wojskowej Akademii Technicznej, Polsko-Japońskiej Akademii Technik Komputerowych, Urzędu Patentowego RP, Urzędu m.st. Warszawy oraz patroni medialni reprezentowani przez redakcje Młodego Technika oraz Akademickiego Radia LUZ. Projekty oceniano na podstawie takich kryteriów jak: niskie koszty realizacji, możliwość powszechnego użycia oraz wpływ urządzenia na środowisko naturalne. Jury nagrodziło 3 najlepsze projekty w Warszawie, które dodatkowo otrzymały nagrody specjalne od Prezydenta m.st. Warszawy oraz firmy Bosch.

 

20170622bosch SO2b-06.17

 

Projekty nagrodzone w Warszawie:
I miejsce – AMORTYZATOR MAGNETYCZNY – pomysł zespołu Maczkowcy z Gimnazjum nr 76 w Warszawie. To urządzenie służące do niwelowania drgań powstających podczas jazdy rowerem dzięki zastosowaniu w nim silnych magnesów zwróconych do siebie tymi samymi biegunami. Jury doceniło wynalazek za oryginalność, potencjał rozwojowy oraz możliwość wdrażania projektu w życie.

 

20170622bosch SO2c-06.17

 

II miejsce – Lighthands, projekt zgłoszony przez uczniów Gimnazjum nr 1 w Józefowie, to prosty i praktyczny kierunkowskaz zamontowany na rękawiczkach rowerowych. Włącza się poprzez zbliżenie kciuka do palca wskazującego.

 

20170622bosch SO2d-06.17


III miejsce – Emergency helmet, pomysł uczniów Gimnazjum Dwujęzycznego im. Bohaterek Powstania Warszawskiego. Zespół Konstruktorzy zauważył, że rowerzyści przemieszczający się po mniej uczęszczanych trasach mają w momencie wypadku mniejsze szanse na wezwanie pomocy. Stąd pojawił się pomysł na kask z funkcją automatycznego powiadamiana o wypadku poprzez sygnały dźwiękowe i świetlne oraz system do wysyłania sms na wskazany wcześniej numer.

 


W 7. edycji programu firma Bosch wraz z partnerami - Politechniką Warszawską, Politechniką Wrocławską, Wojskową Akademią Techniczną, Polsko-Japońską Akademią Technik Komputerowych oraz Urzędem Patentowym udostępniła blisko 1500 miejsc na 50 warsztatach kreatywnych, w których wzięło udział 55 szkół z Warszawy, Wrocławia i okolic.

 


O programie
Akademia Wynalazców im. Roberta Boscha to program edukacyjny dla gimnazjalistów prowadzony przez firmę Bosch w Polsce od 2011 r. Celem programu jest popularyzacja wśród młodzieży przedmiotów ścisłych – matematyki, fizyki, techniki oraz zainteresowanie jej uczelniami technicznymi, co może skutkować w przyszłości zwiększeniem kadry inżynierskiej w Polsce oraz przyczynić się do promocji uzdolnionych, młodych osób. Dotychczas w ramach programu udostępniono 9000 miejsc na warsztatach kreatywnych, a do konkursu na wynalazek zgłoszonych zostało blisko 500 wynalazków. Program nagrodzono w Konkursie Kampania Społeczna Roku 2014 w kategorii „Programy edukacyjne firm (CSR)”. W roku 2015 projekt otrzymał wyróżnienie specjalne w tym samym plebiscycie.


Partnerzy projektu
7. edycja programu Akademia Wynalazców im. Roberta Boscha była organizowana we współpracy Politechniką Warszawską, Politechniką Wrocławską, Wojskową Akademią Techniczną, Polsko-Japońską Akademią Technik Komputerowych oraz Urzędem Patentowym RP. Projekt poparło również Ministerstwo Edukacji Narodowej, Polska Akademia Nauk, Mazowiecki Kurator Oświaty, Dolnośląski Kurator Oświaty, Prezydent m.st. Warszawy, Prezydent Wrocławia oraz Wrocławski Park Technologiczny. Program objęli patronatem: Młody Technik, Akademickie Radio Kampus oraz Akademickie Radio Luz.


Więcej: www.akademiawynalazcow.edu.pl, www.bosch.pl , www.facebook.com/akademia.wynalazcow 

  • Logo - alu
  • Logo aw
  • Logo - fenzi
  • Logo - glass serwis
  • Logo - lisec
  • Logo - mc diam
  • Logo - polflam
  • Logo - saint gobain
  • Logo termo
  • Logo - swiss
  • Logo - guardian
  • Logo - forel
  • vitrintec wall solutions logo

Copyright © Świat Szkła - Wszelkie prawa zastrzeżone.