Aktualne wydanie

2021 11 okladka1

Świat Szkła 11/2021

User Menu

 ET-160x600-PL-4

 

 

 

 

facebook12

czytaj newsy Świata Szkła

- więcej szklanej architektury

 

Baztech

Miesięcznik Świat Szkła

indeksowany jest w bazie

czasopism technicznych

 

 

 konferencja 9 grunia 2021

 Adv-750x100-px-Builing-Science-23

 

 

 RZ RT 2022 Banner Tag Motiv Animiert 550x150 PL

 

 

Jak dbać o drzwi wewnętrzne?
Data dodania: 24.07.17

By drzwi wewnętrzne służyły nam na długie lata trzeba o nie dbać regularnie. Dotyczy to zarówno sposobu ich codziennego użytkowania, jak i czyszczenia. Oto kilka praktycznych porad.

 

 

20170707invado FOSSANO 6 COIMBRA B402 2017


Regularne czyszczenie drzwi
Drzwi, tak jak i szafki czy komody brudzą się i kurzą. Dlatego nie powinniśmy ich omijać podczas domowych porządków. - Czyszcząc je pamiętajmy zarówno o skrzydle, jak i o zawiasach, ościeżnicy oraz klamce. Każdy z tych elementów wymaga osobnej pielęgnacji. Takie regularne czyszczenie z pewnością pozytywnie wpłynie na ich wygląd oraz żywotność - mówi Adam Hucz z firmy Invado.
Najszybciej zabrudzeniu ulega ościeżnica, która należy dokładnie odkurzyć w każdym zakamarku.

 

Do tego wystarczy nam letnia woda (nie za dużo) i miękka szmatka do przetarcia na mokro. Tak samo postępujemy z zawiasami. Gdy już je oczyścimy, zajmijmy się samymi skrzydłami. Na początek wymieńmy szmatkę, aby nie przenosić brudu z ościeżnicy czy zawiasów. Pamiętajmy jednak, aby do ich czyszczenia nie używać gąbek ani innych drapiących materiałów, które mogą uszkodzić okleinę. Unikajmy też wszelkich środków z alkoholem i innymi żrącymi substancjami, mogą one bowiem doprowadzić do przetarcia i zniszczenia okleiny.

 

Tu sprawdzi się woda z rozcieńczonym mydłem. Na koniec zostaje odświeżenie klamki - najlepiej wodą z octem. Ze względu higienę szczególnie regularnie czyśćmy je przy drzwiach do łazienki i toalety, a także pokoi dziecięcych.

 

Wilgoć - wróg nr 1
Dobrze też na co dzień dbać o odpowiednią wilgotność pomieszczenia, szczególnie w łazience. Drzwi nadmiar wilgoci wchłaniają, a zawilgocone skrzydła bardzo trudno naprawić. W większości przypadków nadają się one wyłącznie do wymiany. Również niekorzystnie na skrzydła wewnętrzne wpływa niska temperatura. Poza tym niewskazane jest, aby przy myciu podłóg np. mopem przecierać dolną cześć drzwi. To po jakim czasie może spowodować odklejenie się okleiny.

 

Odpowiednie użytkowanie
Oczywiście na jakość i żywotność naszych drzwi w dużej mierze wpływa, to jak na co dzień je użytkujemy. Trzaskanie drzwiami, szarpanie ich, czy zamykanie poprzez kopnięcie skraca ich żywotność, nie mówiąc już o wyglądzie zewnętrznym. O drzwi wewnętrzne powinniśmy dbać, jak o jeden z najbardziej reprezentatywnych elementów naszego mieszkania. Czyśćmy je regularnie i zamykajmy naciskając delikatnie klamkę. Wtedy będą nam służyć na długie lata.