Czytaj także -

Aktualne wydanie

2021 11 okladka1

Świat Szkła 11/2021

User Menu

 ET-160x600-PL-4

 

 

 

 

facebook12

czytaj newsy Świata Szkła

- więcej szklanej architektury

 

Baztech

Miesięcznik Świat Szkła

indeksowany jest w bazie

czasopism technicznych

 

 

 konferencja 9 grunia 2021

 Adv-750x100-px-Builing-Science-23

 

 

 RZ RT 2022 Banner Tag Motiv Animiert 550x150 PL

 

 

Słońce tylko na życzenie – jak ochronić dom przed promieniowaniem UV?
Data dodania: 27.07.17

Kiedy myślimy o tym, gdzie skryć się przed szkodliwym działaniem słońca, pierwszym miejscem, które najczęściej przychodzi nam do głowy, jest dom. Jednak żaden budynek sam w sobie nie stanowi wystarczającej ochrony przed promieniowaniem ultrafioletowym. Skoro zatem powinniśmy dbać o kondycję naszej skóry na urlopie, stosując wysokie filtry przeciwsłoneczne, to podobnej tarczy obronnej potrzebuje nasze mieszkanie. Dzięki nowoczesnym osłonom zewnętrznym domownicy, a także pomieszczenia i zgromadzone w nich wyposażenie, będą dobrze strzeżone przed upalnym latem i UV.

 

20170722 FAKRO dom w Sandomierzu-markiza VMZ-Solar-1

 

Słońce ma dwie natury. Chociaż jest niezbędne do życia, to ze względu na promieniowanie ultrafioletowe, którego jest źródłem, przyspiesza proces starzenia się skóry. Powoduje uszkodzenia w jej strukturze. Pod jego wpływem skóra traci sprężystość, pojawiają się na niej przebarwienia i znamiona. Promienie UV sieją zniszczenie nie tylko w naszym organizmie, lecz także w domach. Wyposażenie narażone na działanie ostrego światła naturalnego traci swój dawny blask i urok. Odbarwia się, blaknie, matowieje... Jak zatem ograniczyć przenikanie promieni słonecznych UV do naszego M?

 

Za murem bezpiecznie. Czyżby?
Szczególnie narażeni na oddziaływanie UV jesteśmy w pomieszczeniach, w których zastosowana stolarka okienna zajmuje znaczną część metrażu po obwodzie. Zwykła szyba okienna (3-milimetrowa) przepuszcza aż 75% promieniowania UV-A oraz 35% UV-B. Jednak przyzwyczailiśmy się do dużych powierzchni przeszkleń, zgodne z duchem nowoczesnego budownictwa i dziś trudno sobie wyobrazić powrót do mrocznego w swej naturze stylu romańskiego, nawet jeśli byłoby to równoznaczne z większą ochroną UV. Warto zatem poszukać innych rozwiązań, dzięki którym w swoim domu będziemy czuć się bezpiecznie. Wystarczy zastosować odpowiednie osłony na okna w postaci markiz zewnętrznych, wykonanych z wytrzymałej i odpornej na czynniki atmosferyczne siatki.

 

20170722 FAKRO dom w Sandomierzu-markiza VMZ-Solar-2

 

Pomogą nam one skutecznie zadbać o własne zdrowie oraz skrzętnie urządzane mieszkanie i wszystkie zgromadzone w nich sprzęty tak, aby ani nam, ani im nie groziło przedwczesne starzenie. – Produkowane przez nas markizy do okien pionowych zatrzymują promienie słoneczne tuż przed szybą, a więc ciepło jest emitowane na zewnątrz, dzięki czemu w pomieszczeniach panuje przyjemny mikroklimat. Ograniczają one przy tym przenikanie szkodliwego promieniowania UV, pozwalając jednocześnie na dopływ wystarczającej ilości naturalnego światła do wnętrz. Nie ma więc konieczności używania dodatkowego oświetlenia w ciągu dnia – tłumaczy Wojciech Chronowski, menedżer produktu w firmie FAKRO.

 


Pod wpływem promieni UV nasza skóra nabiera ciemnego koloru, podobnie jest z drewnianą podłogą i meblami. Natomiast ściany i tkaniny blakną, a ich barwy tracą dawne soczyste nasycenie. Białe meble, drzwi czy ozdobne listwy przypodłogowe mogą zaś w krótkim czasie zżółknąć, czym szczególnie zawiedzeni będą miłośnicy stylu skandynawskiego. Odpowiednio zabezpieczyć należy przede wszystkim wnętrza usytuowane od południowej strony, ze względu na największe nasłonecznienie. To one najszybciej nagrzewają się podczas upalnych dni i dlatego wymagają największej uwagi.

 

20170722 FAKRO nowoczesne oslony zewnetrzne markizy-1

 


Nie ma róży bez kolców

Warto też wiedzieć, czym w ogóle jest promieniowanie UV. Leży ono poza zakresem widzialnym światła słonecznego, a więc jest niewidoczne dla ludzkiego oka. Odkrył je w 1801 roku Wilhelm Johann Ritter. Ze względu na oddziaływanie na istoty żywe wyróżnia się trzy jego rodzaje: UV-C, UV-B oraz UV-A. Najbardziej szkodliwe dla człowieka są dwa pierwsze. Chroni nas przed nimi warstwa ozonowa Ziemi, dlatego trzeba dbać o środowisko, aby jej nie niszczyć, wybierając także ekologiczne rozwiązania, jak np. wspomniane już markizy.

 

Dzięki temu UV-C nie dociera do nas wcale, a UV-B w małej ilości – stanowi zaledwie 5% promieniowania słonecznego UV. Z jednej strony promieniowanie UV-B jest niezbędne do życia: dzięki niemu wytwarza się w naszym organizmie witamina D. Z drugiej natomiast, jest przyczyną występowania złośliwego nowotworu skóry – czerniaka. Z kolei promieniowanie UV-A przedostaje się do głębszych warstw skóry (stanowi 95% promieniowania słonecznego UV), prowadzi do uszkodzenia włókien kolagenowych, a więc szybszego starzenia się. Nawet w cieniu jesteśmy narażeni na jego działanie.

 

20170722 FAKRO nowoczesne oslony zewnetrzne markizy-2

 


Niebezpieczne jest również przegrzanie organizmu, dlatego ważnym wyposażeniem w domu powinny być wysokiej jakości nowoczesne osłony zewnętrzne. Ich montaż potrwa „chwilę” (markizę ręczną montuje się w 30 minut, a elektryczną w godzinę), a z komfortu termicznego i ochrony UV będziemy cieszyć się przed długie lata.

 

20170722 FAKRO nowoczesne oslony zewnetrzne markizy-Markizoleta VMB

 

Czytaj także --

Czytaj także

 

 

01 chik
01 chik