Czytaj także -

Aktualne wydanie

2020 03 okladka

Świat Szkła 03/2020

User Menu

 20191104-V1-BANNER-160x600-POL

 20200212a-SWIAT-SZKLA-HALIO-160X600-V3

  

facebook12

czytaj newsy Świata Szkła

- więcej szklanej architektury

 

Baztech

Miesięcznik Świat Szkła

indeksowany jest w bazie

czasopism technicznych

 

 

Wydanie Specjalne

 dom bez barier okladka

 

Fasady przeszklone termika akustyka odpornosc ogniowa 2016

 

okna pasywne 2015a

 

Fotowoltaika w architekturze okladka

 

20140808Przegrody przeciwpozarowe

 

konstrukcje szklane

 

20140533 Konstrukcje przeszklone 2

 

katalog 2018 a

 

banner konferencja 04 2019

 RODO

 

 Baner 2

Na co zwrócić uwagę przy wyborze okien dachowych?
Data dodania: 09.10.17

Najpopularniejsze obecnie domy jednorodzinne to budowle dwukondygnacyjne z poddaszem użytkowym. Decyduje o tym głównie czynnik ekonomiczny – wysokie ceny działek i koszty utrzymania budynku. Poza tym bryły z wyraźnie zaznaczonym spadzistym dachem najczęściej prezentują się ładnie i interesująco. Pokoje ze skosami, choć zwykle przytulne i pełne wdzięku, mają jednak swoje szczególne wymagania aranżacyjne.

 

20170933Liteleader EnergyEndure

 

Jednym z nich jest właściwy dobór okien połaciowych umożliwiający optymalne wykorzystanie światła dziennego i efektywne oświetlenie. Złe umiejscowienie okien dachowych może sprawić, że zamiast cieszyć się urokami własnego domu, przez lata będziemy męczyć się w niefunkcjonalnym wnętrzu.

 


Należy pamiętać, że im więcej okien, tym pomieszczenie jest lepiej doświetlone. Jeżeli jedno okno dachowe sprawia, że ok. 46% pokoju będzie oświetlone światłem naturalnym, to cztery o tej samej łącznej powierzchni, rozmieszczone bardziej równomiernie, pozwolą na oświetlenie już około 65% wnętrza. Przyjmuje się, że powierzchnia okien powinna wynosić około 10% powierzchni podłogi.

 

20170933Liteleader EnergySolid


Trzeba również uwzględnić położenie okien na niższej kondygnacji i zadbać o spójność architektoniczną. Okna połaciowe niekoniecznie muszą układać się idealnie symetrycznie względem już istniejących okien poniżej, ale ważne jest, by dom z zewnątrz prezentował się estetycznie jako harmonijna całość.


Okna dachowe montujemy na podobnej wysokości jak tradycyjne, tj. ok. 90-100 centymetrów od podłogi. Ich rozmiar jest uzależniony od nachylenia dachu, a zasada doboru mówi, że im mniejszy kąt nachylenia, tym wyższe okno. Warto także wziąć pod uwagę indywidualne cechy użytkowników, takie jak na przykład wzrost.
Bardzo istotnym parametrem, do którego nie zawsze przywiązujemy należytą wagę, jest odpowiedni kształt wnęki przyokiennej. Istotne jest, by okładzina nie została ułożona prostopadle względem dachu i szyby, ale pionowo pod oknem, a poziomo nad oknem. Dzięki temu uzyskamy znacznie lepsze oświetlenie pokoju oraz swobodną cyrkulację ciepłego powietrza w pomieszczeniu.


Najwyższą efektywność i funkcjonalność okien dachowych zapewnią modele o wysokich parametrach technicznych oraz odpowiedniej jakości materiału i wykonania. Okna marki Liteleader łączą te cechy z przystępną ceną. Są kompatybilne z każdym rodzajem pokrycia dachowego i łatwe w montażu. Producent oferuje szeroką gamę artykułów o różnym przeznaczeniu. I tak do pomieszczeń o znacznej wilgotności – łazienki oraz kuchni – najlepiej wybrać tradycyjne okna PCV. Model EnergySolid został wykonany z materiału nie zawierającego ołowiu, na profilu wzmocnionym stalą i dodatkowo ocieplony wkładem z polistyrenu.

 

W przypadku łazienki należy pamiętać, by nie montować okna bezpośrednio nad wanną lub umywalką, gdzie łatwo ulegnie zaparowaniu. W sypialni i gabinecie wspaniale zaprezentują się modele EnergyLite lub dodatkowo wzmocniony EnergyEndure z klejonego warstwowo, laminowanego drewna sosny północnoskandynawskiej, zabezpieczonego przeciwgrzybicznie, o estetycznym, eleganckim wzornictwie, pasującym do każdej aranżacji. Wykonano je z zachowaniem najwyższych standardów ekologicznych.

 

20170933Liteleader EnergyLite

 

Z zewnątrz okna pokrywa trwałe oblachowanie z aluminium harmonizujące kolorystycznie z każdym pokryciem dachowym. Spełniają one najwyższe wymogi izolacyjności akustycznej i cieplnej, a ich jakość została potwierdzona dziesięcioletnią gwarancją producenta. Właściwą wentylację pomieszczenia zapewni ergonomiczna klamka, którą można ustawić w trzech położeniach.


Aranżując poddasze, warto poświęcić czas na staranne rozplanowanie i wybór okien. Dzięki temu bez znaczącego podnoszenia kosztów zyskamy efektowne oświetlenie promieniami słońca, dobrą wentylację, komfort cieplny i akustyczny oraz będziemy cieszyć się estetycznymi, ekologicznymi oknami o nowoczesnym designie.


Żródło: 4IQ Group, wyłączny przedstawiciel LITELEADER w Polsce, www.4iq.com.pl

 

20170933Liteleader EnergyLITE 2

 

Czytaj także --

Czytaj także

 

 

01 chik
01 chik