Aktualne wydanie

2020 06 okladka

Świat Szkła 06/2020

User Menu

 

Swiat Szkla Skyscraper 08-2020 final

 

 

facebook12

czytaj newsy Świata Szkła

- więcej szklanej architektury

 

Baztech

Miesięcznik Świat Szkła

indeksowany jest w bazie

czasopism technicznych

 

 

Wydanie Specjalne

okladka Dom inteligentny 22

(w opracowaniu) 

 dom bez barier okladka

gotowy

Fasady przeszklone termika akustyka odpornosc ogniowa 2016

 

okna pasywne 2015a

 

Fotowoltaika w architekturze okladka

 

20140808Przegrody przeciwpozarowe

 

konstrukcje szklane

 

20140533 Konstrukcje przeszklone 2

 

katalog 2018 a

 

banner konferencja 04 2019

 RODO

 

 Baner 2

Deszcz nagród. Zrównoważone budownictwo znów zwycięża
Data dodania: 10.07.18

Partner w realizacji Celów Zrównoważonego Rozwoju, Lider Dostępności i Twórca Przestrzeni – spółka Skanska Residential Development Poland zbiera kolejne nagrody w branży budowlanej i realizuje coraz to odważniejsze, zielone projekty mieszkaniowe.

 

 20180633skanska Nagroda dla Skanska Lider Dostępnosci fot Marta Kusmierz-Cegielka

 

 

W samej Warszawie w realizacji są obecnie cztery inwestycje mieszkaniowe Skanska. Co je wyróżnia? Idea zrównoważonego rozwoju. Spółka jest pionierem certyfikacji osiedli oraz budownictwa dostępnego w Polsce. I etap warszawskiego Osiedla Mickiewicza jest pierwszą i do tej pory jedyną w kraju inwestycją z certyfikatem BREEAM o statusie Final (etap wykonawczy). Trend ekologiczny zainicjowany przez Skanska zdaje się oddziaływać na całą branżę. Roczny przyrost certyfikowanych budynków mieszkaniowych osiągnął w minionym roku poziom 140%.

 Budownictwo dobrze przemyślane

To właśnie filozofię zdrowego budownictwa, uwzględniającego potrzeby społeczne, doceniła kapituła tegorocznej edycji konkursu „Twórcy Przestrzeni 2018” organizowanego przez Rzeczpospolitą. Za osiedle Jaśminowy Mokotów Skanska otrzymała I nagrodę w kategorii projekty mieszkaniowe w trakcie realizacji.

 

Jaśminowy Mokotów to pierwsza budowa w kraju zasilana wyłącznie energią wiatrową. Co więcej, ponad połowa powierzchni inwestycji jest biologicznie czynna – to m.in. park z jeziorkiem o powierzchni 8,5 tys. mkw., który docelowo zostanie przekazany władzom miasta. Dodatkowo osiedle otrzymało w tym roku certyfikat BREEAM Interim, potwierdzający zachowanie najwyższych norm środowiskowych na etapie projektowym.

 

20180633skanska Nagroda dla Skanska Tworcy Przestrzeni Rzeczpospolita Jasminowy Mokotow

 

Eko budowę Jaśminowy Mokotów doceniło także jury konkursu „Listki CSR Polityki”, wyróżniając inwestycję za działania wspierające realizację Celów Zrównoważonego Rozwoju. Jak zaznaczają organizatorzy konkursu, dyplomy przyznawane są firmom, które chcą i potrafią działać odpowiedzialnie.

 

– Jako deweloper wciąż poszukujemy nowych, lepszych rozwiązań. Nasza praca polega nie tylko na projektowaniu mieszkań, ale i obserwacji społeczeństwa – zmieniającego się poziomu życia i mentalności – wyjaśnia Artur Łeszczyński, koordynator ds. zrównoważonego rozwoju i innowacji Skanska Residential Development Poland – Budujemy zielone osiedla dostępne dla wszystkich, respektując plany zagospodarowania przestrzennego i różnorodny charakter Warszawy. Przyznane nam w ostatnich tygodniach nagrody potwierdzają, że nie są to jedynie nasze aspiracje, a realne praktyki.

 


Lider dostępności

Według danych GUS dobra passa branży mieszkaniowej trwa w najlepsze. W pierwszych pięciu miesiącach 2018 roku deweloperzy oddali do użytku 40227 mieszkań, tj. o 10,4% więcej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. Czym zatem kierować się wybierając mieszkanie z tak bogatej oferty? Między innymi dostępnością osiedli. Mowa tu o udogodnieniach architektonicznych dla osób w różnym wieku, o różnym poziomie sprawności ruchowej, a także rodzin z dziećmi i rowerzystów.

 

Skanska jest prekursorem znoszenia barier w obiektach mieszkaniowych. Mokotowski Holm House jest pionierskim projektem, budowanym zgodnie z normami certyfikacji „Obiekt bez barier”.

 

20180633skanska Wyroznienie dla Skanska Listki Polityki CSR Polityki Jasminowy Mokotow

 

Szanując starania Skanska, Fundacja Integracja i Towarzystwo Urbanistów Polskich przyznali spółce mieszkaniowej nagrodę „Lider Dostępności” za całokształt działań w podejściu do projektowania i budowania dostępnego. Honorowy patronat nad konkursem objął Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej, Andrzej Duda.

 

Swoim know-how spółka chce dzielić się z innymi. Skanska we współpracy z ekspertami Fundacji Integracja przygotowała kompendium wiedzy dla architektów na temat budowania dostępnego. Projektant Kamil Kowalski, w 10 rozdziałach publikacji „Włącznik” przeprowadza czytelnika przez proces projektowania uniwersalnego.

 

 

Chce się mieszkać, chce się pracować

Dobre praktyki realizowane przez Skanska przekładają się także na postrzeganie spółki, jako pracodawcy. W 8. edycji rankingu Najbardziej pożądanych pracodawców 2017 r. w opinii specjalistów i menedżerów, opracowanego przez firmę rekrutacyjną Antal, spółka pozostaje liderem w kategorii Nieruchomości i branża budowlana.

 

Wyniki te pokazują, że świadomość Polaków związana z zielonym budownictwem wciąż rośnie. Co drugi klient spółki mieszkaniowej Skanska, który odwiedza biura sprzedaży firmy, jest zainteresowany, czy osiedle, na którym chce kupić mieszkanie, wybudowano wedle standardów eko.

 

 

1 Certyfikacja zielonych budynków w liczbach – raport 2018, PLGBC.

2 Budownictwo mieszkaniowe w okresie styczeń – maj 2018 roku, GUS.

3 Ranking Najbardziej pożądanych pracodawców, Antal, 2018.