Czytaj także -

Aktualne wydanie

2020 04 okladka

Świat Szkła 04/2020

User Menu

 20191104-V1-BANNER-160x600-POL

 20200212a-SWIAT-SZKLA-HALIO-160X600-V3

  

facebook12

czytaj newsy Świata Szkła

- więcej szklanej architektury

 

Baztech

Miesięcznik Świat Szkła

indeksowany jest w bazie

czasopism technicznych

 

 

Wydanie Specjalne

okladka Dom inteligentny 22

(w opracowaniu) 

 dom bez barier okladka

gotowy

Fasady przeszklone termika akustyka odpornosc ogniowa 2016

 

okna pasywne 2015a

 

Fotowoltaika w architekturze okladka

 

20140808Przegrody przeciwpozarowe

 

konstrukcje szklane

 

20140533 Konstrukcje przeszklone 2

 

katalog 2018 a

 

banner konferencja 04 2019

 RODO

 

 Baner 2

Wymiana okien w docieplonym budynku
Data dodania: 06.08.18

Przy termomodernizacji budynku dobrym rozwiązaniem jest wymiana stolarki okiennej jeszcze przed dociepleniem ścian zewnętrznych. Czasem jednak, z różnych względów, inwestycja w nowe okna zostaje odłożona w czasie i przeprowadzana wówczas, gdy elewacja obiektu pokryta już została materiałem dociepleniowym. W tego typu sytuacji montażowej kluczowe jest staranne wykonanie prac oraz wykorzystanie odpowiednich wyrobów.

 

20180733poid AIB SIMPLEX BASIC

 


Każdy budynek ma swoją specyfikę, do której powinien być dopasowany sposób prowadzenia prac montażowych oraz stosowane przy tym techniki. Wymiana okien w docieplonym obiekcie to wymagające dla monterów stolarki budowlanej zadanie, najczęściej związane z ingerencją w istniejącą warstwę izolacji termicznej. Na co należy zwrócić szczególną uwagę w przypadku tego typu inwestycji i jakie rozwiązania wybrać?

 

20180733poid AIB listwa podokienna SIMPLEX MULTIBASE


Okno dobrze wkomponowane
Nowe okna najlepiej zamontować w taki sposób, aby nie było konieczne wycinanie części docieplenia, a tym samym naruszania jego ciągłości, zapewniającej budynkowi ochronę przed stratami ciepła. Nie zawsze jest to jednak możliwe, zwłaszcza, gdy przeznaczona do montażu stolarka posiada inne wymiary niż ta oryginalna. Wówczas niezbędne może okazać się powiększenie otworów okiennych wraz z jednoczesnym usunięciem dotychczasowego materiału dociepleniowego na znacznej powierzchni.


Gdy docieplenie zostanie już wycięte, a okno zamocowane w otworze, kluczowe jest przywrócenie ciągłości izolacji termicznej poprzez zwymiarowanie i przyklejenie jej brakujących fragmentów. Powinna ona zakrywać szczelinę montażową pomiędzy oknem a murem.

 

20180733poid Soudal Soudal Window System tasma wewnetrzna

 

– Z punktu widzenia energooszczędności bardzo istotne jest również połączenie ram okiennych z termoizolacją. Niezależnie od tego jaka technika montażu została stosowana, połączenie to wymaga starannego uszczelnienia – mówi Zdzisław Maliszewski, doradca ds. technicznych i normalizacyjnych Związku POiD, organizatora kampanii edukacyjnej „DOBRY MONTAŻ”.

 

20180733poid Soudal Soudal Window System tasmy


Kompleksowo wykonany montaż okna, poza dobrym uszczelnieniem, obejmuje również prawidłowe wykończenie. Niezbędne jest więc „zamknięcie” systemu, czyli nałożenie na zamocowany materiał dociepleniowy siatki, dedykowanego kleju i preparatu gruntującego oraz zabezpieczenie narożników. Bardzo ważnym aspektem jest także montaż nowych parapetów, który powinien zostać wykonany z zachowaniem odpowiednich spadków. Końcowy etap prac to aplikacja tynku i farby elewacyjnej, tak aby nowy fragment elewacji komponował się pod względem estetycznym z istniejącym już dociepleniem.

 

20180733poid Soudal superelastyczna pianka FLEXIFOAM


Montaż warstwowy lub w warstwie docieplenia
Na wkomponowanie stolarki okiennej w warstwę izolacji termicznej pozwala zastosowanie montażu z wysunięciem w tę strefę. Technika ta, pierwotnie wykorzystywana w budownictwie pasywnym, jest coraz bardziej rozpowszechniona wśród inwestorów, którzy doceniają płynące z niej korzyści, zwłaszcza skuteczne ograniczenie powstawania mostków termicznych.

 

20180733poid RROLINE dalmierze laserowe 15173 15174

 

Z punktu widzenia montera jest to technologia umożliwiająca sprawne przeprowadzenie pracy i zamknięcie otworu okiennego w krótkim czasie. Głównym elementem tego typu systemów są profile bazowe, dzięki którym można łatwo stworzyć wokół okna „ciepłą” ramę. Co istotne, dobrze zamocowane profile wzmacniają także ościeże i zapobiegają uszkodzeniu muru podczas montażu nowej stolarki. Jest to szczególnie ważne w przypadku starszych budynków, w których wokół otworów okiennych występują pęknięcia.

 

20180733poid Klimas Wkret-met LO lacznik do montazu oscieznic drzwiowych i ram okiennych

 

W zależności od specyfiki danego obiektu, zastosować można także montaż warstwowy, oparty na dedykowanych taśmach. Kluczowe jest tutaj zabezpieczenie warstwy izolacji termicznej, w postaci piany montażowej, przed działaniem wilgoci – zarówno tej pochodzącej z opadów atmosferycznych, jak i generowanej wewnątrz pomieszczeń. Wysokiej jakości taśmy można montować nawet w trudnych warunkach atmosferycznych, bez ściągania rękawic ochronnych. Przed aplikacją piany i taśm powierzchnia otworu okiennego powinna być dokładnie oczyszczona, równa i stabilna.

 

20180733poid Klimas Wkret-met WHOW wkret z lbem walcowym


Sprzymierzeńcami fachowca przy wykonywaniu montażu są dobrze dobrane narzędzia i akcesoria, takie jak np. dedykowane wkręty. Podczas instalacji stolarki okiennej w docieplonym budynku przydatny będzie również m.in. nóż przeznaczony do cięcia materiałów dociepleniowych, a także paca stalowa do rozprowadzania zaprawy klejowej. Dzięki wykorzystaniu odpowiednich rozwiązań, zadanie można wykonać szybko i sprawnie.

 

20180733poid Klimas Wkret-met WHO wkret hartowany samogwintujacy


***
Ogólnopolska kampania edukacyjna „DOBRY MONTAŻ" to organizowana przez Związek POiD akcja, promująca wśród inwestorów indywidualnych ideę prawidłowej instalacji wyrobów stolarki budowlanej. Partnerami „DOBREGO MONTAŻU" są firmy: AIB, FAKRO, GERDA, HÖRMANN, KLIMAS WKRĘT-MET, OKNAALUMINIOWE.PL, PORTA KMI POLAND, PROLINE, ROTO, SOUDAL i VETREX.

 

 

***

Opis rozwiązań oferowanych przez Partnerów kampanii „DOBRY MONTAŻ":

Uniwersalna listwa podokienna AIB MULTIBASE – dedykowana do wszystkich typowych okien z PVC i aluminium. Pozwala na szybkie wpięcie do ramy okiennej, a jej szerokość można płynnie regulować w zakresie od 55 do 82 mm. Wypełnienie z pianki poliuretanowej wpływa na termoizolacyjność konstrukcji, jest też elastyczne i umożliwia ściśnięcie listwy.
System SIMPLEX BASIC AIB – system umożliwia łatwy montaż stolarki w warstwie docieplenia budynku oraz szczelne zamknięcie otworu okiennego w krótkim czasie. To kompletne, dedykowane dla budownictwa pasywnego rozwiązanie skutecznie eliminuje mostki termiczne wokół okna i zapobiega przemarzaniu muru w jego okolicy. System jest szczelny, trwały i zdolny do przenoszenia dużych obciążeń, pozwala na montaż z wysunięciem 90 mm poza lico muru, a w przyszłości wymianę stolarki okiennej bez naruszania elewacji.

 

Wkręty WHO/WHOW Klimas Wkręt-met:
WHO to wkręt hartowany samogwintujący z łbem stożkowym płaskim i gniazdem TX, służący do montażu stolarki PVC; gwint z nacięciem gwarantuje pewne i trwałe mocowanie w podłożu zarówno murowym (beton, cegły ceramiczne i silikatowe), jak i drewnianym, a stożkowy łeb zapewnia stabilne osadzenie w PVC. Do montażu profili drewnianych zaleca się z kolei wkręt WHOW z łbem walcowym, gwarantujący możliwie najmniejszą ekspozycję łba przy jednoczesnej pewności osadzenia.

 

Łącznik do montażu LO Klimas Wkręt-met:
LO to łącznik do montażu ościeżnic drzwiowych oraz ram okiennych z PVC i z drewna; posiada gniazdo PZ, a specjalna konstrukcja strefy rozporowej zapewnia odpowiednie zakotwienie w podłożu zarówno pełnym (beton, cegła ceramiczna i silikatowa, gazobeton), jak w pustaku ceramicznym. Do maskowania miejsca posadowienia łącznika w ramie (montaż przelotowy) służą zaślepki tworzywowe typu Z.


Soudal Window System (SWS):
SWS to rozwiązanie firmy Soudal, które umożliwia prawidłowy montaż trójwarstwowy okien. Funkcję izolatora pełni pianka poliuretanowa Soudafoam lub superelastyczna pianka Flexifoam. Aby pianka nie uległa degradacji na skutek zawilgocenia, zabezpieczona jest specjalnymi paroizolacyjnymi taśmami okiennymi. Przenikaniu wilgoci z wnętrza budynku do warstwy izolacji przeciwdziała taśma wewnętrzna SWS. Z kolei taśma zewnętrzna SWS chroni piankę przed działaniem deszczu, umożliwiając zarazem migrację pary wodnej na zewnątrz budynku. Taśmy okienne Soudal BASIC PLUS na pełnym kleju odznaczają się doskonałymi parametrami technicznymi a jednocześnie są niezwykle łatwe i wygodne w aplikacji.

 

Dalmierze laserowe PROLINE 15173 i 15174:
W lipcu swoją rynkową premierę miały dwa dalmierze laserowe marki PROLINE. Urządzenia różnią się od siebie zasięgiem pomiaru. Wiązka laserowa generowana przez model 15173 ma skuteczny zasięg 20 metrów, a w modelu 15174 – 40 metrów. Nowe dalmierze PROLINE zasilane są dwiema bateriami typu AAA. Na jednej ich zmianie mogą wykonać, aż 5000 pomiarów.
Wprowadzone właśnie do sprzedaży nowe dalmierze laserowe PROLINE przeznaczone są do profesjonalnych zastosowań w budownictwie, przemyśle i w innych branżach, w których wymagane są szybkie i precyzyjne pomiary. Narzędzia zostały wyposażone we wszystkie typowe dla tej klasy instrumentów funkcje. Mamy zatem do wyboru pomiar pojedynczy, ciągły, twierdzenie Pitagorasa. Wyniki otrzymanych pomiarów można dodawać lub odejmować. Użytkownik ma do wyboru trzy punkty początkowe pomiaru: przód, tył lub w przypadku pomiarów z narożnika – stopkę dalmierza.

 

Czytaj także --

Czytaj także

 

 

01 chik
01 chik