Czytaj także -

Aktualne wydanie

2020 04 okladka

Świat Szkła 04/2020

User Menu

 20191104-V1-BANNER-160x600-POL

 20200212a-SWIAT-SZKLA-HALIO-160X600-V3

  

facebook12

czytaj newsy Świata Szkła

- więcej szklanej architektury

 

Baztech

Miesięcznik Świat Szkła

indeksowany jest w bazie

czasopism technicznych

 

 

Wydanie Specjalne

okladka Dom inteligentny 22

(w opracowaniu) 

 dom bez barier okladka

gotowy

Fasady przeszklone termika akustyka odpornosc ogniowa 2016

 

okna pasywne 2015a

 

Fotowoltaika w architekturze okladka

 

20140808Przegrody przeciwpozarowe

 

konstrukcje szklane

 

20140533 Konstrukcje przeszklone 2

 

katalog 2018 a

 

banner konferencja 04 2019

 RODO

 

 Baner 2

Okna do kamienic
Data dodania: 21.11.18

Mieszkania w kamienicach charakteryzuje specyficzny klimat. Wysoki sufit, duże pokoje, wąskie korytarze dają mieszkańcom szerokie możliwości aranżacyjne. Jednym z najważniejszych elementów mieszkania w kamienicy są często niestandardowe okna. O tym, jak je wybrać, by pasowały do charakteru budynku i zapewniały komfort termiczny, opowiada Rafał Buczek – ekspert firmy Awilux Polska.

 

 20181111awilux okna w kamienicy

Okna w kamienicy, Fot. Awilux Polska


Mieszkania w kamienicach to najczęściej niestandardowe wnętrza o dużej powierzchni i ciekawych rozwiązaniach architektonicznych. Jednak stare budownictwo ma również swoje mankamenty. Szybki rozwój polskich miast i powstające nowe osiedla oraz apartamentowce nie spowodowały, że diametralnie zmniejszyła się liczba kamienic w naszym kraju.

 

W ostatnim czasie możemy obserwować za to wzrost liczby renowacji i przebudów kamienic. Tego typu budynki zaczynają wpisywać się w nowoczesny charakter miast, co zmusiło właścicieli mieszkań między innymi do wymiany okien na nowe, bezpieczniejsze i bardziej energooszczędne. Oczywistym więc jest, że coraz więcej osób zadaje pytanie, jakie okna do kamienicy wybrać?

 


Jakość i bezpieczeństwo
Na to, czy okna są w pełni bezpieczne i szczelne wpływa wiele czynników. Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na współczynnik przenikania ciepła okna, który najlepiej, kiedy wynosi nie więcej, niż Uw=1,3. - Wybór dobrych okien nie powinien być uzależniony jedynie od ich wyglądu, ale przede wszystkim od ich parametrów technicznych. To właśnie przez okna uciekać może nawet do 40% ciepła, co wpływa na wydatki związane z ogrzewaniem. Warto zatem zwrócić uwagę na współczynnik przenikania ciepła okna i wybrać te najbardziej energooszczędne. – mówi Rafał Buczek, ekspert firmy Awilux Polska.


Współczynnik przenikania ciepła przez okno oznaczamy symbolem Uw i jest on dla każdego okna inny. Informuje nas on o utracie ciepła przez całe okno, a nie jedynie przez samą szybę. Najprościej mówiąc, Uw dostarcza nam informacji, jak duża jest strata ciepła z wewnątrz na zewnątrz budynku.


Drugim ważnym czynnikiem, jaki należy wziąć pod uwagę, jest bezpieczeństwo. Trzeba pamiętać, że kamienice są często pierwszymi, które znajdują się na celowniku włamywaczy. Stare okna były często nieszczelne i łatwo można było się przez nie dostać do środka. - Dzisiejsze modele okien wyposażone są w ukryte okucia, szyby antywłamaniowe, trzpień antywłamaniowy, czy zamki w klamkach, co znacznie wpływa na bezpieczeństwo domowników. To właśnie takich powinniśmy szukać do mieszkań w kamienicy, szczególnie kiedy mieszkamy na parterze bądź najniższym piętrze - dodaje ekspert Awilux.


Piękny wygląd kamienicy
Jakość zawsze powinna odgrywać pierwszoplanową rolę - stąd należy najpierw brać pod uwagę parametry techniczne, a dopiero w dalszej kolejności wybierać wzór i wygląd okien. Jednak wymieniając okna w kamienicy należy zwrócić uwagę na to, jaki styl okien występuje w pozostałych mieszkaniach, tak, aby nie wybrać modelu odbiegającego od przyjętej linii.

 

Podczas renowacji kamienic, bardzo często zachowywany jest dotychczasowy wygląd i charakter zabytkowych budynków oraz ich wyjątkowy styl. - W kamienicach dobrze prezentują się zazwyczaj okna krosnowe lub skrzynkowe. Skrzydła i rama okien wykonane są z litego drewna. Zarówno w przypadku okien drewnianych, jak i z PVC ciekawym rozwiązaniem są również szprosy, które optycznie dzielą okno na mniejsze części.

 

 

 20181111awilux okna w kamienicy 2

Okna w kamienicy, Fot. Awilux Polska

 

Przywołując klasyczną estetykę pełnią funkcję dekoracyjną, nadają elegancki styl wnętrzom oraz ponadczasowy wygląd bryle budynku. Ze względu na charakter większości starszych kamienic, zazwyczaj wybiera się ramy bez ornamentów. Warto pamiętać, by przed remontem dowiedzieć się, czy kamienica, w której mieszkamy lub zamierzamy mieszkać znajduje się pod opieką konserwatora zabytków. – mówi Rafał Buczek.


Stosowana obecnie nowoczesna technologia pozwala na zachowanie zabytkowego wyglądu okien kamienic i jednocześnie na zakup okien o wysokich właściwościach energooszczędnych i antywłamaniowych. Trzeba również pamiętać, że przy małych otworach okiennych lepiej jest wybrać okna o wąskich ramach.

 


Zostaw hałas na zewnątrz
Mieszkania w kamienicach nierzadko narażone są na niepożądany hałas dobiegający z głównych lub turystycznych ulic. Kupując nowe okna, warto zwrócić uwagę na ich dźwiękoszczelność. Na izolacyjność akustyczną okna wpływają takie czynniki jak: grubość i rodzaj szyb, jakość profilu, rodzaj gazu w komorze międzyszybowej, szczeliny do infiltracji powietrza, a także sposób montażu.

 

- Hałas przeszkadza w wypoczynku i pracy, dlatego tak ważne jest, aby zadbać o własny komfort i wybrać okna o odpowiednim współczynniku izolacyjności akustycznej. Najlepsze dostępne a rynku okna osiągają ten parametr na poziomie Rw 49 dB. Oznacza to, że jeśli natężenie dźwięku na zewnątrz budynku wynosi 55 dB, to do wewnątrz pomieszczenia dotrze dźwięk o natężeniu zaledwie 6 dB (55-49 = 6). Dla porównania ludzki szept to około 20 dB. – dodaje ekspert Awilux.


Mieszkania w kamienicy to ciekawa aranżacyjnie i lokalizacyjnie alternatywa dla osiedli umiejscowionych z dala od centrum miasta. Odpowiednie okna nie tylko pozwolą na zachowanie spójnego wyglądu elewacji, ale również zagwarantują bezpieczeństwo, ciepło i komfort akustyczny.

 

Czytaj także --

Czytaj także

 

 

01 chik
01 chik