Budownictwo po raz kolejny znalazło się pod lupą ekspertów- branża przeżywa boom ale grozi jej kryzys |
Data dodania: 21.11.18 |
7 listopada br. w Warszawie odbyła się 21. edycja konferencji Monitoring Rynku Budowlanego. Wydarzenie było zorganizowane przez ASM i Polską Izbę Przemysłowo-Handlową Budownictwa pod honorowym patronatem Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju.
Od początku roku odnotowywane są wzrosty wartości produkcji budowlano-montażowej zarówno w budownictwie mieszkaniowym, niemieszkalnym, jak i inżynieryjnym. Po pierwszych trzech kwartałach 2018 roku wartość produkcji budowlano-montażowej wyniosła 66,9 mld PLN, a więc o 22,9% więcej niż w analogicznym okresie 2017 roku i o 5,5% więcej niż po trzech kwartałach 2011 roku, w którym odnotowano historycznie najwyższy wolumen produkcji w branży budowlanej – 97,1 mld PLN.
Szczególny wpływ na wzrosty w branży determinowało budownictwo inżynieryjne, którego udział w tworzeniu wolumenu produkcji wynosił 49,1%. Intensyfikacja projektów infrastrukturalnych współfinansowanych z perspektywy budżetowej UE na lata 2014-2020 wpłynęła na zwiększenie się wartości tego sektora o 28,1% w stosunku do I-III kw. 2017 roku. Dodatkowo wzrost wartości budownictwa niemieszkalnego o 20,8% w stosunku do I-III kw. 2017 roku i mieszkaniowego o 13,6% przełożył się na istotne ożywienie inwestycyjne w branży budowlanej.
W 2016 roku mieliśmy do czynienia z luką inwestycyjną projektów infrastrukturalnych, czego odzwierciedleniem był zarówno spadek branży budowlanej o 14,4% r/r, jak również ogólny spadek nakładów brutto na środki trwałe o 8,2% r/r. Teraz staramy się odbudować ten dołek inwestycyjny zasypując rynek nowymi kontraktami, głównie infrastrukturalnymi.
To wszystko prowadzi do napięć i może doprowadzić do kryzysu w budownictwie, który już teraz podsyca:
Nie zanosi się na to, aby czynniki te zostały zniwelowane w przyszłym roku. To wszystko może doprowadzić do tego, że realizowane projekty okażą się nierentowne dla firm, czego skutkiem będzie seria bankructw. Już teraz zadłużenie branży budowlanej na koniec czerwca br. przekroczyło 4,7 mld zł. Pomimo tych trudności branża budowlana odnotuje rekordowy wolumen produkcji, głównie za sprawą dobrej sytuacji gospodarczej kraju oraz projektom infrastrukturalnym.
Wzrost wartości produkcji będzie wspierany również wzrostem wolumenu w budownictwie niemieszkalnym i mieszkaniowym.
Warto w tej niepewnej sytuacji skorzystać z cyklicznych opracowań analitycznych ASM w formie prenumeraty raportu Monitoring Rynku Budowlanego, w skład którego wchodzą 4 raporty kwartalne i 12 aktualizacji miesięcznych. Więcej informacji na stronie www.asm-poland.com.pl. |