Czytaj także -

Aktualne wydanie

2020 07 okladka

Świat Szkła 07-08/2020

User Menu

 20191104-V1-BANNER-160x600-POL

 

 

 

facebook12

czytaj newsy Świata Szkła

- więcej szklanej architektury

 

Baztech

Miesięcznik Świat Szkła

indeksowany jest w bazie

czasopism technicznych

 

 

Wydanie Specjalne

okladka Dom inteligentny 22

(w opracowaniu) 

 dom bez barier okladka

gotowy

Fasady przeszklone termika akustyka odpornosc ogniowa 2016

 

okna pasywne 2015a

 

Fotowoltaika w architekturze okladka

 

20140808Przegrody przeciwpozarowe

 

konstrukcje szklane

 

20140533 Konstrukcje przeszklone 2

 

katalog 2018 a

 

banner konferencja 04 2019

 RODO

 

 Baner 2

Okno zwierciadłem domu, czyli jak dobrać stolarkę okienną do elewacji budynku
Data dodania: 02.01.19

Podczas projektowania domu stajemy przed wieloma wyborami. Określając rodzaj, styl czy kolorystykę elewacji i okien często rozpatrujemy te elementy w oderwaniu od siebie. Tymczasem ich wzajemne dopasowanie jest niezbędne, aby stworzyć piękny i harmonijny budynek.

 

 20190101oknoplus 6

 

Stolarka okienna dla nowoczesnego budynku

Nowoczesność ceni minimalizm. Modernistyczne budynki wyróżniają się elegancką prostotą formy i niewielką liczbą ozdobników. W konsekwencji każdy detal fasady jest wyeksponowany – wpływa na odbiór całości, a elementy typowo funkcjonale stają się ozdobą budynku. Na tle minimalistycznej elewacji i prostej bryły szczególną wagę odgrywają okna. Przełamują zwarty wygląd domu i, w zależności od założeń projektowych, harmonijnie współgrają z całością lub stanowią mocny kontrapunkt. W jaki sposób osiągnąć każdy z tych efektów?

 

20190101oknoplus 4

 

Minimum środków, maksimum smaku

W estetykę nowoczesnych budynków wpisuje się neutralna kolorystyka, skupiona wokół szarości i bieli. Jeżeli cenimy gustowne projekty, bazujmy na uniwersalnym łączeniu barw, które podkreślają nowoczesną bryłę domu. Możemy wybrać fasadę i okna w tych samych kolorach bądź posłużyć się klasycznym kontrastem jasnych i ciemnych powierzchni. Oba rozwiązania bardzo dobrze sprawdzą się w przypadku budynków, w których stawiamy na elegancki minimalizm.

 

- Elewacja i stolarka okienna w tej samej, neutralnej barwie sprawi, że dom nabierze wyjątkowej lekkości oraz przejrzystości. Biel lub delikatne szarości będą harmonizować z jasnymi ścianami – radzi Jarosław Prywałko, Doradca Klienta z Salonu Sprzedaży OknoPlus w Libertowie. - Nowoczesny charakter budynku zaakcentujemy, wybierając okna aluminiowe, np. z systemu Genesis lub Superial, których ramy dostępne są w bogatej palecie RAL.

 

20190101oknoplus ciszej prosze okna w miejskiej dzungli fot oknoplus 2

 

Innym konceptem jest zestawienie jasnej fasady i ciemnej stolarki okiennej. Klasyczny duet białych i czarnych powierzchni jest szczególnie cenionym przez projektantów. Operowanie przeciwstawnymi kolorami daje bowiem większą swobodę projektową. Pozwala eksponować wybrane fragmenty budynku, cały czas pozostając w nowoczesnej estetyce, a jednocześnie zapewnia spójność kompozycyjną pomiędzy elewacją a stolarką okienną.

 

Postaw na barwę! Mocny kontrast okien i elewacji

Innym trendem obecnym w nowoczesnych projektach są odważne łączenia i mocne kontrasty. To propozycja dla osób, które cenią nieoczywiste rozwiązania oraz chcą wyróżnić swój dom, podkreślić jego wyjątkowy styl. W tym przypadku odchodzimy od klasycznego przeciwstawiania sobie jasnych i ciemnych elementów na rzecz wyrazistych kolorów.

 

Czerwone, zielone, a może niebieskie okna – brzmi odważnie? Zapewne dla wielu osób tak. Jednak wprowadzając je do projektu, możemy uzyskać niepowtarzalny wygląd domu przy zachowaniu wysmakowanego obrazu całości. Neutralny odcień fasady stanowi bowiem stonowane tło dla wyrazistych profili okiennych. - Bogata oferta ram pozwala tworzyć wyjątkowe łączenia, dzięki którym budynek zyska nietuzinkowy, a zarazem wysmakowany charakter – mówi Jarosław Prywałko.

 

20190101oknoplus 5 fot homekoncept

 

- Stolarkę aluminiową możemy wykończyć w dowolnych kolorach z palety RAL. To zdecydowanie poszerza możliwości projektowe i pozwala wybrać okna, które najlepiej oddadzą styl domu. Kontrasty, które zdynamizują fasadę, osiągniemy nie tylko za pomocą kolorów, ale również faktur powierzchni. Nasze okna, wykończone za pomocą kolorów strukturalnych IGP i TIGER, wyróżniają się niebanalnym efektem wizualnym. Stanowią subtelny, a co za tym idzie, dopasowany do nowoczesnej stylistyki akcent dekoracyjny.

 

 

Jedna barwa to za mało! Niepowtarzalne okna w dwukolorze

Podczas wyboru okien stajemy przed dylematem, do której części domu dopasować ich barwę: wnętrza czy elewacji? Jeżeli obie są utrzymane w zbliżonej palecie barw, zadanie staje się znacznie łatwiejsze. Jednak niekiedy za neutralną fasadą kryje się barwne wnętrze. Niezwykle pomocna jest wówczas stolarka dwukolorowa, która wpisuje się w wymagania nawet bardzo zróżnicowanych domów.

 

- Stolarka dwukolorowa to sztandarowy i niezwykle popularny produkt z naszej oferty, którego powstaniu przyświecała myśl o zapewnieniu maksymalnej swobody aranżacyjnej – rekomenduje ekspert firmy OknoPlus.

 

20190101oknoplus 3 fot homekoncept

 

- W tym przypadku profile na zewnątrz i wewnątrz pomieszczenia różną się kolorem. Dzięki temu możemy dopasować barwę okien zarówno do elewacji, jak i środka domu bez konieczności godzenia się na kompromisy. To ciekawa propozycja także dla osób, które chcą w nietypowy i kreatywny sposób wyróżnić wnętrze domu. Kolorowe profile okien stanowią bowiem oryginalną dekorację. Dzięki nim aranżacja zyska niepowtarzalny i bardzo spersonalizowany charakter.

 

Bogata propozycja okien pozwala wybrać takie, które najlepiej wpisują się w nasze preferencje i zamysł aranżacyjny. Decydując się na ramy w kolorze elewacji, uzyskamy efekt wysmakowanego minimalizmu. Bazując na kontrastach, wydobędziemy piękno wszystkich elementów budynku, które wzajemnie podkreślą swój wygląd. Dodatkowo możemy dopasować kolor stolarki okiennej zarówno do wnętrza, jak i fasady budynku. Dzięki mnogości wariantów nie musimy godzić się na kompromisy podczas realizacji wizji idealnego domu - niezależnie, który koncept doboru okien jest nam najbliższy.

 

20190101oknoplus 1 fot homekoncept

 

 

Czytaj także --

Czytaj także

 

 

01 chik
01 chik