Czytaj także -

Aktualne wydanie

2020 04 okladka

Świat Szkła 04/2020

User Menu

 20191104-V1-BANNER-160x600-POL

 20200212a-SWIAT-SZKLA-HALIO-160X600-V3

  

facebook12

czytaj newsy Świata Szkła

- więcej szklanej architektury

 

Baztech

Miesięcznik Świat Szkła

indeksowany jest w bazie

czasopism technicznych

 

 

Wydanie Specjalne

okladka Dom inteligentny 22

(w opracowaniu) 

 dom bez barier okladka

gotowy

Fasady przeszklone termika akustyka odpornosc ogniowa 2016

 

okna pasywne 2015a

 

Fotowoltaika w architekturze okladka

 

20140808Przegrody przeciwpozarowe

 

konstrukcje szklane

 

20140533 Konstrukcje przeszklone 2

 

katalog 2018 a

 

banner konferencja 04 2019

 RODO

 

 Baner 2

Poradnik zaradnego inwestora. Czy okna naprawdę mogą zmniejszyć rachunki za ogrzewanie?
Data dodania: 09.01.19

Sezon grzewczy to duże obciążenie dla domowego budżetu. Możemy jednak zmniejszyć rachunki za ogrzewanie, nie rezygnując z przyjemnej temperatury w mieszkaniu. Jak to osiągnąć? Wybierając okna o właściwościach termoizolacyjnych. Czym charakteryzują się i na co zwrócić uwagę podczas ich wyboru?

 

 20180107poradnik zaradnego inwestora 1

 

Ciepłe mieszkanie i niskie rachunki - to można pogodzić!

Stając przed decyzją: ciepło w mieszkaniu lub niskie rachunki za ogrzewanie, wybór wydaje się oczywisty. Przebywanie zimą w nieogrzewanym pomieszczeniu jest mało komfortowe i niekorzystne dla zdrowia. Zbyt niska temperatura prowadzi również do wzrostu wilgotności we wnętrzu, a w konsekwencji do rozwoju pleśni i grzybów.

 

Zostaje wówczas przekroczony tzw. „punkt rosy” - para wodna zaczyna się skraplać i osadzać na ścianach oraz oknach. Oszczędności na ogrzewaniu okazują się jedynie pozorne – skutkują nie tylko brakiem komfortu, ale i niszczeniem budynku.

 

20180107poradnik zaradnego inwestora 2

 

- Okres jesienno-zimowy nie musi nadwyrężać domowego budżetu – mówi Tomasz Grabka, Doradca Klienta w firmie OknoPlus.

 

- Koszty ogrzewania można zredukować, wybierając okna o właściwościach termoizolacyjnych. Zapobiegają one niekontrolowanemu wychładzaniu się pomieszczenia, czyli stratom ciepła. Tym samym zużywamy mniej energii do utrzymania stałej temperatury we wnętrzu.

 

Przez okna może „uciekać” nawet 25-30% ciepła, dlatego inwestycja w modele o doskonałych parametrach technicznych Uw to ważny krok do zmniejszenia kosztów ogrzewania.

 

 20180107poradnik zaradnego inwestora 3

 

Jak wybrać ciepłe okna (nie tylko) na zimę?

Zalety okien o właściwościach termoizolacyjnych są oczywiste: mniejsze rachunki za ogrzewanie, komfort dla domowników oraz troska o środowisko. Pojawia się pytanie, jak rozpoznać ten rodzaj produktu?

 

Najważniejszym kryterium jest współczynnik Uw. Informuje on, jaka ilość ciepła przenika w ciągu 1 sekundy przez 1 m² okna - im jest ona mniejsza, tym niższe straty energii. - Dla budownictwa energooszczędnego przeznaczone są okna o Uw nie przekraczającym 1,0 W/m²K.

 

Zgodnie ze znowelizowanymi przepisami, od 2021 roku wartość ta będzie wynosić 0,9 W/m²K - wyjaśnia ekspert firmy OknoPlus.

 

- Uwzględniając tę zmianę, zaprojektowaliśmy system okien aluminiowych Genesis, który wyróżnia bardzo niski współczynnik Uw, wynoszący dla okna referencyjnego 0,76 W/m²K.

 

Okna Genesis zapobiegają stratom ciepła i pozwalają zmniejszyć ilość energii potrzebnej do ogrzania domu.

 

Doskonałe właściwości termoizolacyjne uzyskano dzięki zastosowaniu: dodatkowej uszczelki termicznej, powiększonej przekładki termicznej oraz potrójnego pakietu szybowego z ciepłą ramką.

 

20180107poradnik zaradnego inwestora 4

 

 

Morlite - dużo światła, dużo ciepła

Jeżeli energooszczędność jest dla nas równie ważna, co naturalne oświetlenie wnętrza, wybierzmy okna Morlite. Powstały one z myślą o nowoczesnych budynkach, w których duże przeszklenia są istotnym elementem architektury.

 

Jednocześnie Morlite zapewniają doskonałe właściwości termoizolacyjne. - Połączyliśmy w nich sześciokomorowy profil o szerokości zabudowy 82,5 mm ze specjalnym systemem potrójnych uszczelek, dzięki którym starty ciepła są minimalizowane - mówi ekspert firmy OknoPlus.

 

Okno referencyjne Morlite z systemem potrójnych uszczelek (MD) osiąga współczynnik przenikania ciepła Uw = 0,7 W/m²K.

 

Wybierz ciepły montaż dla ochrony budynku

Obok jakości okien, elementem bardzo ważnym dla bilansu energetycznego budynku, jest ich montaż. Źle osadzone przeszklenia umożliwią odpływ ciepła z pomieszczenia, a także skutkują zawilgoceniem materiałów konstrukcyjnych i izolacji oraz rozwojem grzybów i pleśni.

 

Uzupełnieniem energooszczędnych okien jest tzw. „ciepły montaż”, w którym standardową piankę dopełniają folie: paroprzepuszczalna i paroszczelna lub zastępują je taśmy rozprężne. Dzięki nim izolacja jest chroniona przed działaniem wilgoci, a także czynnikami zewnętrznymi.

 

Wietrz pomieszczenie bez wychładzania

Aby zapobiec nadmiernemu poziomowi wilgotności we wnętrzu i skraplaniu się pary wodnej, musimy regularnie wietrzyć pomieszczenie. Jak pogodzić to z utrzymaniem w mieszkaniu temperatury przyjaznej dla domowników? - Wybierzmy technologię, która umożliwia wymianę powietrza bez otwierania okna - radzi Tomasz Grabka.

 

- Nasze innowacyjne okucia ComfortPlus pozwalają na efektywne wietrzenie pomieszczenia bez zbędnych strat ciepła. Rozwiązanie zastosowane w tym systemie umożliwia rozszczelnienie skrzydła od ramy o 6 mm na całym obwodzie i zapewnienie efektywnej wymiany powietrza.

 

Okna o doskonałych właściwościach izolacyjnych to inwestycja na lata. Dzięki nim możemy zmniejszyć rachunki za ogrzewania oraz sprawić, że dom stanie się miejscem przyjaznym zarówno dla jego mieszkańców, jak i otoczenia. Energooszczędny budynek chroni domowników przed chłodem oraz nadmiernymi wydatkami, a środowisko przed wysoką emisją zanieczyszczeń.

 

 

Czytaj także --

Czytaj także

 

 

01 chik
01 chik