Czytaj także -

Aktualne wydanie

2020 06 okladka

Świat Szkła 06/2020

User Menu

 

Swiat Szkla Skyscraper 08-2020 final

 

 

facebook12

czytaj newsy Świata Szkła

- więcej szklanej architektury

 

Baztech

Miesięcznik Świat Szkła

indeksowany jest w bazie

czasopism technicznych

 

 

Wydanie Specjalne

okladka Dom inteligentny 22

(w opracowaniu) 

 dom bez barier okladka

gotowy

Fasady przeszklone termika akustyka odpornosc ogniowa 2016

 

okna pasywne 2015a

 

Fotowoltaika w architekturze okladka

 

20140808Przegrody przeciwpozarowe

 

konstrukcje szklane

 

20140533 Konstrukcje przeszklone 2

 

katalog 2018 a

 

banner konferencja 04 2019

 RODO

 

 Baner 2

Edgetech świętuje 30-lecie Super Spacer®
Data dodania: 22.02.19

W ambitnych, zrównoważonych projektach budowlanych nie jest brany pod uwagę wyłącznie współczynnik Psi ciepłej ramki. Ranga estetyki, precyzyjnej, zautomatyzowanej aplikacji i długa żywotność dołączyły do stałego już tematu wydajności energetycznej - jak pokazują dwa sztandarowe projekty w Wiedniu i Wilnie.

 

20190222ET Belvedere 001


Gdy w roku 1989 z Super Spacer® został wprowadzony na rynek jako pierwszy na świecie niemetalowy system ciepłej ramki dystansowej, pojęcie zrównoważonego budownictwa znajdowało się dopiero na drodze z niszowej pozycji rynkowej do głównego nurtu.

 


„Super Spacer oferował możliwość termicznej optymalizacji połączenia krawędzi jeszcze zanim rozpoczęła się era szyb zespolonych ze szkła termoizolacyjnego niskoemisyjnego (Low-E). Dlatego z dumą patrzymy na siebie jako pionierzy ciepłej ramki” wyjaśnia Joachim Stoss, Dyrektor Zarządzający firmy Edgetech Europe GmbH.

 

20190222ET Belvedere 002

 


W jubileuszowym roku europejska córka amerykańskiej Quanex Building Products Corporation, produkująca elastyczne ramki dystansowe w USA, Wielkiej Brytanii i Niemczech, patrzy z optymizmem w przyszłość. Branża spodziewa się dalszego zaostrzenia przepisów dotyczących budownictwa energooszczędnego, ponadto ambitni inwestorzy przy nowych obiektach budowlanych stawiają na pierwszym miejscu wśród swoich priorytetów zagadnienia związane z wszystkimi aspektami zrównoważonego budownictwa.

 

Aktualne wyniki badań rynku przeprowadzone przez Global Market Insights prognozują do roku 2024 tylko w samych Niemczech zapotrzebowanie roczne na 100 milionów metrów ciepłej ramki dystansowej w przypadku budynków komercyjnych.

 

20190222ET GreenHall2 001

 


Ciepła ramka jest od dawna aktualnym stanem techniki
Niska wartość współczynnika Psi dla mostka cieplnego na krawędzi szyby jest i będzie znaczącym kapitałem dla pozytywnego bilansu energetycznego - także zdaniem Hanspetera Petschinga, Dyrektora Zarządzającego firmy Petschenig glastec GmbH. Dla najnowszego obiektu pokazowego, atrakcyjnych apartamentowców PARKAPARTMENTS AM BELVEDERE i hotelu Andaz Vienna am Belvedere w Wiedniu, planowanego przez Renzo Piano Building Workshop, austriacki przetwórca szkła dostarczył około 15.000 m2 szyb termoizolacyjnych z ramkami dystansowymi Super Spacer® tłumiących dźwięk i chroniących przed utratą ciepła.

 

20190222ET GreenHall2 005

 

Firma Flintermann Glasverdelungs GmbH z Dolnej Saksonii wniosła do realizacji gięte szyby termoizolacyjne dla części krawędzi budynków. „Ambitna geometria szyb była znacznym wyzwaniem dla naszej załogi” wyjaśnia prokurent Reinhard Gruber. Pięć pojedynczych wielkoformatowych szyb, prosto zakończonych i z środkowym wygięciem o bardzo małym promieniu, zostało złożonych do wielowarstwowego pakietu termoizolacyjnego z użyciem Super Spacer® TriSeal™ Premium Plus.

 

20190222ET GreenHall2 003

 

 

Nowoczesna architektura w połączeniu ze środowiskiem
Projekt budowlany w nowej dzielnicy Belvedere na południowy wschód od wiedeńskiego dworca głównego został zlecony przez grupę SIGNA, względnie joint venture SIGNA Group/Hyatt i był pod każdym względem wielkim wyzwaniem.

 

20190222ET GreenHall2 002

 

Już w roku 2008 pierwotny organizator projektu włączył do niego włoskiego architekta. Nowoczesne budownictwo wysokościowe w bezpośrednim sąsiedztwie barokowego zespołu zamkowego Belvedere, Ogrodu Szwajcarskiego i Ogrodu Botanicznego musi zostać zaprojektowane w taki sposób, aby obiekt z listy światowego dziedzictwa kulturowego jakim jest Belvedere nie został zakłócony, mówił architekt Renzo Piano w jednym z wywiadów.

 

Jego architektoniczne kredo odnośnie urbanistycznej estetyki: pozostawić przeszłości jej należne miejsce, ale zawsze spoglądać w przyszłość. Jedno z jego architektonicznych celów: kończyć z bezdusznymi peryferiami miast. Przedmieścia muszą się przemienić w przyjazne, miejskie centra ze społecznymi i kulturowymi miejscami spotkań łączącymi ludzi.

 

Stosując trwałe materiały i poszukując swoją architekturą połączenia z otaczającym środowiskiem, Piano jest jednocześnie prekursorem zrównoważonego budownictwa, 342 apartamenty i 303-pokojowy hotel ze Sky Bar, salą balową i dużym centrum konferencyjnym rozmieszczone są w pięciu wieżach o wielobocznych zarysach, ustawionych na wysmukłych, kilkumetrowej wysokości filarach.

 

Inspiracją dla kolumn były pnie drzew w otaczających parkach a tereny zielone pod wieżami budynków wydłużają przyległy Ogród Szwajcarski aż pod samą działkę o powierzchni ponad 10.000 metrów kwadratowych. Ten piękny widok „Belvedere“ staje się tutaj w imponujący sposób rzeczywistością, ponieważ pierwsze kondygnacje unoszą się ponad koronami drzew a z wież roztacza się niepowtarzalna panorama aż poza Wiedeń.

 

20190222ET Belvedere 011

 

 

28.000 metrów kwadratowych fasady pod lupą
Dla parteru obu wież hotelowych wybrano elewację słupowo-ryglową, 28.000 m2 elewacji zostało wykonanych jako elewacja elementowa. Także przy materiałach elewacji poszukiwał Piano elementu łączącego. W hołdzie dla historycznej ceglanej elewacji sąsiadującego dawnego Wiedeńskiego Arsenału wybrał on ceramikę, materiał, który Piano dzięki swojemu naturalnemu pochodzeniu, trwałości, zdolności odbijania światła i zmienności wykorzystuje raz za razem.

 

Odpowiedzialna za projekt Strabag Metallica zabudowała między innymi do 5.600 elementów elewacji 60.000 glazurowanych na szaro listew ceramicznych o ciężarze całkowitym 770 ton i 1.000 dwukomorowych szyb termoizolacyjnych. Od udzielenia zamówienia w maju 2017 r. do zamontowania pierwszego elementu upłynęło zaledwie sześć miesięcy.

 

Herkulesowe zadanie, zważywszy, że pomiędzy planowaniem względnie projektowaniem i produkcją elementów znajdował się pracochłonny proces kontrolny. Wszystkie elementy musiały wykazać zarówno w symulacji jak i na stanowisku kontrolnym, że spełniają wysokie wymagania budowlane odnośnie izolacji termicznej i ochrony przed hałasem.

 

 

Precyzyjnie i szybko: automatyczna aplikacja ramki Spacer
Hanspeter Petschenig ma pewność co do tego, że „Projekt z tak bardzo krótkim harmonogramem i wysokimi wymaganiami jakości jest praktycznie nie do zrealizowania bez zautomatyzowanej linii produkcyjnej szyb termoizolacyjnych.

 

Zrobotyzowana aplikacja elastycznych ramek dystansowych Super Spacer gwarantuje po pierwsze bezwzględną równoległość szyb i ramek, po drugie produkcja jest znacznie szybsza, ponieważ elastyczna, termoplastyczna ramka dystansowa nie musi być ani wyginana, ani wypełniana, łączona i butylowana”.

 

Akurat przy dużych szybach na wysokość pomieszczenia, jakie znajdują zastosowanie w projekcie Belvedere, decydującym kryterium jest precyzyjne co do milimetra nałożenie elastycznych ramek dystansowych. Także optyka ramki dystansowej jest zdaniem pana Petscheniga coraz bardziej istotna. „Super Spacer odbijają kolor profilu ramy i poprzez to oddziaływają całkowicie neutralnie”, wyjaśnia pan Petschenig.

 

20190222ET Belvedere 009

 

 

Flintermann dostarcza gięte szyby dla Green Hall 2
Również w Europie Północnej Super Spacer® są bardzo cenione w zrównoważonych sztandarowych projektach. Green Hall Valley w litewskiej stolicy Wilno, z trzema centrami biznesowymi, zaprojektowane przez Arrow Architects z Danii, jest jednym z nich.

 

Chłodzenie pomieszczeń poprzez wymuszoną konwekcję wytwarza przyjemny mikroklimat, geotermalna pompa ciepła pokrywa ponad 80 % zapotrzebowania na ogrzewanie i chłodzenie. W roku 2009 powstał pierwszy kompleks budynków Green Hall 1, Green Hall 2 został oddany do użytku w roku 2017. Budynek o klasie efektywności energetycznej A jest także typowym przykładem na to, jak architektura może się harmonijnie połączyć ze środowiskiem.

 

Łukowata elewacja przyjmuje kształt zakoli rzeki Wilia (Neris), na której brzegu położone jest Green Hall Valley, a w odblaskowych szybach odbija się otaczający krajobraz. Auta zostały umieszczone pod powierzchnię ziemi, tym samym pozostaje niezakłócony naturalny całokształt. Elementy elewacji zostały wykonane przez Schüco w Niemczech, a zaprojektowane i zamontowane na miejscu na Litwie przez KG Constructions UAB. Nawet przy najmniejszych szczegółach architekci przestrzegali zasad zrównoważonego budownictwa. I tak przekładki izolacyjne systemu elewacji zostały wykonane z poliamidów pochodzących z surowców odnawialnych.

 

 

Super Spacer® TriSeal™ Premium Plus dla aplikacji ręcznej
Aby doprowadzić możliwie dużo naturalnego światła dziennego i energii cieplnej do wnętrza, podwójna elewacja na powierzchni 3.800 metrów kwadratowych składa się z dwukomorowych szyb termoizolacyjnych.

 

Na zewnątrz natomiast zastowowano szkło chroniące przed promieniowaniem słonecznym oraz szkło z wysokimi parametrami izolacji termicznej przez co osiąga ona imponującą wartość współczynnika przenikania ciepła Uw wielkości 0,6 W/m2K. Natomiast do łukowych elementów elewacji firma Flintermann Isolierglas dostarczyła wklęśle wygięte dwukomorowe szyby termoizolacyjne o wymiarach 2.800 x 3.800 z dokładnie taką samą budową szyb.

 

20190222ET Belvedere 010

 

Zastosowano tu ramki dystansowe Super Spacer® TriSeal™ Premium Plus o szerokości 16 mm oraz „Super Spacer TriSeal Premium Plus, które są ramkami stosowanymi w manualnej produkcji wielkoformatowych szyb termoizolacyjnych i fasadowych. Uszczelnienie poliizobutylenowe zostało na ramkę wcześniej przez nas nałożone”, wyjaśnia prokurent firmy Edgetech, Johannes von Wenserski.

 

A Reinhard Gruber dodaje: „Przy zastosowaniu giętych szyb termoizolacyjnych tej wielkości i na dodatek w strefie klimatycznej, w której zimą może wystąpić ekstremalny mróz a latem upał, ramka dystansowa ma szczególne znaczenie w temacie trwałości połączenia krawędzi. Elastyczna ramka dystansowa kompensuje każdy ruch pompujący wynikający ze zmian pogodowych i przejmuje nacisk z uszczelnienia pierwotnego, a poza tym przy produkcji giętych szyb o specjalnych kształtach dysponujemy w tym przypadku konieczną elastycznością”.

 

 

 

 

Źródło danych liczbowych dla rynku:
https://issuu.com/shankar123/docs/warm_edge_spacer_market

 

Czytaj także --

Czytaj także

 

 

01 chik
01 chik