Czytaj także -

Aktualne wydanie

2020 04 okladka

Świat Szkła 04/2020

User Menu

 20191104-V1-BANNER-160x600-POL

 20200212a-SWIAT-SZKLA-HALIO-160X600-V3

  

facebook12

czytaj newsy Świata Szkła

- więcej szklanej architektury

 

Baztech

Miesięcznik Świat Szkła

indeksowany jest w bazie

czasopism technicznych

 

 

Wydanie Specjalne

okladka Dom inteligentny 22

(w opracowaniu) 

 dom bez barier okladka

gotowy

Fasady przeszklone termika akustyka odpornosc ogniowa 2016

 

okna pasywne 2015a

 

Fotowoltaika w architekturze okladka

 

20140808Przegrody przeciwpozarowe

 

konstrukcje szklane

 

20140533 Konstrukcje przeszklone 2

 

katalog 2018 a

 

banner konferencja 04 2019

 RODO

 

 Baner 2

Z widokiem na 2019, czyli trendy w stolarce okiennej
Data dodania: 22.02.19

Początek roku w świecie designu i architektury jest czasem podsumowań oraz zapowiedzi nadchodzących trendów. Co będzie modne w stolarce okiennej w 2019 roku?

 

Czy nadal popularnością będzie cieszył się subtelny minimalizm? A może powrócimy do wyrazistej klasyki?

 

Co będzie ważniejsze: estetyka czy funkcjonalność?

 

Jak producentom okien uda się pogodzić ich walory praktyczne i wizualne? Sprawdźmy!

 

 20190222 oknoplus z widokiem na 2019 fot homekoncept 6

 

Mniej znaczy więcej! Stolarka okienna do minimalistycznych budynków

Od wielu sezonów jednym z dominującym trendów w architekturze jest minimalizm. Inspirowany skandynawskim designem, bazuje na surowej elegancji i owocuje prostą, geometryczną bryłą budynku.

 

Oszczędność środków i eliminacja sztucznych ozdobników sprzyja spójności projektu i pozwala na stworzenie wyrafinowanych wizji architektonicznych.

 

Proste formy okien, pozbawione zbędnych detali i ornamentów - w tym przecinających szkło ram i szprosów - oddają ducha minimalizmu i pozwalają wydobyć piękno tkwiące w ascetycznym budynku.

 

Kwintesencją minimalistycznego stylu są okna Morlite firmy OknoPlus, które łączą subtelny, zachwycający design z wytrzymałością i bezpieczeństwem.

 

- Ilość PCV ograniczono w tym modelu do minimum, dzięki czemu uzyskaliśmy bardzo wąski profil.

 

W ten sposób okno stało się smukłe i delikatne - mówi Roksana Rogacka, właścicielka salonu RoRo, jednego z najbardziej designerskich salonów OknoPlus.

 

20190222 oknoplus z widokiem na 2019 fot homekoncept 1

 

Elegancję i wyrafinowaną prostotę ramy podkreśla jeszcze brak widocznych okuć, które ukryte zostały w luzie wrębowym.

 

Dodatkowo zastosowanie okuć activPilot Topstar – dostępnych na polskim rynku jedynie w ofercie OknoPlus – dzięki odwróconej do wewnątrz osi obrotu, pozwala na ukrycie niemalże całej ramy w elewacji.

 

Opcjonalnie można zastosować listwę ozdobną, która umożliwia licowanie skrzydła okiennego z ramą, co tworzy niebanalny efekt wizualny. Dzięki tym elementom okna Morlite idealnie wpisują się w trendy architektoniczne 2019 roku.

 

2019 w dobrym świetle, czyli duże przeszklenia nadal w trendach

Estetyczną kontynuacją minimalistycznej stolarki okiennej są duże przeszklenia. Ten trend będzie dominował w 2019 roku - szczególnie w nowoczesnym budownictwie.

 

Szyby w wersji maksi, otoczone smukłymi profilami, nadają budynkowi oszczędny i elegancki wygląd.

 

Szkło to doskonały sposób na zatarcie granicy między tym, co wewnątrz i na zewnątrz – subtelny i nieinwazyjny, a przy tym niezwykle bezpieczny i funkcjonalny.

 

Dlatego architekci i projektanci wnętrz coraz chętniej korzystają w swoich aranżacjach z wielkogabarytowych przeszkleń.

 

Obok walorów wizualnych mają praktyczne atuty. Dzięki nim do wnętrza domu przenika więcej naturalnego światła.

 

20190222 oknoplus z widokiem na 2019 fot homekoncept 2

 

Tym samym pomieszczenia stają się jasne, a przebywanie w nich bardziej komfortowe. - W nowoczesnej architekturze domy są doświetlone i przestronne, coraz chętniej projektuje się także duże salony otwarte na ogród, w których przeszklenia zajmują nawet całą ścianę - mówi Roksana Rogacka.

 

- W odpowiedzi na ten trend OknoPlus zaprojektował kilka linii drzwi tarasowych, które pozwalają zmaksymalizować ilość przeszkleń w budynku.

 

Jednymi z nich są ULTRAGLIDE Monorail, zacierające wizualną granicę między domem i jego otoczeniem. To jeden z najciekawszych i najbardziej efektownych trendów 2019 roku w stolarce okiennej.

 

W nowym roku budujemy z troską o środowisko

Mówiąc o trendach w budownictwie, nie możemy skupiać się jedynie na designie. Podczas projektowania domu również ważne są kwestie praktyczne, m.in. energooszczędność budynku.

 

Wzrost cen energii elektrycznej i ogrzewania oraz zmiana norm budowlanych sprawiają, że popularne są rozwiązania minimalizujące straty ciepła. Do tego dochodzi rosnąca świadomość ekologiczna i poczucie współodpowiedzialności za stan środowiska.

 

W konsekwencji poszukujemy energooszczędnych okien, które pomagają zadbać o ekologię i domowy budżet.

 

20190222 oknoplus z widokiem na 2019 fot homekoncept 3

 

- Od dłuższego czasu zauważamy rosnące zainteresowanie naszych klientów oknami, które pomagają zachować korzystny bilans energetyczny budynku – mówi Mariusz Kudas, Doradca Handlowy w firmie OknoPlus. - W 2019 roku ten trend będzie się utrzymywał.

 

Jest to zrozumiałe: energooszczędna stolarka okienna pozwala zmniejszyć rachunki za ogrzewanie. Zużywamy mniej energii do zachowania stałej temperatury we wnętrzu. Tym samym oszczędzamy, nie zmniejszając komfortu przebywania w domu.

 

Czy duże przeszklenia mogą być energooszczędne? Zdecydowanie! Aluminiowe profile zastosowane w oknach ULTRAGLIDE Monorail pozwalają tworzyć przeszklenia o wymiarach nawet do 6 x 2,5 m. Jednocześnie potrójny pakiet szybowy gwarantuje doskonałe parametry termiczne.

 

Współczynnik przenikania ciepła dla szyby wynosi 0,5 W/m²K, a zastosowanie przekładek termicznych o szerokościach 22 i 28 mm pozwala na uzyskanie bardzo dobrych parametrów izolacyjności termicznej – nawet do 0,7 W/m²K. Piękno, energooszczędność i dużo światła w jednym!

 

20190222 oknoplus z widokiem na 2019 fot homekoncept 5

 

 

Aluminium wyprze PCV?

Aluminium otworzyło nowe możliwości przed producentami okien. Pozwolił połączyć efektowny design stolarki z doskonałymi walorami użytkowymi i technicznymi.

 

Na jego bazie powstają wielkogabarytowe przeszklenia, a także szerokie drzwi tarasowe, okna z klejonym panelem szklanym, narożne całoszklane lub z ukrytym skrzydłem.

 

- Aluminium to materiał, który zrewolucjonizował produkcję okien i możliwości architektoniczne. Plastyczny, wytrzymały pozwala tworzyć energooszczędną ślusarkę otworową. W obecnym roku przewidujemy jego dalszą popularność – przewiduje Mariusz Kudas.

 

Aluminium – tak jak kiedyś drewno – postrzegane jest jako produkt ekskluzywny, świadczący o zamożności Klienta. W połączeniu ze szkłem to wciąż synonim nowoczesności i symbol luksusu.

 

20190222 oknoplus z widokiem na 2019 fot homekoncept 6

 

Zdalna kontrola nad oknem

Inteligentne domy i aplikacje do zarzadzania ich systemami: ogrzewaniem, oświetleniem czy klimatyzacją z roku na rok zyskują na popularności. Technika zdalnego sterowania funkcjami w budynku obejmie również stolarkę okienną.

 

– Po programach do sterowania roletami czy kontrolą dostępu i alarmami przyszedł czas na stolarkę okienną i drzwiową.

 

Programowanie wietrzenia za pomocą smartfona, zdalne otwieranie drzwi – te rozwiązania wkrótce współtworzyć będą inteligentną sieć zarzadzania budynkiem. Już teraz sprzedajemy coraz więcej drzwi wejściowych z elektronicznymi systemami dostępu - mówi Mariusz Kudas.

 

2019 rok będzie kontynuacją rozwiązań w stolarce okiennej, które już zdobyły dużą popularność. Minimalistyczne okna, duże przeszklenia czy projekty na bazie aluminium sprawdziły się w wielu realizacjach - również tych energooszczędnych - stąd możemy przewidywać ich dalszy rozwój. Które z nich wprowadziliście do Waszych domów?

 

 

 

Czytaj także --

Czytaj także

 

 

01 chik
01 chik