Aktualne wydanie

2020 06 okladka

Świat Szkła 06/2020

User Menu

 

Swiat Szkla Skyscraper 08-2020 final

 

 

facebook12

czytaj newsy Świata Szkła

- więcej szklanej architektury

 

Baztech

Miesięcznik Świat Szkła

indeksowany jest w bazie

czasopism technicznych

 

 

Wydanie Specjalne

okladka Dom inteligentny 22

(w opracowaniu) 

 dom bez barier okladka

gotowy

Fasady przeszklone termika akustyka odpornosc ogniowa 2016

 

okna pasywne 2015a

 

Fotowoltaika w architekturze okladka

 

20140808Przegrody przeciwpozarowe

 

konstrukcje szklane

 

20140533 Konstrukcje przeszklone 2

 

katalog 2018 a

 

banner konferencja 04 2019

 RODO

 

 Baner 2

W jakich miejscach chcemy pracować? Trendy na 2019 rok
Data dodania: 25.02.19

Kolorowe biura ze ścianami pokrytymi roślinami, specjalne pokoje do relaksu i inteligentne technologie.

 

Miejsca pracy zaczynają być coraz bardziej przyjazne pracownikom.

 

Dzięki aranżacji, która jest dostosowana do ich potrzeb, znacznie wzrasta efektywność pracy.

 

W jakiej przestrzeni pracujemy chętniej i wydajniej? Na co powinni zwracać uwagę pracodawcy w 2019 roku?

 

20190222Systemy scian szklanych Glass System  fot Szymon Polanski4

 

Badania pokazują jednoznacznie: przestrzeń, w której pracujemy ma ogromny wpływ na naszą efektywność, motywację i poziom stresu.

 

Z roku na rok rośnie liczba biur, które zaprojektowane zostały z myślą o potrzebach pracowników.

 

Przedstawiamy 5 biurowych trendów na 2019 rok.

 

1. OPEN SPACE ZABIERA EFEKTYWNOŚĆ
Już w 2013 roku naukowcy z Uniwersytetu w Sydney przeprowadzili badania, z których wyraźnie wynikało, że popularne biura typu open space negatywnie wpływają na efektywność pracy, wzmacniają stres i obniżają motywację.

 

–Duże przestrzenie w biurach dzieli się na mniejsze pomieszczenia, coraz częściej za pomocą ścian szklanych, które nie ograniczają poczucia przestrzeni, zapewniają odpowiedni dostęp do światła naturalnego, oraz wyciszają pomieszczenia.

 

Hałas to główny problem open space’ów, dlatego coraz częściej zwraca się uwagę na możliwość pracy w ciszy – mówi Michał Nowak, z firmy Glass System, producenta systemów architektury szklanej.

 

20190222Systemy scian szklanych Glass System  fot Szymon Polanski3

 

2. NATURA WCHODZI DO POMIESZCZEŃ
Paprotki na biurkach i parapetach wracają do łask. W biurach pojawia się coraz więcej zieleni – nawet w postaci dużych ścian pokrytych roślinami.

 

Mają one doskonały wpływ na jakość powietrza, co przekłada się na nasze lepsze samopoczucie, zmniejsza zmęczenie i poziom stresu. Co ciekawe, rośliny rozpraszają również fale dźwiękowe, dlatego coraz częściej buduje się specjalne zielone ekrany akustyczne.

 

W biurach doskonale sprawdzą się takie kwiaty jak popularny skrzydłokwiat, fikus czy paprotka.

 


3. ELASTYCZNE PRZESTRZENIE BIUROWE
Biura coworkingowe są w Polsce coraz bardziej popularne. Miejsca, w których można korzystać z przestrzeni biurowej opanowują nie tylko freelancerzy, ale również małe firmy, które wynajmują kilkanaście lub kilkadziesiąt stanowisk.

 

Przestrzenie coworkingowe charakteryzują się świetnym designem, a oryginalne rozwiązania takie jak biurko umieszczone… w górskim wagoniku przyciągają szczególnie młodych pracowników. – Deweloperzy przeznaczają duże biurowce na elastyczne przestrzenie.

 

To trend, który rozrasta się naprawdę szybko. Coworking jest opcją bardzo korzystną finansowo, a jednocześnie zapewniającą doskonałą atmosferę pracy – młodzi ludzie chcą pracować w dobrze zaprojektowanych, nowoczesnych wnętrzach – mówi Michał Nowak z firmy Glass System.

 


4. INNOWACYJNE TECHNOLOGIE
Smart office to zdecydowanie znak przyszłości. Jednym z kluczowych czynników decydujących o wyborze biura są cechy inteligentnego budynku. Biometryczna kontrola dostępu, czy automatyczne sterowanie drzwiami i oknami stają się już codziennością.

 

Rozwiązania przystosowujące biura do korzystania z istniejących technologii takich jak specjalne sale do wideokonferencji czy budki do prowadzenia rozmów telefonicznych ułatwiają pracę zdalną. Łączy się to bezpośrednio z przewidywaniami wielu badaczy – bezpośrednie rozmowy i spotkania twarzą w twarz nie są już koniecznością.

 


5. PRACA NA STOJĄCO
Praca siedząca jest bardzo niekorzystna dla naszego zdrowia. Problemy z kręgosłupem, mrowienie stóp, zwiększone ryzyko chorób serca i nowotworów. W wielu biurach coraz częściej pojawiają się stanowiska do pracy na stojąco.

 

Badania pokazują, że w pozycji stojącej pracownik łatwiej się koncentruje i rzadziej staje się senny. Oczywiście praca na stojąco nie jest rozwiązaniem na cały ośmiogodzinny tryb pracy. Najlepsza jest zmiana pozycji co kilka godzin.


W roku 2019 projektanci i pracodawcy skupiać się będę przede wszystkim na pracownikach i maksymalnym komforcie ich pracy – biuro, które spełnia nasze potrzeby, sprawia, że jesteśmy bardziej efektywni, skupieni oraz, co najważniejsze, zadowoleni.