Czytaj także -

Aktualne wydanie

2021 04 okladka

Świat Szkła 04/2021

User Menu

 

 ET-160x600-PL-3

 

 

 

facebook12

czytaj newsy Świata Szkła

- więcej szklanej architektury

 

Baztech

Miesięcznik Świat Szkła

indeksowany jest w bazie

czasopism technicznych

 

 

Tagi Globalne

Przykładowe wydanie

Świat Szkła 3/2021

2021 03 okladka1

(do pobrania) 

Wydanie Specjalne

okladka Dom inteligentny 22

(w opracowaniu) 

 dom bez barier okladka

gotowy

20200909przeciwpozarowe przegrody budowlane

 

Fasady przeszklone termika akustyka odpornosc ogniowa 2016

 

okna pasywne 2015a

 

Fotowoltaika w architekturze okladka

 

20140808Przegrody przeciwpozarowe

 

konstrukcje szklane

 

20140533 Konstrukcje przeszklone 2

 

Katalog 2021 okladka

 

banner konferencja 04 2019

 RODO

 pl 480x100 AW Banner 201208

 

baner4 abprojekt

Czyste powietrze dzięki nowym oknom
Data dodania: 03.06.19

Rządowy program Czyste Powietrze to szansa na zmniejszenie energochłonności starych budynków, poprzez termomodernizację ich przegród i wymianę nieszczelnych okien. Wybierając nową stolarkę warto jednak kierować się nie tylko warunkami zawartymi w regulaminie programu, lecz przede wszystkim długoterminowymi korzyściami z jej użytkowania.

 

 20190505schuco salon okna schueco

Wymiana starych okien na nowe przynosi nie tylko korzyści pod względem ekologicznym, lecz także ekonomicznym Fot. Schüco


To już kolejny rok działania programu Czyste Powietrze, który przewiduje objęcie bezzwrotnymi dotacjami inwestorów planujących budowę nowego domu lub termomodernizację istniejącego budynku. W przypadku budynków modernizowanych podstawowym założeniem jest wymiana starych kotłów stałopalnych na nowe źródła ciepła o wysokiej efektywności.

 

Remont systemu grzewczego musi jednak iść w parze z ociepleniem przegród zewnętrznych i wymianą okien na nowe, spełniające określone wymagania techniczne. Maksymalny poziom dofinansowania wynosi do 700 zł za każdy metr kwadratowy wymienionych okien. Na jaką stolarkę należy zwrócić uwagę, aby otrzymać dofinansowanie?

 


Im cieplejsze, tym więcej korzyści
Okna montowane w budynkach powstałych jeszcze w latach 80. cechowały się niską izolacyjnością cieplną na poziomie 2,6 W/m2K i przyczyniały się do znacznych strat energii cieplnej. Obliczono, że wymieniając je na energooszczędne okna o parametrach zbliżonych do obecnych wymagań Uw=1,0 W/m2K, można zmniejszyć zapotrzebowanie budynku na energię nawet o 20%.

 

W budynku o przykładowej powierzchni 180 m2 oznacza to roczne oszczędności zużycia oleju opałowego w wysokości 660 litrów i redukcję emisji CO2 do atmosfery o około 1 050 m3. Montaż cieplejszych okien daje jeszcze lepsze efekty i przekłada się na namacalne obniżenie kosztów utrzymania budynku. W związku z tym jest to inwestycja, która się spłaca i dzięki temu ma realny sens ekonomiczny. Nie warto jednak wybierać najtańszych oferowanych rozwiązań tylko dlatego, że posiadają określone parametry, gdyż mogą je szybko stracić.

 

 

 

20190505schuco schueco salon drzwi przesuwne chlopiec

Wybór okien i drzwi przesuwnych o lepszych parametrach izolacyjności cieplnej niż wymagane obecnie to inwestycja na przyszłość Fot. Schüco


- Wybierając nowe okna, zawsze należy przede wszystkim zwracać uwagę na aspekt jakościowy, a nie najniższą cenę. O tym, czy okno będzie spełniało swoje funkcje przez długie lata użytkowania, decydują w dużej mierze solidne wzmocnienia i odpowiednie uszczelki. Jeśli te komponenty zostały w jakiś sposób uszczuplone, okno po jakimś czasie ulegnie wypaczeniu i rozszczelnieniu, przez co przestanie pełnić swoje funkcje ochronne – mówi Andrzej Polijaniuk, Dyrektor ds. Marketingu i Produktu w firmie Schüco International Polska.

 

Jaką stolarkę wybrać, aby znów nie wymieniać?
Okna objęte dofinansowaniem w ramach programu Czyste Powietrze muszą spełniać rygorystyczne kryteria izolacyjności termicznej, jakie zostały zawarte w warunkach technicznych na 2021 rok. Ich współczynnik przenikania ciepła Uw nie może być wyższy niż 0,9 W/m2K. Obecnie na rynku istnieje wielu producentów, którzy oferują stolarkę zgodną z wymogami Programu Czyste Powietrze, jednak warto zwrócić szczególną uwagę na ich budowę i jakość zastosowanych komponentów, jak m.in. uszczelki.

 

Na przykład okna z PVC-U Schüco LivIng zostały wyposażone w specjalne, termozgrzewalne uszczelki z kauczuku EPDM, które nawet po 15 latach użytkowania zachowują 86% zdolności do powrotu elastycznego, podczas gdy ich tańsze odpowiedniki z innego materiału tracą ją nawet w 65%. Siedmiokomorowy profil z dwukomorowym pakietem szybowym zapewnia doskonały przebieg izoterm i współczynnik przenikania ciepła na poziomie nawet Uw=0,72 W/m2K, co odpowiada standardowi domów wysoko energooszczędnych i pasywnych.

 

 

 20190505schuco przekroj okno schueco living 82 rondo md

Okno Schüco LivIng w wersji Rondo z potrójnym uszczelnieniem i dwukomorowym pakietem szybowym może spełniać nawet wymagania domów pasywnych Fot. Schüco

 

Warto jednak zauważyć, że źródłem większych strat ciepła w porównaniu do okien mogą być przesuwne drzwi tarasowe, ze względu na ich większą powierzchnię. Nowy system przesuwny Schüco LivIngSlide został zaprojektowany z myślą o doszczelnieniu wszystkich newralgicznych elementów, które mogą być źródłem ucieczki ciepła w tego typu stolarce.

 

Oprócz płaskiego, termoizolowanego progu zastosowano w nim obwodowe, zgrzewalne uszczelnienia, które zapewniają szczelność nawet w trudnej do zabezpieczenia strefie naroża skrzydła. Drzwi z ciepłym pakietem szybowym Ug=0,6 W/m2K uzyskują współczynnik Uw=0,8 W/m2K, czyli lepszy niż przewidują wymagania energooszczędności dla okien na rok 2021.

 

Więcej informacji o produktach firmy Schüco znajdą Państwo na stronie: www.schueco.pl

 

Czytaj także --

Czytaj także

 

 

01 chik
01 chik