Czytaj także -

Aktualne wydanie

2020 12 okladka

Świat Szkła 12/2020

User Menu

flow 160X600b

 

 

 20191104-V1-BANNER-160x600-POL

 

 

 

facebook12

czytaj newsy Świata Szkła

- więcej szklanej architektury

 

Baztech

Miesięcznik Świat Szkła

indeksowany jest w bazie

czasopism technicznych

 

 

Wydanie Specjalne

okladka Dom inteligentny 22

(w opracowaniu) 

 dom bez barier okladka

gotowy

Fasady przeszklone termika akustyka odpornosc ogniowa 2016

 

okna pasywne 2015a

 

Fotowoltaika w architekturze okladka

 

20140808Przegrody przeciwpozarowe

 

konstrukcje szklane

 

20140533 Konstrukcje przeszklone 2

 

katalog 2018 a

 

banner konferencja 04 2019

 RODO

 pl 480x100 AW Banner 201208

 

webinarium lamilux 1

Jak zapewnić sobie więcej naturalnego światła w domu?
Data dodania: 31.07.19

Badania dowodzą, że dobrze doświetlone pomieszczenia wpływają na nas pozytywnie. Mamy więcej energii, czujemy się lepiej. Naturalne światło we wnętrzu ma świetny wpływ na nasze zdrowie, wykazuje działanie terapeutyczne, antydepresyjne, zwalcza także bakterie i drobnoustroje. Maksymalne wykorzystanie naturalnego światła dziennego w domu podnosi komfort mieszkania oraz zmniejsza zapotrzebowanie na oświetlenie sztuczne, ograniczając wydatki na energię elektryczną. Jak zatem sprawić, by naszych domach było go jak najwięcej?

 

 20190777Alu House - Interior - portrait

 

Więcej przeszkleń

Projektowanie domu z dużymi przeszkleniami to najlepszy sposób na naturalne światło we wnętrzach. Duże przeszklenia są atrakcyjne nie tylko pod względem architektonicznym i estetycznym, ale przede wszystkim mają istotny wpływ na bilans energetyczny budynku. Przekłada się to oczywiście na zapewnienie odpowiedniego komfortu cieplnego i wizualnego jego użytkownikom przez wprowadzanie dużej ilości naturalnego światła dziennego do pomieszczeń domów.

 

Przy projektowaniu okien należy zwrócić uwagę nie tylko na ich wielkość, ale również na rodzaj profili, z jakich wykonane jest okno. Ważne, aby wybierać profile smukłe, a jednocześnie cechujące się dużą sztywnością, co umożliwia zaprojektowanie okien o dużych wymiarach. Jednocześnie profil w niewielkim zakresie będzie ograniczał dopływ światła. Takim profilem jest np. system Elegante marki Deceuninck.

 

– Niezwykle smukła stylistyka Elegante zapewnia więcej światła. Specjalna technologia klejenia pakietów szybowych pozwala na realizację stabilnych konstrukcji okiennych o dużych rozmiarach, które pozwolą uzyskać piękne, słoneczne wnętrza w Twoim domu – mówi Krzysztof Kalita, Manager Produktu w firmie Deceuninck. Jeżeli chcemy zmniejszyć kontrast między ramą okna a widokiem zewnętrznym, warto zastosować stolarkę w jasnych kolorach. Daje to wrażenie przestrzeni i jasności we wnętrzu.

 

 

Działaj na zewnątrz…

Malowanie domu na zewnątrz jasnymi kolorami (najlepiej na biało): nie tylko ściany zewnętrzne budynku, ale także powierzchnie parapetów, ramy okienne, a nawet ogrodzenie domu sprawia, że promienie słoneczne odbijając się od białych powierzchni, będą przenikać do wnętrza domu. Podobny efekt osiągniemy, wykonując w ogródku oczko wodne, od którego powierzchni będą odbijały się promienie słońca. Warto pamiętać także, by nie sadzić wysokich drzew i gęstych krzewów w pobliżu okien, zwłaszcza zimozielonych.

 

Pod tym względem znacznie lepsze są drzewa liściaste, które latem dają cień, a zimą nie przesłaniają słońca. Pnącza porastające ściany należy formować w taki sposób, by nie zasłaniały okien, bo ograniczają w ten sposób dostęp światła. Winobluszcz (tak zwane dzikie wino) lub bluszcz, można bez obawy przycinać, gdyż doskonale znoszą one cięcie.

 

Warto wiedzieć, że światło wpadające z góry ma większe natężenie niż z boku. Dlatego przez okna wyższe przedostaje się więcej światła niż przez okna niższe o tej samej powierzchni. Jeśli ościeża wokół okna będą nachylone pod kątem do lica ściany (tak zwany glif), do domu dostanie się jeszcze więcej światła.

 

20190777Alu House - FINAL

 

 

… i pamiętaj o wnętrzach

Aby pomieszczenia wydawały się bardziej przestronne, ściany wewnętrzne domu powinno się malować na jasne, pastelowe barwy. Ciemne sufity obniżają optycznie pomieszczenie, powodując uczucie dyskomfortu. Małe pomieszczenia można optycznie powiększyć, zawieszając na ścianach lustra, w których odbija się światło. W celu osiągnięcia efektu jasnego pomieszczenia należy unikać w oknach firanek i kotar, które nie przepuszczają promieni słonecznych. Po rozsunięciu zasłony lub firanki okno powinno być całkowicie odsłonięte (brak miejsca na rozsunięte zasłony może zmniejszyć ilości światła docierającego do pomieszczenia nawet o 30%).

 

 

 

Czytaj także --

Czytaj także

 

 

01 chik
01 chik