Czytaj także -

Aktualne wydanie

2021 12 okladka1

Świat Szkła 12/2021

User Menu

 ET-160x600-PL-4

 

 

 

 

facebook12

czytaj newsy Świata Szkła

- więcej szklanej architektury

 

Baztech

Miesięcznik Świat Szkła

indeksowany jest w bazie

czasopism technicznych

 

 

  Adv-750x100-px-Builing-Science-23

 BUDMA 22a

System dozoru wizyjnego i kontroli dostępu Bosch w VTB Arena Park w Moskwie
Data dodania: 01.08.19

Integracja odmiennych światów: Bosch pomaga Moskwie stworzyć nową przestrzeń miejską

To jeden z najbardziej ambitnych projektów budowlanych w Moskwie: VTB Arena Park został wybudowany w miejsce dawnego stadionu Dinamo Moskwa, a dzięki swej wielofunkcyjności przyczynił się do rewitalizacji terenów otaczających obiekt.

 

20190777bosch ST06a-07.19Przy szacunkowym koszcie inwestycji 1,5 mld USD nowoczesny VTB Arena Park łączy w sobie obiekty sportowe, rozrywkowe, komercyjne i mieszkaniowe. Podstawowe wyzwanie wynikało już z samego rozmiar projektu – stadion piłkarski znany pod nazwą Centralny Stadion Dinamo to „domowy” stadion klubu piłkarskiego Dinamo Moskwa. Rozgrywane są na nim mecze ligowe, które może oglądać z trybun ponad 26 tys. widzów. Wewnętrzna arena może pomieścić ponad 12 tys. gości oglądających mecze hokejowe, rozgrywki koszykówki i koncerty rockowe. Natomiast park o powierzchni 300 tys. m2 oferuje także sklepy, pięciogwiazdkowy hotel i parking na 1 600 pojazdów.

 


Jeśli uwzględnić wielofunkcyjność budynków wchodzących w skład kompleksu, od początku było jasne, że duża liczba podmiotów handlowych i usługowych będzie wymagać stworzenia kompleksowej koncepcji bezpieczeństwa. Z perspektywy managera ds. zabezpieczeń głównym wyzwaniem było, aby wszystkie podsystemy współdziałały ze sobą i umożliwiały centralne zarządzanie szeroką gamą funkcji takich jak: kontrola dostępu dla dziesiątek tysięcy kibiców piłkarskich wchodzących na stadion w dniach meczów, monitoring granic rozległego terenu oraz ochrona obiektów mieszkalnych przed włamaniami.

 

20190777bosch ST06b-07.19

 


Dlatego VTB Arena Park poszukiwał partnera zdolnego poradzić sobie z wyzwaniem – polegającym na integracji wszystkich części systemu w ramach jednej platformy – i wybrał firmę Bosch jako dostawcę systemów dozoru wizyjnego i kontroli dostępu w wersji end-to-end. Poza skomplikowaną technicznie strukturą projektu, istniało jeszcze inne szczególne wyzwanie projektowe: mieszkańcy Arena Park mieli czuć się jak w domu, mając zapewnioną najwyższą jakość życia, a równocześnie obszar ten musiał poradzić sobie z przepływem tysięcy widzów w krótkim czasie. Jak się przekonali eksperci Bosch, wielofunkcyjny charakter VTB Park miał w konsekwencji równie szeroki wachlarz wymagań jego użytkowników.

 


Aby spełnić wymagania w zakresie dozoru wizyjnego, Bosch zainstalował ponad 2 tys. kamer, stało-, jak i zmiennopozycyjnych, w pomieszczeniach i na zewnątrz, chroniących rozległy teren, na którym rozmieszczone są poszczególne budynki Arena Park oraz zabezpieczających mieszkania i biura. Wśród zainstalowanych typów kamer znalazła się kamera sieciowa AUTODOME IP starlight 7000 HD. Dzięki technologii Starlight ta wysokiej rozdzielczości kamera oferuje znakomitą wydajność w warunkach słabego oświetlenia oraz posiada wbudowaną funkcję analizy obrazu Intelligent Video Analytics. Funkcja analizy obrazu automatycznie wykrywa odstępstwa od standardowych modeli ruchu, np. osoby wchodzące do strefy zastrzeżonej i uruchamia alarm, który jest przesyłany do centrali, gdzie operatorzy mogą powiększyć obraz i dokładniej zbadać zgłoszenie. Zgodnie z wymogiem VTB Arena, wszystkie 2 tys. kamer oraz podłączone systemy archiwizacji w rejestratorach Bosch są sterowane centralnie za pośrednictwem systemu Bosch Video Management System (BVMS).

 


Kolejnym szczególnym wyzwaniem było zestrojenie ze sobą trzech różnych i działających równocześnie systemów kontroli dostępu na stadionie. System biletowy to pierwsza strefa kontroli dostępu. Zarządza on bramkami obrotowymi, które wpuszczają tysiące widzów z biletami drukowanymi. Ten system kontroli dostępu musi być zintegrowany z systemem kontroli dostępu dla pracowników, działającym w oparciu o karty zbliżeniowe (dostawcą Access Engine jest Bosch), a także z trzecim systemem kontroli dostępu off-line, wykorzystywanym w niektórych obiektach stadionu. Jak przekonali się eksperci Bosch w Moskwie, taki rodzaj integracji był czymś zupełnie bezprecedensowym. Ponieważ brakowało standardowego rozwiązania, zespół opracował wysoce spersonalizowaną konfigurację zarządzaną centralnie z poziomu Building Integration System (BIS) firmy Bosch.

 

20190777bosch ST06c-07.19

 


„Mieliśmy pełną świadomość, że wielofunkcyjny charakter VTB Arena Park skutkować będzie niezwykle wysokim stopniem złożoności zadania. Potrzebowaliśmy partnera, który doskonale zna się na integracji i wiedziałby, jak połączyć wszystkie rozwiązania w jedno takie, jakiego nigdy wcześniej nikt nie stworzył. Opracowanie jednego zintegrowanego systemu zabezpieczeń, spełniającego wszystkie indywidualne wymogi sprawiło, że Bosch stał się naszym głównym partnerem w dziedzinie zabezpieczeń” – powiedział Aleksander Krawczenkow, zastępca szefa Security Systems Maintenance Group IT Department w VTB Arena.

 

 

Czytaj także --

Czytaj także

 

 

01 chik
01 chik