Aktualne wydanie

2021 05 okladka1

Świat Szkła 05/2021

User Menu

 

 ET-160x600-PL-3

 

 

 

facebook12

czytaj newsy Świata Szkła

- więcej szklanej architektury

 

Baztech

Miesięcznik Świat Szkła

indeksowany jest w bazie

czasopism technicznych

 

 

Tagi Globalne

Przykładowe wydanie

Świat Szkła 3/2021

2021 03 okladka1

(do pobrania) 

Wydanie Specjalne

okladka Dom inteligentny 22

(w opracowaniu) 

 dom bez barier okladka

gotowy

20200909przeciwpozarowe przegrody budowlane

 

Fasady przeszklone termika akustyka odpornosc ogniowa 2016

 

okna pasywne 2015a

 

Fotowoltaika w architekturze okladka

 

20140808Przegrody przeciwpozarowe

 

konstrukcje szklane

 

20140533 Konstrukcje przeszklone 2

 

Katalog 2021 okladka

 

banner konferencja 04 2019

 RODO

 pl 480x100 AW Banner 201208

 

baner4 abprojekt

Cisza! Potrzebuję pomyśleć....
Data dodania: 26.08.19

Za rozdrażnienie, brak koncentracji i niezdolność do realizacji zadań przez pracowników biurowych w większości przypadków odpowiedzialny jest hałas. W badaniu „Co to za dźwięk” ponad połowa ankietowanych określiła miejsca swojej pracy jako „głośne”.

 

20180412 RW-RF PHO 006098

 

Pracujący w pomieszczeniach typu open space nie mogą skoncentrować się na zadaniach z powodu hałasu. W badaniu „Co to za dźwięk”[1], które przeprowadzono wśród pracowników biur w Australii, Stanach Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii, ponad połowa ankietowanych określiła miejsca swojej pracy jako „głośne”.

 

Ankietowani stwierdzili, że hałas w miejscu pracy utrudnia koncentrację i obniża wydajność, przez co nie są w stanie w pełni wykorzystać swojego potencjału na rzecz pracodawcy. Większość osób potwierdziło też, że hałas w biurze zwiększa poziom stresu i rozdrażnienia.

 

20180504 RW-RF PHO 006166

 

Na liście najbardziej przeszkadzających dźwięków, na pierwszych miejscach badani wskazywali: rozmowy współpracowników (71% ankietowanych), rozmowy telefoniczne (67%), dzwonki telefonów (62%) i ludzie chodzący wokół nich (54%).

 

W Polsce

„Hałas jest najpowszechniej występującym czynnikiem szkodliwym środowiska pracy. Według danych Głównego Urzędu Statystycznego w 2017 r. w warunkach zagrożenia hałasem pracowało 187,5 tys. osób, co stanowiło więcej niż 45,6% ogólnej liczby pracowników zatrudnionych w warunkach zagrożenia czynnikami szkodliwymi środowiska pracy” – podaje na stronie Centralny Instytut Ochrony Pracy[2], który zbadał stan zagrożenia hałasem w środowisku pracy w Polsce na podstawie danych GUS publikowanych w latach 2015 – 2017 w ramach serii „Warunki pracy”.

 

Biura

Choć badania GUS obejmowały różne zakłady pracy, to właśnie w biurach akustyka może mieć największe znaczenie dla dyspozycji intelektualnej pracownika i jego efektywności. To tu większość zadań wymaga przeprowadzenia procesów analitycznych i logicznego myślenia, co jest bardzo utrudnione zwłaszcza w przestrzeniach typu open space, w których poziom hałasu według danych GUS wynosi średnio ok. 60-65 decybeli. Eksperci podkreślają, że hałas na poziomie 55-60 decybeli zniechęca pracowników do rozpoczęcia trudnego zadania.

 

Środki zaradcze na hałas w pracy

Zapytani o sposoby radzenia sobie z nadmiernym hałasem w pracy uczestnicy badania „Co to za dźwięk” wskazywali najczęściej: zakładanie słuchawek lub pracę zdalną z domu. Okazało się bowiem, że mimo zgłaszania pracodawcom problemów, ci nie są zainteresowani ich rozwiązaniem, ignorując wpływ dobrego samopoczucia pracownika na jego efektywność i wyższą wydajność firmy.

 

„To problem braku świadomości” – mówi Marta Blachani z Rockfon. „We wszystkich miejscach, gdzie od użytkowników wymaga się pracy umysłowej, należy zadbać o odpowiednie warunki. Bardzo ważne jest by pomieszczenia, zwłaszcza w szkołach i biurach były przygotowane pod kątem umożliwienia użytkownikom koncentracji i skupienia.

 

Wiemy, że odpowiednia aranżacja, kolorystyka i akustyka to bardzo ważne aspekty dla naszego mózgu, a wszelkie działania zmierzające do poprawy warunków pracy zwracają się w postaci czystego zysku (w firmach) i lepszych wyników w nauce (w szkołach)”.

 

Aby poprawić warunki akustyczne w miejscu pracy współcześnie wystarczy wdrożenie odpowiednich rozwiązań w postaci elementów wnętrz. Eksperci podkreślają, by nie rezygnować z pomieszczeń open space z uwagi na ich docenianą przez pracowników zaletę w postaci możliwości współpracy zespołowej. Rockfon pomaga dobrać odpowiednie rozwiązania akustyczne obniżające poziom hałasu w miejscu pracy.

 

20190808rockfon halas1

 

***

O Rockfon

Rockfon jest wiodącym dostawcą akustycznych rozwiązań sufitów i ścian ze skalnej wełny mineralnej oraz systemów do ich podwieszania. Kompletne rozwiązania oferowane przez Rockfon są szybkim i prostym sposobem kreowania pięknych oraz komfortowych wnętrz. Trwałe i łatwe w montażu, chronią ludzi przed hałasem i rozprzestrzenianiem się ognia, rozprowadzają naturalne światło, ograniczając zapotrzebowanie na sztuczne oświetlenie, a także przyczyniają się do powstawania budynków zgodnych z ideą zrównoważonego rozwoju. Poprawiając komfort akustyczny i wykorzystanie naturalnego oświetlenia wpływają na optymalny mikroklimat wnętrz oraz dobre samopoczucie użytkowników. Rozwiązania Rockfon stosowane są we wszystkich rodzajach budynków, zarówno nowych jak i modernizowanych: w obiektach biurowych, hotelowych, handlowych, sportowych, edukacyjnych, służby zdrowia, przemysłowych, jak również w apartamentach i rezydencjach. Są rekomendowane do obiektów starających się o eko-certyfikaty w systemach LEED i BREEAM.

 

Rockfon jest częścią międzynarodowego koncernu ROCKWOOL International Group - największego na świecie producenta materiałów ze skalnej wełny mineralnej, z siedzibą w Danii. Grupa ROCKWOOL zatrudnia ponad 10000 pracowników w 40 krajach i jest notowana na giełdzie NASDAQ OMX Nordic Exchange w Kopenhadze.

W Polsce marka Rockfon jest obecna od 1994 roku. Od 2005 roku jej wyroby produkowane są w fabryce w Cigacicach, skąd są eksportowane na rynki Europy, Azji i Ameryki Północnej. Dodatkowo rozwiązania akustyczne Rockfon produkowane są w zakładach w Holandii, Francji i Rosji.

[1] zrealizowane przez Radius Global Market Research w okresie 12-28 września 2018 r. na zlecenie firmy Interface

[2] https://www.ciop.pl/CIOPPortalWAR/appmanager/ciop/pl?_nfpb=true&_pageLabel=P620059861340178661073&html_tresc_root_id=32274&html_tresc_id=300002126&html_klucz=32274&html_klucz_spis=