Czytaj także -

Aktualne wydanie

2021 01 okladka

Świat Szkła 01/2021

User Menu

 

 20191104-V1-BANNER-160x600-POL

 

 

 

facebook12

czytaj newsy Świata Szkła

- więcej szklanej architektury

 

Baztech

Miesięcznik Świat Szkła

indeksowany jest w bazie

czasopism technicznych

 

 

Wydanie Specjalne

okladka Dom inteligentny 22

(w opracowaniu) 

 dom bez barier okladka

gotowy

Fasady przeszklone termika akustyka odpornosc ogniowa 2016

 

okna pasywne 2015a

 

Fotowoltaika w architekturze okladka

 

20140808Przegrody przeciwpozarowe

 

konstrukcje szklane

 

20140533 Konstrukcje przeszklone 2

 

Katalog 2021 okladka

 

banner konferencja 04 2019

 RODO

 pl 480x100 AW Banner 201208

Jesień rozkwitnie kolorami… okien
Data dodania: 27.08.19

Stolarka okienna w ostatnich dwóch dekadach przeszła prawdziwą metamorfozę. Przez lata dostępna jedynie w bieli i gładkim wykończeniu, nie miała praktycznie żadnego wpływu na estetykę fasady budynku, ani tym bardziej na aspekt aranżacyjny wnętrz. Dziś mieni się kolorami, zwraca uwagę ciekawą strukturą powierzchni oraz zaskakującymi, kontrastowymi połączeniami.

 

20190808oknoplus na co zwrocic uwage wybierajac okna 3

 

Czasy, kiedy wybierać trzeba było miedzy białą i… białą stolarką okienną na szczęście już minęły. Zmiany technologiczne zaowocowały szeroką paletą kolorów i wykończeń, co w połączeniu z wyobraźnią architektów procentuje fantastycznymi projektami wnętrz i fasad domów. Bogactwo ofert producentów pozwala wybrać takie, które najlepiej wpisują się w nasze preferencje i zamysł aranżacyjny. Wysmakowany minimalizm ram w kolorze elewacji? Piękno kontrastów okien i frontu domu? A może stolarka dwukolorowa – inna na zewnątrz i wewnątrz budynku?

 

20190808oknoplus jesien rozkwitnie kolorami okien 7

 

Jeśli nie biały, to jaki?

- Nasi Klienci coraz rzadziej wybierają okna w kolorze białym, do niedawna uznawane za najbardziej uniwersalne. Polacy wciąż cenią sobie piękno drewna, dlatego nawet jeśli decydują się na okna z PCV – tańsze i łatwiejsze w konserwacji niż ich drewniane odpowiedniki – 60 % z nich wybiera okleiny drewnopodobne. Współczesna technika sprawia, że powierzchnia profilu do złudzenia przypomina lakierowane drewno, łącznie z usłojeniem czy fakturą. To również efekt popularności projektów architektonicznych, utrzymanych w stylu klasycznym czy kolonialnym, a duży wybór oklein i wybarwień umożliwia harmonijne dopasowanie koloru stolarki do drewnianych podłóg i mebli. Szukamy jednak wyróżników – dlatego aż ⅓ okładzin drewnopodobnych imituje drewno egzotyczne – mówi Izabela Tryba, Dyrektor Handlowy w firmie OknoPlus.

 

20190808oknoplus jesien rozkwitnie kolorami okien 4

 

Klienci firmy OknoPlus coraz częściej odważnie sięgają po kolor, a im nowocześniejszy projekt architektoniczny, tym częściej drewno zastępują odcienie szarości czy antracyt. Stąd aż 35 % zamówień okien z PCV w tych kolorach i rosnąca popularność czerni - 5 % zleceń. I choć wciąż najczęściej wybieramy gładkie metaliczne szarości, dopasowując je do modnych minimalistycznych brył z elewacją w stylu total look, to coraz chętniej decydujemy się na odważne tonacje, np. morski błękit czy soczystą czerwień, które kontrastować będą z pozostałymi elementami fasady.

 

Polacy nie boją się również kontrastowych zestawień, w których profile mają różną kolorystykę na zewnątrz i wewnątrz pomieszczenia, np. szaro – dębowe czy orzechowo – sosnowe. A do tego coraz modniejsze kombinacja z akrylem od zewnątrz w 6 dostępnych kolorach – jest w czym wybierać!

 

20190808oknoplus jesien rozkwitnie kolorami okien 3

 

Piękno surowego metalu

Jednak to ślusarka aluminiowa – tak jak kiedyś drewno – postrzegana jest jako produkt ekskluzywny, świadczący o zamożności Klienta. - Połączenie szkła i aluminium to wciąż synonim nowoczesności, symbol luksusu z amerykańskich filmów. Ten trend od lat systematycznie pojawia się we współczesnych projektach architektonicznych, a zastosowaniu ślusarki aluminiowej sprzyjają również współczesne trendy kolorystyczne w budownictwie. Dlatego jeśli nasi Klienci decydują się na okna aluminiowe, chętnie je eksponują i podkreślają – także kolorem – mówi Izabela Tryba.

 

Dużą popularnością wykończeń profili aluminiowych cieszą się odcienie szarości (około 50 % zamówień w firmie OknoPlus), ale coraz większe grono zwolenników ma też czerń - 20 % zleceń. Niebanalny efekt wizualny uzyskamy również wykorzystując gamę kolorów strukturalnych IGP i TIGER.

 

20190808oknoplus homekoncept 27

 

Profile aluminiowe to ogromna swoboda doboru kolorów – dostępna jest właściwie cała paleta kolorów RAL. Czerwone, zielone, a może niebieskie okna – brzmi odważnie? Zapewne dla części osób tak, ale jeśli wyraziste kolory ram okiennych skontrastujemy z neutralnym odcieniem fasady, zyskamy niepowtarzalny wygląd domu przy zachowaniu wysmakowanego obrazu całości. - Bogata oferta kolorów pozwala tworzyć wyjątkowe łączenia, dzięki którym budynek zyska nietuzinkowy, a zarazem wysmakowany charakter. Różnorodność barw, struktur i deseni zdecydowanie poszerza możliwości projektowe i pozwala wybrać okna, które najlepiej oddadzą styl domu. Kontrasty zdynamizują elewację, stając się akcent dekoracyjnym idealnie podkreślającym nowoczesną stylistykę budynku – rekomenduje ekspert firmy OknoPlus.

 

Para mieszana, idealnie zgrana

Projektując wymarzony dom, niemal całą swoją uwagę skupiamy na aranżacji wnętrz – elewację budynku traktując jako naturalny wynik podjętych wcześniej decyzji. A co, gdy „chcemy zaszaleć” z kolorami wewnątrz pomieszczeń, a fasadę utrzymać w stonowanych, nie rzucających się w oczy barwach?

 

20190808oknoplus homekoncept 08 wnetrze 1 1

 

- Rozwiązaniem jest wówczas dwukolorowa stolarka, tzw. bikolor - dostępna w naszej ofercie. Daje ona możliwość dowolnego łączenia nawet najbardziej kontrastowych tonacji – awangardowe wnętrze, w którym czerwone ramy okienne grać będą pierwszoplanową rolą, z powodzeniem połączymy z tradycyjnie zaprojektowaną elewacją, utrzymaną w neutralnych odcieniach – poleca Izabela Tryba.

 

Trwałość dla wymagających

Wybór stolarki okiennej dyktowany jest często wytrzymałością zarówno samego materiału, jak i kolorystyki. - By nasi Klienci przez wiele lat mogli cieszyć się trwałym kolorem swoich okien, do ich wykonania wykorzystujemy acrylcolor.

 

20190808oknoplus homekoncept 02 wnetrze 7

 

Okna wykonane w tej innowacyjnej technologii znaleźć można jedynie w naszej ofercie. Już na etapie produkcji, gruba powłoka ze szkła akrylowego zostaje trwale połączona z białym podkładem PCV, tworząc profil, który po stronie zewnętrznej ma elegancką, gładką, satynową powierzchnię odporną na działanie czynników atmosferycznych. Powłoka ze szkła akrylowego odbija większość promieni słonecznych, więc nawet po wielu latach użytkowania kolor okna jest równie intensywny jak w dniu zakupu, a zjawisko nagrzewania się profilu zostaje w znacznym stopniu zminimalizowane – mówi ekspert firmy OknoPlus.

 

20190808oknoplus na co zwrocic uwage wybierajac okna 3

 

Okna stały się pełnoprawnym elementem dekoracyjnym naszych domów i mieszkań. Unikalna barwa oraz niespotykana struktura powierzchni ram, nawet najprostszej bryle budynku potrafią nadać styl i charakter. Nie bójmy się więc korzystać z innowacyjnych technologii, by stworzyć dom naszych marzeń.

 

 

 

Czytaj także --

Czytaj także

 

 

01 chik
01 chik