Czytaj także -

Aktualne wydanie

2021 03 okladka1

Świat Szkła 03/2021

User Menu

 

 ET-160x600-PL-3

 

 

 

facebook12

czytaj newsy Świata Szkła

- więcej szklanej architektury

 

Baztech

Miesięcznik Świat Szkła

indeksowany jest w bazie

czasopism technicznych

 

 

Tagi Globalne

Wydanie Specjalne

okladka Dom inteligentny 22

(w opracowaniu) 

 dom bez barier okladka

gotowy

20200909przeciwpozarowe przegrody budowlane

 

Fasady przeszklone termika akustyka odpornosc ogniowa 2016

 

okna pasywne 2015a

 

Fotowoltaika w architekturze okladka

 

20140808Przegrody przeciwpozarowe

 

konstrukcje szklane

 

20140533 Konstrukcje przeszklone 2

 

Katalog 2021 okladka

 

banner konferencja 04 2019

 RODO

 pl 480x100 AW Banner 201208

 

baner4 abprojekt

Efektywny system zarządzania wariantami w Porta Glas Design
Data dodania: 20.09.19

Super Spacer® system ramek dystansowych przetwarzanych w produkcji ręczniej oraz automatycznej

Szyby modelowe o ekstremalnych promieniach, iluminatory o grubości liczonej w centymetrach czy automatycznie wytwarzane poczwórne szyby zespolone – praktycznie żadne przeszklenie nie opuszcza Porta Glas Design bez elastycznego systemu ramek elastycznych Super Spacer® „ciepła krawędź” firmy Edgetech.

 

Co roku powstaje ich około 600 kilometrów – z trendem rosnącym. Rozwija się bowiem główna grupa odbiorców, czyli rynek wysokiej jakości unikatowych drzwi wejściowych. Aby jeszcze szybciej i ekonomiczniej spełniać indywidualne życzenia klientów, w Porta Glas Design działa unikalna w skali całych Niemiec linia szkła termoizolacyjnego.

 

20190912edgetech ISO-Linia-Porta

 Aplikator sięga równolegle do ośmiu różnych szerokości Super Spacer®

 

Megatrend indywidualizacji nie jest niczym nowym. Już w 1997 roku badaczka trendów Faith Popcorn opisywała istotę „egonomic”: ja decyduję o indywidualnych rozwiązaniach i produktach, które będą dostosowane do mojej osoby. Myliła się tylko co do jednego, twierdząc, że wówczas ten trend osiągnął swój najwyższy punkt. Dzisiaj, w roku 2019, można mieć poczucie, że teraz nastąpiła jego nowa kulminacja.

 

 

Różnorodność wariantów to konieczność na rynku drzwi wejściowych

Rynek drzwi wejściowych w segmencie premium zawsze stawiał na indywidualizację zamiast na ilość. U dystrybutora z sektora branży budowlanej lub stolarza klient konfiguruje swoje indywidualne drzwi. Drewno, aluminium, stal lub tworzywo sztuczne, szczotkowane, malowane proszkowo, lazurowane lub lakierowana na kolor, z elementami szklanymi lub aplikacjami ze stali szlachetnej, w szczególności antywłamaniowe, izolowane termicznie lub akustycznie – życzenia nie są praktycznie niczym ograniczone. Wpłynięcie zamówienia do producentów wypełnień drzwi wejściowych w bardzo krótkim czasie uruchamia cały kolejny łańcuch dostaw.

 

Wystarczy spojrzeć choćby na różnorodność wariantów elementów ze szkła na wypełnienia drzwi wejściowych. Zajmująca się obróbką i uszlachetnianiem szkła firma Porta Glas Design z Porta Westfalica ma stale na magazynie około 160 rodzajów szkła ornamentowego. W wielu przypadkach stosowane jest własne uszlachetnianie. „Nie ma, że się nie da” – wyjaśnia menedżer produkcji Katja Neumann, „jednak życzenia klientów podlegają ograniczeniom fizycznym i ekonomicznym”.

 

20190912edgetech Aplikator

 Linia produkcji szkła termoizolacyjnego jest nastawiona na maksymalną różnorodność wariantów

 

W produkcji ręcznej pielęgnuje się tradycyjne rzemiosło szklarskie. Trójkąty, elipsy i dowolne inne kształty są tam montowane w szyby zespolone. „W takich indywidualnych i niezwykle małoformatowych szybach w grę wchodzi tylko ramka elastyczna Super Spacer, którą można precyzyjnie umieszczać wzdłuż konturów” – mówi Katja Neumann. W przypadku drzwi wejściowych z elementami szklanymi dodatkowym elementem marketingowym jest „ciepła krawędź” z jej wszystkimi zaletami.

 

 

 20190912edgetech Drzwi wejsciowe

 W Porta Glas Design powstają szklane elementy do drzwi wejściowych klasy premium

 

 

Godny podziwu jest także zakres uszlachetniania: grawerowanie laserowe,
indywidualne matowanie przez piaskowanie, aplikacje ze stali szlachetnej, zintegrowane oświetlenie LED, nałożone kryształki Swarovskiego i aplikacje szklane, lakierowanie, szlifowanie wielokrawędziowe, szkło Tiffany, szkło wypukłe lub efekty fusingu, a na życzenie możemy wykonać np. numer domu, logo firmy czy indywidualnie wymyślone wzory. Każdy praktykant w Porta Glas Design uczy się oczywiście również produkcji prawdziwego szklenia na ołów.

 

20190912edgetech Drzwi wejsciowe2

 W Porta Glas Design powstają szklane elementy do drzwi wejściowych klasy premium

 

 

Zautomatyzowana produkcja szyb zespolonych w partiach

Natomiast w sąsiedniej hali panuje high tech: tutaj znajduje się unikalna w skali całych Niemiec linia do produkcji szkła termoizolacyjnego firmy LiSEC z aplikatorem. Jest ona przeznaczona do ekonomicznej produkcji standardowych przeszkleń, od podwójnych do poczwórnych, o grubości do 100 mm. W zależności od zamówienia i oczekiwań klienta, w maszynie można wykonywać ekstremalnie małe formaty od 130 x 230 mm, a także duże formaty do 1.500 x 3.000 mm na elementy boczne z pełnym przeszkleniem. Produkcja jest w pełni zautomatyzowana – od mycia, suszenia i sortowania poprzez aplikowanie ramek dystansowych, montaż szklanych wypełnień, prasowanie i uszczelnianie.

 

20190912edgetech Warianty

 Prawie każde przeszklenie jest wyjątkowe.

 

 

„My udostępniamy tylko przycięte szyby. W systemie produkcyjnym zapisane są wszystkie zmienne parametry, takie jak wymiary, grubość, struktura szyb, potrzebna ramka dystansowa i naniesienie uszczelniacza, a następnie linia obrabia każdy format szyb w sposób zautomatyzowany i bez ręcznych ingerencji” – wyjaśnia Katja Neumann. Taki zaawansowany system zarządzania wariantami wymaga bardzo elastycznych rozwiązań.

 

Na przykład robot aplikacyjny może sięgać jednocześnie do ośmiu różnych szerokości i kolorów Super Spacer® T-Spacer™ Premium Plus od 8 mm do 24 mm bez konieczności wymiany rolki z szafki. Automatyzacja jest także gwarantem wysokiego poziomu jakości. Nie toleruje nawet najdrobniejszych wad na szkle ani nawet najdrobniejszych widocznych plam na ramce dystansowej.

 

20190912edgetech Warianty2

 Prawie każde przeszklenie jest wyjątkowe.

 

 

22 lat zaufania do Super Spacer®

Niedawno Edgetech świętował 30-lecie. Z tego od 22 lat zaopatruje Porta Glas Design. Firma zajmująca się uszlachetnianiem szkła już rok po założeniu zdecydowała się na Super Spacer®. Joachim Stoss z zarządu Edgetech Europe GmbH w Heinsbergu jest oczywiście z tego zadowolony. „Nasz Super Spacer jest niezwykle elastyczny pod trzema względami” – mówi Joachim Stoss.

 

„Piankowy skład materiału umożliwia precyzyjne, równoległe aplikowanie i dopasowanie do uwarunkowanych czynnikami atmosferycznymi ruchów pompujących zespołów izolacyjnych. I po trzecie zapewnia niezbędną elastyczność do zautomatyzowanej produkcji seryjnej i wariantowej”. Wszyscy renomowani producenci maszyn oferują rozwiązania do zautomatyzowanej produkcji elementów szkła termoizolacyjnego z systemami ramek dystansowych Super Spacer®, co również usprawnia cały proces produkcji. Wyeliminowane są operacje, takie jak przycinanie, gięcie i napełnianie ramek dystansowych sitem molekularnym.

 

 

Czytaj także --

Czytaj także

 

 

01 chik
01 chik