Czytaj także -

Aktualne wydanie

2021 03 okladka1

Świat Szkła 03/2021

User Menu

 

 ET-160x600-PL-3

 

 

 

facebook12

czytaj newsy Świata Szkła

- więcej szklanej architektury

 

Baztech

Miesięcznik Świat Szkła

indeksowany jest w bazie

czasopism technicznych

 

 

Tagi Globalne

Wydanie Specjalne

okladka Dom inteligentny 22

(w opracowaniu) 

 dom bez barier okladka

gotowy

20200909przeciwpozarowe przegrody budowlane

 

Fasady przeszklone termika akustyka odpornosc ogniowa 2016

 

okna pasywne 2015a

 

Fotowoltaika w architekturze okladka

 

20140808Przegrody przeciwpozarowe

 

konstrukcje szklane

 

20140533 Konstrukcje przeszklone 2

 

Katalog 2021 okladka

 

banner konferencja 04 2019

 RODO

 pl 480x100 AW Banner 201208

 

baner4 abprojekt

Wentylacja okienna - ważnym tematem na FENSTERBAU FRONTALE 2020
Data dodania: 07.11.19

20191022fenstertage logoW przypadku energooszczędnych nowych budynków lub remontowanych w celu poprawy efektywności energetycznej, niezbędna jest bardziej szczelna obudowa budynku (konstrukcja fasad i dachu).

Wymaga to modyfikacji właściwości wentylacji, co można najskuteczniej osiągnąć przez autonomiczny (niezależny od użytkownika) system wentylacji lub zintegrowaną wentylację okienną.

 

20191022fensterbau window-ventilationschuco


Na rynku dostępne są dwa systemy. Systemy pasywnej wentylacji wykorzystują naturalne różnice ciśnienia między powietrzem wewnętrznym i zewnętrznym do wymiany powietrza. W tym przypadku napływ powietrza jest kontrolowany przez małe klapy, które zmniejszają przepływ powietrza, aby uniknąć przeciągów, szczególnie w przypadku dużych prędkości wiatru.

 

Aktywne systemy wentylacji wykorzystują jeden lub więcej wentylatorów do wyciągania zużytego powietrza na zewnątrz i doprowadzania świeżego powietrza do pomieszczenia , często w połączeniu z podgrzewaniem dostarczanego powietrza, np. za pomocą zintegrowanego wymiennika ciepła. Aktywne systemy często są wyposażone w filtry chroniące przed cząstkami stałymi, pyłkami i owadami, dlatego są idealne dla alergików.

 

Jednak ze względów higienicznych filtry te muszą być serwisowane w określonych odstępach czasu (automatyczne otwieracze okien są również dostępne, ale nie zostały w tym artykule uwzględnione).

 

Tego rodzaju systemy wentylacyjne są dostępne u różnych wiodących producentów okien lub dostawców zewnętrznych i są albo wbudowane w nowe okna w fabryce, albo montowane w czasie modernizacji okien przez specjalistów podczas realizacji prac remontowych.

 

Systemy pasywne często można zintegrować z istniejącymi ramami okiennymi co wymaga małego zużycia czasu i wysiłku (na montaż takiego nawiewnika).


Kilka przykładów od obecnych dostawców:

20191022fensterbau schueco ventoframe rendering

 

20191022fensterbau schueco ventotherm twist horizontalschnitt

Schüco oferuje aktywny system, który spełnia bardziej rygorystyczne wymagania higieniczne i dlatego może być stosowany również w szpitalach. Ten producent ma również inne systemy w swojej ofercie, które można zintegrować z różnymi modelami okien, a także systemami fasadowymi. Schüco: hala 7 / 7-503.

 

 

20191022fensterbau internorm i-tec lueftung grafik

20191022fensterbau internorm i-tec lueftung detail

Na targach FENSTERBAU FRONTALE 2018 Engelbert König, dyrektor ds. Rozwoju produktu w Internorm International GmbH, Austria, został zapytany, czy zdecentralizowany system wentylacji w oknie wystawiany przez jego firmę reprezentuje ważny obecny i przyszły trend. Jego odpowiedź brzmiała: „Zastosowanie takich systemów stanie się bardziej rozpowszechnione i nadal mamy potencjał do zwiększenia sprzedaży w tym segmencie. Obowiązujące przepisy wywodzą się wymagań odpowiednich dla centralnej wentylacji w budynku i powinny być dostosowane do wentylacji -wymiany powietrza zachodzącej w obrębie jednego pomieszczenia. Jest to dla nas bardzo aktualne zagadnienie, ponieważ zamierzamy dostosować tę technologię do naszych innych systemów w przyszłości, a obecnie zintegrowana wentylacja jest dostępna tylko dla okien PCV. Uważamy, że każde "mokre" pomieszczenie (łazienka, pralnia) powinno mieć wentylację mechaniczną, która nie musi być częścią nadrzędnego systemu wentylacji, więc okno z zingrowaną wentylacją jest do tego odpowiednie. Nie ma również potrzeby wykonywania obliczeń i koncepcji dla tego rodzaju indywidualnych funkcji wentylacyjnych; ich podstawowym celem jest po prostu usunięcie wilgotnego powietrza. Jest to kwestia, na którą zwraca się zbyt mało uwagi. ” Internorm: hala 5 / 5-123

 

20191022fensterbau fentech i-vent in20einer20mietwohnung20in20zürich

Szwajcarska firma Fentech prezentowała swój aktywny system wentylacji okien już w FENSTERBAU FRONTALE 2006. Dzięki współczynnikowi odzysku ciepła 85% system nadaje się nawet do zastosowania w domach pasywnych. Moduł jest zainstalowany z boku okna i jest przykładowo używany codziennie w kilkuset wynajmowanych mieszkaniach należących do spółdzielni mieszkaniowej w Zurychu. W 2010 r. Uniwersytet w Lucernie potwierdził, że takie urządzenie wyposażone dodatkowo w czujnik CO2 wykazuje poziom hałasu o wysokości zaledwie 25 dB. Fentech: hala 7 / 7-307.

 

 

20191022fensterbau siegenia aero aeromat20flex einbau

Siegenia oferuje pasywny nawiewnik (wentylator) sterowany przez czujni wilgotności w pomieszczeniu. Według producenta, można go rozbudować o opcjonalne dodatkowe moduły izolacji akustycznej i wykorzystując istniejącą przestrzeń montażową, dzięki czemu nie ma potrzeby modyfikowania procesów produkcji okien lub drzwi podnoszonych i przesuwnych. Siegenia: hala 4 / 4-215

 

20191022fensterbau regel-air20im20fenster

20191022fensterbau regel-air20ffl

Regel-air oferuje nawiewniki przylgowe do okien jako wloty świeżego powietrza, które można również stosować jako dodatkowe wyposażenie w różnych systemach okiennych. Asortyment firmy obejmuje również ręcznie regulowane nowiewniki (otwory wentylacyjne) umieszczone w skrzydłach okiennych, aby zwiększyć przepływ powietrza. Regel-air: hala 6 / 6-419.


Peter Schober, Kierownik Działu Inżynierii Budowlanej i Działu Okna w Holzforschung Austria (Austriackie Towarzystwo Badawcze Produktów Leśnych), zapytany, czy okno jest odpowiednim miejscem do umieszczenia urządzenia zapewniającego kontrolowaną wentylację - powiedział: „Uważam, że tego rodzaju centralny system wentylacji standardowo projektowany w domu pasywnym jest praktycznym podejściem, ale na pewno nie jedynym.

 

Systemy zdecentralizowane mają zalety, jeśli są inteligentnie sterowane. Ale w wielu przypadkach tej inteligencji wciąż brakuje. Wiele lat temu było powiedziane, że jeśli producenci okien nie rozwiążą problemu zintegrowanej wentylacji w oknach, wówczas rozwiązanie będzie pochodziło od producentów kanałów wentylacyjnych.

 

Niestety tak właśnie się stało, ze szkodą dla przemysłu okiennego. Mimo faktu, że wentylacja jest rzeczywistą funkcją okna, przemysł okienny nie korzysta z okazji aby inteligentne urządzenia wentylacyjne montować w oknach.

 

Producenci okien wciąż nie rozumieli, że mogą wnieść takim montażem wartość dodaną do swoich okien i wyróżnić się na tle konkurencji, włączając funkcję wentylacji zintegrowanej w samym oknie. ”


Tytuł bloku prezentacji na FORUM FRONTALE FENSTERBAU w hali 3A w środę 18.3.2020 w godzinach 10: 30–14: 00 brzmi: „Wentylacja, wygodne życie i mieszkanie odpowiednie do wieku domowników”.

 

Informacje na temat poszczególnych prezentacji będą dostępne na stronie internetowej od grudnia 2019: www.frontale.de/en

 

Czytaj także --

Czytaj także

 

 

01 chik
01 chik