Czytaj także -

Aktualne wydanie

2020 06 okladka

Świat Szkła 06/2020

User Menu

 

Swiat Szkla Skyscraper 08-2020 final

 

 

facebook12

czytaj newsy Świata Szkła

- więcej szklanej architektury

 

Baztech

Miesięcznik Świat Szkła

indeksowany jest w bazie

czasopism technicznych

 

 

Wydanie Specjalne

okladka Dom inteligentny 22

(w opracowaniu) 

 dom bez barier okladka

gotowy

Fasady przeszklone termika akustyka odpornosc ogniowa 2016

 

okna pasywne 2015a

 

Fotowoltaika w architekturze okladka

 

20140808Przegrody przeciwpozarowe

 

konstrukcje szklane

 

20140533 Konstrukcje przeszklone 2

 

katalog 2018 a

 

banner konferencja 04 2019

 RODO

 

 Baner 2

Wentylacja okienna - ważnym tematem na FENSTERBAU FRONTALE 2020
Data dodania: 07.11.19

20191022fenstertage logoW przypadku energooszczędnych nowych budynków lub remontowanych w celu poprawy efektywności energetycznej, niezbędna jest bardziej szczelna obudowa budynku (konstrukcja fasad i dachu).

Wymaga to modyfikacji właściwości wentylacji, co można najskuteczniej osiągnąć przez autonomiczny (niezależny od użytkownika) system wentylacji lub zintegrowaną wentylację okienną.

 

20191022fensterbau window-ventilationschuco


Na rynku dostępne są dwa systemy. Systemy pasywnej wentylacji wykorzystują naturalne różnice ciśnienia między powietrzem wewnętrznym i zewnętrznym do wymiany powietrza. W tym przypadku napływ powietrza jest kontrolowany przez małe klapy, które zmniejszają przepływ powietrza, aby uniknąć przeciągów, szczególnie w przypadku dużych prędkości wiatru.

 

Aktywne systemy wentylacji wykorzystują jeden lub więcej wentylatorów do wyciągania zużytego powietrza na zewnątrz i doprowadzania świeżego powietrza do pomieszczenia , często w połączeniu z podgrzewaniem dostarczanego powietrza, np. za pomocą zintegrowanego wymiennika ciepła. Aktywne systemy często są wyposażone w filtry chroniące przed cząstkami stałymi, pyłkami i owadami, dlatego są idealne dla alergików.

 

Jednak ze względów higienicznych filtry te muszą być serwisowane w określonych odstępach czasu (automatyczne otwieracze okien są również dostępne, ale nie zostały w tym artykule uwzględnione).

 

Tego rodzaju systemy wentylacyjne są dostępne u różnych wiodących producentów okien lub dostawców zewnętrznych i są albo wbudowane w nowe okna w fabryce, albo montowane w czasie modernizacji okien przez specjalistów podczas realizacji prac remontowych.

 

Systemy pasywne często można zintegrować z istniejącymi ramami okiennymi co wymaga małego zużycia czasu i wysiłku (na montaż takiego nawiewnika).


Kilka przykładów od obecnych dostawców:

20191022fensterbau schueco ventoframe rendering

 

20191022fensterbau schueco ventotherm twist horizontalschnitt

Schüco oferuje aktywny system, który spełnia bardziej rygorystyczne wymagania higieniczne i dlatego może być stosowany również w szpitalach. Ten producent ma również inne systemy w swojej ofercie, które można zintegrować z różnymi modelami okien, a także systemami fasadowymi. Schüco: hala 7 / 7-503.

 

 

20191022fensterbau internorm i-tec lueftung grafik

20191022fensterbau internorm i-tec lueftung detail

Na targach FENSTERBAU FRONTALE 2018 Engelbert König, dyrektor ds. Rozwoju produktu w Internorm International GmbH, Austria, został zapytany, czy zdecentralizowany system wentylacji w oknie wystawiany przez jego firmę reprezentuje ważny obecny i przyszły trend. Jego odpowiedź brzmiała: „Zastosowanie takich systemów stanie się bardziej rozpowszechnione i nadal mamy potencjał do zwiększenia sprzedaży w tym segmencie. Obowiązujące przepisy wywodzą się wymagań odpowiednich dla centralnej wentylacji w budynku i powinny być dostosowane do wentylacji -wymiany powietrza zachodzącej w obrębie jednego pomieszczenia. Jest to dla nas bardzo aktualne zagadnienie, ponieważ zamierzamy dostosować tę technologię do naszych innych systemów w przyszłości, a obecnie zintegrowana wentylacja jest dostępna tylko dla okien PCV. Uważamy, że każde "mokre" pomieszczenie (łazienka, pralnia) powinno mieć wentylację mechaniczną, która nie musi być częścią nadrzędnego systemu wentylacji, więc okno z zingrowaną wentylacją jest do tego odpowiednie. Nie ma również potrzeby wykonywania obliczeń i koncepcji dla tego rodzaju indywidualnych funkcji wentylacyjnych; ich podstawowym celem jest po prostu usunięcie wilgotnego powietrza. Jest to kwestia, na którą zwraca się zbyt mało uwagi. ” Internorm: hala 5 / 5-123

 

20191022fensterbau fentech i-vent in20einer20mietwohnung20in20zürich

Szwajcarska firma Fentech prezentowała swój aktywny system wentylacji okien już w FENSTERBAU FRONTALE 2006. Dzięki współczynnikowi odzysku ciepła 85% system nadaje się nawet do zastosowania w domach pasywnych. Moduł jest zainstalowany z boku okna i jest przykładowo używany codziennie w kilkuset wynajmowanych mieszkaniach należących do spółdzielni mieszkaniowej w Zurychu. W 2010 r. Uniwersytet w Lucernie potwierdził, że takie urządzenie wyposażone dodatkowo w czujnik CO2 wykazuje poziom hałasu o wysokości zaledwie 25 dB. Fentech: hala 7 / 7-307.

 

 

20191022fensterbau siegenia aero aeromat20flex einbau

Siegenia oferuje pasywny nawiewnik (wentylator) sterowany przez czujni wilgotności w pomieszczeniu. Według producenta, można go rozbudować o opcjonalne dodatkowe moduły izolacji akustycznej i wykorzystując istniejącą przestrzeń montażową, dzięki czemu nie ma potrzeby modyfikowania procesów produkcji okien lub drzwi podnoszonych i przesuwnych. Siegenia: hala 4 / 4-215

 

20191022fensterbau regel-air20im20fenster

20191022fensterbau regel-air20ffl

Regel-air oferuje nawiewniki przylgowe do okien jako wloty świeżego powietrza, które można również stosować jako dodatkowe wyposażenie w różnych systemach okiennych. Asortyment firmy obejmuje również ręcznie regulowane nowiewniki (otwory wentylacyjne) umieszczone w skrzydłach okiennych, aby zwiększyć przepływ powietrza. Regel-air: hala 6 / 6-419.


Peter Schober, Kierownik Działu Inżynierii Budowlanej i Działu Okna w Holzforschung Austria (Austriackie Towarzystwo Badawcze Produktów Leśnych), zapytany, czy okno jest odpowiednim miejscem do umieszczenia urządzenia zapewniającego kontrolowaną wentylację - powiedział: „Uważam, że tego rodzaju centralny system wentylacji standardowo projektowany w domu pasywnym jest praktycznym podejściem, ale na pewno nie jedynym.

 

Systemy zdecentralizowane mają zalety, jeśli są inteligentnie sterowane. Ale w wielu przypadkach tej inteligencji wciąż brakuje. Wiele lat temu było powiedziane, że jeśli producenci okien nie rozwiążą problemu zintegrowanej wentylacji w oknach, wówczas rozwiązanie będzie pochodziło od producentów kanałów wentylacyjnych.

 

Niestety tak właśnie się stało, ze szkodą dla przemysłu okiennego. Mimo faktu, że wentylacja jest rzeczywistą funkcją okna, przemysł okienny nie korzysta z okazji aby inteligentne urządzenia wentylacyjne montować w oknach.

 

Producenci okien wciąż nie rozumieli, że mogą wnieść takim montażem wartość dodaną do swoich okien i wyróżnić się na tle konkurencji, włączając funkcję wentylacji zintegrowanej w samym oknie. ”


Tytuł bloku prezentacji na FORUM FRONTALE FENSTERBAU w hali 3A w środę 18.3.2020 w godzinach 10: 30–14: 00 brzmi: „Wentylacja, wygodne życie i mieszkanie odpowiednie do wieku domowników”.

 

Informacje na temat poszczególnych prezentacji będą dostępne na stronie internetowej od grudnia 2019: www.frontale.de/en

 

Czytaj także --

Czytaj także

 

 

01 chik
01 chik