Czytaj także -

Aktualne wydanie

2021 03 okladka1

Świat Szkła 03/2021

User Menu

 

 ET-160x600-PL-3

 

 

 

facebook12

czytaj newsy Świata Szkła

- więcej szklanej architektury

 

Baztech

Miesięcznik Świat Szkła

indeksowany jest w bazie

czasopism technicznych

 

 

Tagi Globalne

Wydanie Specjalne

okladka Dom inteligentny 22

(w opracowaniu) 

 dom bez barier okladka

gotowy

20200909przeciwpozarowe przegrody budowlane

 

Fasady przeszklone termika akustyka odpornosc ogniowa 2016

 

okna pasywne 2015a

 

Fotowoltaika w architekturze okladka

 

20140808Przegrody przeciwpozarowe

 

konstrukcje szklane

 

20140533 Konstrukcje przeszklone 2

 

Katalog 2021 okladka

 

banner konferencja 04 2019

 RODO

 pl 480x100 AW Banner 201208

 

baner4 abprojekt

Szklana ekosztuka
Data dodania: 18.11.19

Szacuje się, że szkło poużytkowe stanowi aż 10% odpadów komunalnych. Ten niezwykle plastyczny surowiec może jednak mieć „drugie życie”. Coraz częściej jest inspiracją dla artystów, designerów, architektów i pasjonatów. Znaczenie recyklingu szkła w sztuce będzie można docenić podczas specjalnych pokazów zorganizowanych na targach Glass w Poznaniu. Nie zabraknie oryginalnych technik, soczystych kolorów i inspirujących spotkań.

 

20191101GLASS FOT EKOMEDIA

 

Targi Glass, które potrwają od 20 do 23 listopada to jedyne profesjonalne targi branży szklarskiej.
W ciągu tych czterech dni na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich będzie można na żywo śledzić aktualne trendy związane ze szkłem.
Oferta prezentowana na Glass, w ocenie wystawców, wpływa na wybór nowoczesnych technologii i wzrost automatyzacji. Na targach będzie można śledzić rozwiązania z wykorzystaniem szkła w designie, budownictwie i architekturze a także w sztuce użytkowej.

 


Pokazy, których się nie zapomina
Pokazy zdobienia szkła to od lat stały punkt programu targów Glass. W tym roku w specjalnie zaaranżowanej strefie szczególny nacisk zostanie położony na aspekt ekologiczny a konkretnie znaczenie recyklingu szkła w powstawaniu elementów artystycznych.
- Wszyscy zainteresowani wykorzystaniem tego surowca w sztuce będą mogli obejrzeć zdobienie szkła recyklingowego grawerowaniem a także artystyczny recykling i upcykling szkła w technologii fusingu i termoformowania – zachęca do udziału w pokazach Marta Szydłowska, dyrektor targów GLASS.

 


Program pełen inspiracji
Pokaz powstawania kompozycji witrażowych wykonywanych techniką Tiffany’ego w duchu "zero waist" pokaże Szklana Pracownia. Do zbudowania witrażu zostaną wykorzystane fragmenty uszkodzonego szkła stołowego, szkło ornamentowe z odzysku, szkło witrażowe oraz inne elementy uważane powszechnie za zbędne czy niepotrzebne. Chętni do wzięcia udziału w pokazie będą mogli przynieść również swoje szkło.


Z kolei firma Molokai zdradzi jak wykonywać detale, zwykle używane w pracach fusingowych za pomocą palnika tlen-propan-butan a także szkło topione przy pomocy mikrofalówki.


Fusing (z ang. fuse – stapiać) to specjalna technologia obróbki cieplnej szkła. Polega na łączeniu pod wpływem odpowiedniej temperatury elementów szklanych o różnych kształtach, kolorach, gatunkach – w całość przyjmującą odpowiednie formy przestrzenne. Stapianie szkła dokonuje się w zakresie temperatur od 680oC do 830oC. Do fusingu idealnie nadaje się kolorowe szkło recyklingowe.

 

Czas do Bożego Narodzenia `biegnie coraz szybciej, nic więc dziwnego, że w pokazach na targach GLASS pojawią się także motywy świąteczne. Warsztaty z grawerowania szklanych ozdób choinkowych połączonych z fusingiem pokaże Jackbud.

 

Jak wyglądają naczynia wykonane ze szkła odpadowego? Przykłady takiej artystycznej sztuki użytkowej będzie można zobaczyć dzięki pokazom Pracowni Tynka, która zaprezentuje termoformowanie szkła odpadowego i wykonywanie z niego naczyń. Nowe misy, talerze czy kubki powstałe w wyniku spłaszczania i łączenia w piecu zużytych butelek, nabiorą nowych funkcjonalności i nowej estetyki. Doskonale wpisują się także w trend recyklingowania szkła.
Do świata wyjątkowych barw zaprosi uczestników firma VAG, która pokaże od „A” do „Z” proces powstawania witraży żywicznych.

 


Duch krośnieńskiej tradycji w Poznaniu
Po raz pierwszy w historii targów Glass do grona wystawców dołączyło krośnieńskie Centrum Dziedzictwa Szkła. Odwiedzający targi będą mogli wziąć udział w interaktywnych pokazach produkcji i zdobienia tego surowca. Nie zabraknie opowieści o dziejach znanego od dziesięcioleci krośnieńskiego szkła oraz widowiskowych pokazów hutniczych. Historia hutnictwa szkła w Krośnie liczy już ponad 90 lat.


Oficjalnie Krosno stało się Miastem Szkła 2 czerwca 2012 roku. Otwarto drzwi Centrum Dziedzictwa Szkła– prezentując wyjątkowe walory szklarskiego rzemiosła. Tysiące odwiedzających placówkę gości uczestniczy w warsztatach tematycznych, obserwuje produkcję, wydmuchuje szklane bańki, podziwia urodę szklanych dzieł.


Obecnie, oprócz Krośnieńskich Hut Szkła KROSNO S.A., w mieście funkcjonuje kilkanaście hut, zakładów i pracowni artystycznych. Szklane wyroby z Krosna cenione są za wspaniałą jakość i najwyższej klasy wzornictwo. Wielokrotnie nagradzane, małe dzieła sztuki powstające w Krośnie, obecne są w niemal każdym polskim i w milionach domów na całym świecie.


Najważniejszymi atrakcjami Centrum są interaktywne pokazy produkcji i zdobienia szkła, w których turyści mogą brać czynny udział. W piwnicach oraz w sali wystaw czasowych zapoznać się natomiast można z ekspozycjami prezentującymi zarówno szkło artystyczne, wykonane przez najlepszych polskich twórców, oraz użytkowe – wspaniałe przykłady najwyższego kunsztu wzornictwa użytkowego.


Na turystów czekają także rozwijające kreatywność zajęcia z edukacji plastycznej, bogata oferta wydarzeń kulturalno-rozrywkowych oraz sklep z ręcznie wykonanymi pamiątkami.


Dzięki obecności Centrum Dziedzictwa Szkła na targach GLASS można będzie na żywo zobaczyć pokazy krośnieńskiej sztuki.
- W trakcie pokazów prowadzonych przez Centrum Dziedzictwa Szkła w Krośnie, przedstawimy formowanie szkła za pomocą palnika gazowego. W ramach tego warsztatu mistrz tej trudnej techniki formowania szkła na gorąco, na oczach widzów wyczarowuje ze stopionego w płomieniu szkła niewielkich rozmiarów kolorowe cudeńka tj. zwierzątka, kwiaty lub wszystko to o co poproszą oglądający pokaz. Metoda ta jest niebywale efektowna i przyciąga uwagę wszystkich, którzy znajdą się w pobliżu tego warsztatu – przekonuje Witold Słowik z Centrum Dziedzictwa Szkła w Krośnie.


Targi Glass odbędą się 20-23 listopada 2019 r. na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich Więcej na: www.targiglass.pl

 

Czytaj także --

Czytaj także

 

 

01 chik
01 chik