Czasem przypominają gadżety z futurystycznych filmów. Niektóre zaskakują, inne budzą zdziwienie, że nikt wcześniej tego nie wymyślił. Ekologia stała się siłą, która napędza wyobraźnię naukowców, wynalazców i każdego kto próbuje żyć tak, by jak najlepiej obchodzić się z planetą. Sami zobaczcie rezultaty.

 

20191112 image processing20191212-10944-1o3w85j

 

Pomysły, które początkowo wydają się rewolucyjne za chwilę stają się naszą codziennością. Współcześnie coraz więcej wynalazków ma nie tylko ułatwiać nam życie, ale też chronić środowisko. Ekologiczne trendy zmieniają też nasze codzienne zwyczaje. Które z nich będą na topie w 2020 roku?

 

Jesteś tym, czym jesz
Plastikowe słomki, sztućce i talerze będą na terenie Unii Europejskiej zakazane od 2021 roku, ale już teraz producenci jednorazówek starają się proponować zamienniki. Tylko po to, by ograniczyć produkcję śmieci coraz więcej rzeczy staje się… jadalnych.

 

Mamy więc na przykład biodegradowalne naczynia z otrębów pszennych albo z liści palmowych, sztućce zrobione z ryżu, prosa i pszenicy. Z resztek zbóż (dokładnie: z jęczmienia i pszenicy) pozostałych po wytworzeniu piwa powstają nawet opakowania sześciopaków tego napoju. Nie dzieje się tak tylko z myślą o przekąsce do piwa, ale raczej po to, by mogły je bezpiecznie i z łatwością konsumować zwierzęta żyjące w oceanach. Bo jak na razie większość tego typu plastikowych opakowań ląduje właśnie tam, na szkodę fok, mew, żółwi, ryb, a w konsekwencji także i ludzi.

 


Sport zgodny z naturą
Największe imprezy sportowe również się zmieniają na bardziej przyjazne naturze. Podczas letnich Igrzysk Olimpijskich w Tokio w 2020 roku najlepsi sportowcy zostaną nagrodzeni ekologicznymi medalami wykonanymi w całości ze zrecyklingowanych urządzeń elektrycznych Japończyków. Do przesyłania im tego typu przedmiotów wezwał obywateli tego kraju komitet organizacyjny olimpiady. Do wykonania jest 5 tysięcy medali.

 

Dlatego powstało 2400 punktów przyjmujących urządzenia, z których mają być zrobione.
Także zimowe imprezy będą bardziej eko. Na przykład zawodnicy startujący w lutym 2020 w cyklu biegów narciarskich Ski Tour pomiędzy miejscowościami, w których odbywa się impreza obowiązkowo muszą podróżować pociągami. Jeśli nie zastosują się do tego wymogu, zostaną zdyskwalifikowani.

 


Jedzenie z drukarki
Po drukowaniu w 3D protez, zabawek czy pralek przyszedł czas na ekologiczne w produkcji jedzenie. Apetyczny efekt przepisów z internetu na przeróżnego rodzaju dania może zostać, warstwa po warstwie, wydrukowany przez maszynę w wybranym przez nas kształcie. Na rynku już są dostępne różnego rodzaju drukarki do jedzenia 3d, powstały nawet pierwsze restauracje z daniami tego typu.

 


Dom, który zapewnia zdrowie i lepsze samopoczucie
Czyste powietrze o odpowiedniej wilgotności, przyjemna temperatura zimą i latem, maksymalna dawka dziennego światła, izolacja od uciążliwych dźwięków. Odpowiednio zaprojektowany, wybudowany i wyposażony budynek jest już w stanie to zapewnić. Budowa domu, szkoły czy biurowca w standardzie Multi Comfort Saint-Gobain jest bardzo wygodna, bo grupa ekspertów czuwa nad każdym etapem tworzenia obiektu.

 

W efekcie powstaje budynek z najdogodniejszymi warunkami do życia i energooszczędny, który zużywa maksymalnie 15 kwh/m2 rocznie. Swoimi parametrami znacznie przewyższa on wyznaczone polskim prawem normy zapotrzebowania na nieodnawialną energię pierwotną EP. Teraz według przepisów użytkownicy budynku mogą zużyć maksymalnie 95 kWh/m2/rok, a od 2021 roku nieco mniej – 70 kWh/m2/rok.

 



(Prawie) bez opakowania
Trend zero waste rośnie w siłę. Żyć bez generowania śmieci można korzystając na przykład z rozpuszczalnych kulek z wodą zamiast wody w butelkach, z woreczków wykonanych z firanek zamiast plastikowych toreb, z szamponów w kostce opakowanych w kawałek papieru, a nie w plastik. Wśród pomysłów na alternatywne opakowania jest patent Polki, Róży Rutkowskiej.

 

Scob to tkanina o właściwościach membrany zrobiona z grzybka kombuchy. Zalepia żywność niczym pojemnik próżniowy, dzięki czemu przedłuża jej trwałość, a zakopana w ziemi rozkłada się w kilka dni. Z bakterii tworzone są już także rzeczy, które nosimy znacznie bliżej ciała, czyli ubrania i buty.

 


Wszystko może się przydać
Skóra wcale nie musi być prawdziwa, kiedy można zrobić ją, tak jak polska marka Bio2Materials, z wytłoczyn jabłek. Produkty skóropodobne powstają także między innymi z liści ananasa. Zużyte plastikowe butelki albo papierosowe filtry można zamienia się w ubrania, a rośliny w łatwe w recyklingu futro, o czym przekonuje nas sama Stella McCartney, używając materiału KOBA® Free Fur w swojej kolekcji.

 


Mięso bez mięsa
Znani naukowcy wraz z ekologami dowodzą, że hodowla zwierząt na mięso zatruwa planetę skuteczniej niż fabryki i samochody. Ponieważ fanów schabowego i karkówki ciężko namówić do zmiany diety, wymyśla się na nich inne sposoby – na przykład w Centrum Nauki Kopernik mięso kurczaka wyhodowano na liściach szpinaku. Udało się to dzięki umieszczeniu komórek mięśniowych drobiu na celulozowym szkielecie liścia zielonej rośliny.

 


Siła słońca w śmietniku i w bikini
Panele słoneczne już od lat stawiamy na dachach różnych budynków. W Bydgoszczy stanęły nawet na obudowie śmietnika, by ładować stojącą obok lampę, oświetlającą teren po zmroku. Montowane są już także profesjonalne śmietniki, ubijające śmieci dzięki energii pozyskanej ze słońca. W momencie zapełnienia automatycznie wysyłają wiadomości do firm zajmujących się wywożeniem odpadów. Dużą sławę zyskało także solarne bikini zbudowane z mini paneli fotowoltaicznych z portem USB, dzięki któremu można naładować na przykład odtwarzacz mp3. Takie mini panele umieszczane są również na przykład na iPhone’ach.

 


Pszczele roboty
Podobno, gdyby wyginęły wszystkie pszczoły ludzkość mogłaby przetrwać jeszcze jedynie 4 lata. Odpowiedzią naukowców na problem wymierania tych owadów są pszczoły-roboty – malutkie drony, które potrafią zapylać rośliny. Ich wynalazcy twierdzą, że da się je również z powodzeniem wykorzystać podczas operacji ratowniczych po naturalnych katastrofach.

 


Oszczędzanie naturalnych surowców
Kto nie lubi brać odprężającego, relaksującego prysznica? Niestety taki przeciętny natrysk w ciągu 8 minut zużywa 20 galonów wody. Stosując technologię wykorzystywaną przy konstruowaniu silników rakiet udało się zmniejszyć tę ilość o 70%. Woda jest atomizowana na drobniusieńkie kropelki, pokrywa wiec ciało delikatną chmurką. Nebia Spa Shower powstał w Stanach Zjednoczonych i na razie tam jest najłatwiej go kupić.

 

 

  • Logo - alu
  • Logo aw
  • Logo - fenzi
  • Logo - glass serwis
  • Logo - lisec
  • Logo - mc diam
  • Logo - polflam
  • Logo - saint gobain
  • Logo termo
  • Logo - swiss
  • Logo - guardian
  • Logo - forel
  • vitrintec wall solutions logo

Copyright © Świat Szkła - Wszelkie prawa zastrzeżone.