Czytaj także -

Aktualne wydanie

2021 07 okladka1

Świat Szkła 07-08/2021

User Menu

 ET-160x600-PL-4

 

 

 

 

facebook12

czytaj newsy Świata Szkła

- więcej szklanej architektury

 

Baztech

Miesięcznik Świat Szkła

indeksowany jest w bazie

czasopism technicznych

 

 

 

 Adv-750x100-px-Builing-Science-23

 

 

480x100

 

 RZ RT 2022 Banner Tag Motiv Animiert 550x150 PL

 

 

Nice we współpracy z Mario Cucinella Architects tworzy innowacyjną siedzibę centrali firmy w Brazylii
Data dodania: 05.01.20

Nice, międzynarodowa włoska firma, która jest liderem w zakresie automatyki domowej, bezpieczeństwa i inteligentnego domu oraz renomowane studio designerskie MC A - Mario Cucinella Architects rozpoczęły w Brazylii budowę kompleksu przemysłowego o powierzchni 16 000 metrów kwadratowych – wyznaczając nowy model zrównoważonego designu w Ameryce Południowej.

 

20191212NICE MC A 2

 

Budynek zlokalizowany w Limeirze, na północny wschód od São Paulo, aspiruje do certyfikatu LEED, będzie zwieńczony dachem inspirowanym kształtem tropikalnego liścia. Oprócz konstrukcji dachu, unikatową cechą budynku będzie jego zrównoważona architektura fabryczna.

 

Ponadto, nowa brazylijska centrala Nice jest projektowana jako inteligentna fabryka inspirowana zasadami Przemysłu 4.0 oraz innowacyjnego podejścia do wytwórczości opartego na nowych technologiach produkcyjnych. Dzięki temu następuje poprawa warunków pracy oraz wzrost produkcji.

 

20191212NICE MC A 3

 

Kompleks o wartości ponad 100 mln brazylijskich reali będzie nową centralą Nice w Brazylii i jednym z globalnych centrów badawczo-rozwojowych Nice. Projekt MC A reinterpretuje koncepcję budynku produkcyjnego poprzez podjęcie dialogu z otaczającym go środowiskiem  i społecznością.

 

Od strony ulicy budynek będzie miał lekką, otwartą fasadę. Znajdą się tu dwa piętra biur, przestrzenie wspólne, przestrzenie szkoleniowe, salon wystawowy o wysokości trzech pięter oraz wysokie lobby pod intrygująco wysuniętym dachem. Okno w lobby zapewni widok z góry na umieszczone z tyłu zakłady produkcyjne, aby goście mogli przyglądać się zautomatyzowanej linii montażu końcowego.

 

Kładki zawieszone nad halą produkcyjną będą prowadzić do tylnego budynku przeznaczonego dla pracowników i ich rodzin, w którym znajdzie się siłownia, przedszkole oraz kuchnia pod otwartym niebem z tradycyjnym grillem churrasco.

 

Centralę Nice zaprojektowano z myślą o ograniczeniu zużycia energii poprzez szereg pasywnych i aktywnych rozwiązań, które wykorzystują sprzyjające warunki klimatyczne. W rezultacie przez część roku budynek będzie mógł funkcjonować niezależnie od sieci energetycznej, bez emisji dwutlenku węgla.

 

20191212NICE MC A 5 

Dzięki połączeniu masy termicznej i naturalnej wentylacji obszar produkcyjny nie będzie wymagał chłodzenia ani ogrzewania. Wysunięty dach ze szklanymi fasadami zatrzyma promieniowanie słoneczne, jednocześnie wypełniając wszystkie przestrzenie robocze rozproszonym światłem. Za sprawą otwieranych elementów fasady będzie można naturalnie wentylować całą centralę Nice przez dwie trzecie roku.

 

Fotowoltaiczne panele dachowe o powierzchni 4000 m2 zaspokoją zapotrzebowanie budynku na energię elektryczną, pozwalając odłączyć go od sieci energetycznej w słoneczne dni. Dach umożliwi też zbieranie deszczówki w zbiorniku o pojemności 500 m3 do nawadniania i celów gospodarczych.

 

Teren zostanie obsadzony roślinami trawiastymi, stepowymi i leśnymi właściwymi dla lokalnego klimatu, które będą uzupełniać system cyrkulacji zewnętrznej. Sadzawki i obszary wodne będą odbierać nadmiar wód opadowych i kierować je do rezerwuaru umieszczonego pod budynkiem.

 

„Projekt jest ukierunkowany na nawiązanie symbiotycznej relacji między obszarem zabudowanym
a naturą poprzez interakcję z otaczającym go krajobrazem, reinterpretując tradycyjne brazylijskie elementy architektoniczne i zachęcając użytkowników do korzystania ze wszystkich jego pasywnych rozwiązań”, mówi Mario Cucinella z MC A.

 

„Jesteśmy dumni z tego projektu, ponieważ ucieleśnia on dążenie Nice do innowacji i przełomowych rozwiązań, a także do zrównoważonego designu podnoszącego jakość życia zgodnie z koncepcją Connected Living, którą kierujemy się w pracach nad naszymi produktami – mówi Lauro Buoro, prezes i założyciel grupy Nice. –

 

Właśnie dlatego zdecydowaliśmy się na współpracę ze znanym architektem, takim jak Mario Cucinella, który dba o empatię między budynkiem, środowiskiem i ludźmi i który potrafił przełożyć wizję Nice na projekt symbolizujący nasze zaangażowanie w innowacyjność i wzrost”.

 

20191212NICE MC A 2a

 

20191212NICE MC A 2z

Rozpoczęcie budowy nowej centrali i fabryki Nice w Limeirze w Brazylii

 

Fabryka ma zostać ukończona pod koniec 2020 r.

 

Realizacja projektu:
Zespół architektoniczny Mario Cucinella: Mario Cucinella, Michele Olivieri (zarządzanie projektem), Andrea Rossi (dyrektor ds. badań i rozwoju), Elena Biason, Maria Pazzaglia, Valerio Vincioni, Anglelo Ungarelli, Augusta Zanzillo (koordynator BIM), Yuri Costantini (modelarz), Alessia Monacelli (wizualizator).

 

Mario Cucinella Architects
Pracownia Mario Cucinella Architects (MC A) założona w 1992 r. ma biura w Bolonii i Nowym Jorku oraz międzynarodowy zespół 90 specjalistów, w tym architektów, inżynierów, projektantów graficznych, modelarzy i badaczy. Firma stawia sobie za cel tworzenie etycznych projektów architektonicznych, które realizują zasady zrównoważonego rozwoju i mają pozytywny wpływ na społeczeństwo.
MC A dysponuje bogatym doświadczeniem w projektowaniu opartym na strategiach ochrony środowiska oraz oszczędności energii i ma dział rozwojowy poświęcony holistycznemu podejściu do zrównoważonego rozwoju.
Do najważniejszych projektów MC A należą: Unipol Group Headquarters Tower, szpital San Raffaele i Muzeum Etrusków Fondazione Rovati w Mediolanie oraz nowa siedziba Rektoratu Uniwersytetu Roma Tre University w Rzymie. Firma realizuje również projekty w Europie, Chinach, Afryce Środkowej, Algierii i na Bliskim Wschodzie.
www.mcarchitects.it/en

Nice
Założona w 1993 r. włoska firma Nice jest światowym liderem w zakresie Home Automation, Home Security i Smart Home mającym szeroką ofertę zintegrowanych i połączonych rozwiązań automatyki do bram, bram garażowych, rolet, systemów parkingowych, bezprzewodowych systemów alarmowych i home security dla domu i przemysłu.

Nice sprzedaje swoje produkty do ponad 100 krajów, posiada 24 oddziały na 5 kontynentach, 14 zakładów produkcyjnych, 13 centrów badawczo-rozwojowych i zatrudnia 2300 pracowników, przyczyniając się do rozpowszechnienia hasła „Made in Italy” na całym świecie, dzięki wysokiej jakości rozwiązaniom, które mądrze łączą technologię, design, innowacje, łączność cyfrowa i łatwość użytkowania.

Każdego dnia Nice wykonuje ścisłe i dokładne testy, aby zapewnić najwyższe standardy jakości  i bezpieczeństwa w swoich laboratoriach. Wizja Nice „świat bez barier” i misja firmy „upraszczania codziennych czynności” stawiają ludzi i ich ścieżki w centrum równania, zarządzając automatyką z maksymalną kontrolą, bezpieczeństwem i personalizacją. Nice docenia wartość zrównoważonego rozwoju, dostarczając rozwiązania optymalizujące zarządzanie oświetleniem naturalnym i temperaturą w budynkach, oraz systemy zasilane fotowoltaicznie.

www.nice.pl

 

Czytaj także --

Czytaj także

 

 

01 chik
01 chik