Czytaj także -

Aktualne wydanie

2021 01 okladka

Świat Szkła 01/2021

User Menu

 

 20191104-V1-BANNER-160x600-POL

 

 

 

facebook12

czytaj newsy Świata Szkła

- więcej szklanej architektury

 

Baztech

Miesięcznik Świat Szkła

indeksowany jest w bazie

czasopism technicznych

 

 

Wydanie Specjalne

okladka Dom inteligentny 22

(w opracowaniu) 

 dom bez barier okladka

gotowy

Fasady przeszklone termika akustyka odpornosc ogniowa 2016

 

okna pasywne 2015a

 

Fotowoltaika w architekturze okladka

 

20140808Przegrody przeciwpozarowe

 

konstrukcje szklane

 

20140533 Konstrukcje przeszklone 2

 

Katalog 2021 okladka

 

banner konferencja 04 2019

 RODO

 pl 480x100 AW Banner 201208

Świąteczna oprawa OknoPlus – jak udekorować okna
Data dodania: 06.01.20

W tym roku króluje minimalizm i skandynawska kolorystyka, choć zwolennicy stylów tradycyjnych także znajdą coś odpowiedniego dla siebie. Dekorując okna na święta, skupiamy się w tym sezonie przede wszystkim na ich wyglądzie od strony wnętrza, a nie z zewnątrz budynku. To pewna nowość. Co jeszcze powinniśmy wiedzieć?

 

 

O świątecznym dekorowaniu okien opowiadają współpracujący z firmą OknoPlus dekoratorzy wnętrz…

 

20191213oknoplus choinka przy duzym przeszkleniu


Duże okna nie potrzebują na święta dużych ozdób
Wielkogabarytowe okna same są ozdobą wnętrza – szczególnie tak designerskie konstrukcje, jak Morlite OknoPlus, w których pierwsze skrzypce gra tafla szkła subtelnie podkreślona tylko łagodnym kształtem profilu. Nie trzeba wiele, aby taka ozdoba zyskała świąteczny charakter. Symboliczny, zielony akcent w postaci girlandy z gałązek jodły czy świerku „robi robotę”.

 

20191213oknoplus dekoracja swieteczna na firanie

 

Taka żywa i pachnąca świętami rama sprawdza się w każdym wnętrzu i można ją zastosować w aranżacjach o różnej stylistyce (vintage, lofty, eko i in.). To nienachalna, uniwersalna ozdoba, która razem z choinką, bożonarodzeniowym wieńcem czy stroikiem na świątecznym stole, tworzy elegancką całość. W wersji minimalistycznej można ograniczyć się tylko do żywej zieleni – będzie wyglądać skromnie, ale pięknie i naturalnie.

 

20191213oknoplus dekoracje swiateczne na poddaszu

 

Ci, którzy wolą bogatsze dekoracje, mogą do gałązek dodać światełka albo nawet ozdobić je bombkami. Warto wtedy jednak zadbać o spójność kolorystyczną, wprowadzając barwny motyw przewodni. Z zielenią pięknie komponuje się wiele kolorów, ale złoto nigdy nie wychodzi z mody. W tym sezonie stawia się także na biel, granat, burgund czy… pudrowy róż.

 

20191213oknoplus dekoracje swieteczne w loftach

 

Zamiast girlandy, na oknie można zawiesić również wieniec (lub wieńce). Ważną zasadą jest, aby umieścić je mniej więcej na poziomie wzroku dorosłej, stojącej osoby i koniecznie udekorować spójnie z tym, jak udekorowana jest choinka.Kolor ozdób powinien korespondować oczywiście z kolorystyką wnętrza, a ich rodzaj być dobrany do stylu wystroju. I tak na przykład do aranżacji eko lepiej dobrać ozdoby drewniane, wiklinowe, włóczkowe, a w przypadku wnętrza glamour raczej te szklane i błyszczące.

 

20191213oknoplus okna udekorowane od wewnatrz swiatelkamiDekoracja okien na poddaszu wymaga pewnej "gimnastyki"
Świąteczna aranżacja okna w pomieszczeniu ze skosami to pewne wyzwanie – zwłaszcza w przypadku okien dachowych. Trudniej cokolwiek na nich zawiesić, przestrzeń do zagospodarowania jest o wiele mniejsza, a do tego nie ma do dyspozycji parapetu, na którym można by umieścić ozdoby. W takiej sytuacji pozostaje posiłkować się zdobieniem szyb przy pomocy sztucznego śniegu w sprayu czy specjalnych farb do szkła i szablonów, dzięki którym łatwo tworzy się na oknie świąteczne kształty.

 

20191213oknoplus pudrowy roz w swiatecznych dekoracjach 

 

Trzeba jednak uważać, aby nie popaść w przesadę i nie zafundować sobie czegoś kiczowatego. Umiar w ilości takich dekoracji i ich kolorystyce jest zdecydowanie mile widziany. Co prawda i taki śnieg i farby nakładane na szybę częściowo przepuszczają światło, ale zawsze dekorując okna w ten sposób, należy pamiętać, żeby nie zajmować całej powierzchni szyby. Nie wygląda to dobrze i jest po prostu niepraktyczne. Jeśli ozdabianie szyb nie wchodzi w grę, temat można potraktować minimalistycznie, ustawiając na przykład w pobliżu okna duże świece czy lampiony – najlepiej oczywiście w kolorze ozdób choinkowych.

 

Takie „skandynawskie” podejście i ograniczenie świątecznych dekoracji do jednego czy dwóch kolorów – szczególnie do zestawu black & white – pozwala stworzyć niezwykle „lekki” i gustowny efekt we wnętrzu, w przeciwieństwie do, również modnego i eleganckiego, ale nieco cięższego w odbiorze, duetu czerni i złota.

 

20191213oknoplus siateczne dekoracje w stylu eko

 


Aranżacja okna narożnego czy przeszklonej ściany to czysta przyjemność
Dlaczego? Bo jest pięknie nawet bez świątecznych dekoracji. Przeszklony narożnik, na przykład taki z klejonym, narożnym oknem OknoPlus, bez szerokiego łącznika, czy wręcz cała „ściana ze szkła” (jak w rozwiązaniach przesuwnych HST OknoPlus), za którą rozpościera się zwykle jakiś godny uwagi widok, to doskonałe tło dla… dużej, oświetlonej choinki. Jeśli dopisuje szczęście i za oknem widać do tego śnieżną zimę, świąteczny, chwytający za serce klimat – murowany!

 

20191213oknoplus zielona girlanda na dużym oknie

 


Gdy można wykorzystać parapet, firany, karnisz…
Świąteczne dekoracje okien to może być również kompozycja ozdób (świece, gałązki, bombki etc.) ułożonych bądź ustawionych na parapecie wewnętrznym. Opcja taka sprawdza się szczególnie wtedy, gdy parapet jest dość szeroki. Na wąskim nie umieszcza się zbyt wielu rzeczy, bo nie zawsze wygląda to estetycznie.

 

Jeśli w oknach są firany, można je subtelnie przyozdobić na przykład sznurami gwiazdek. To obecnie bardzo popularny motyw – również w postaci pojedynczej, dużej, podświetlanej gwiazdy, którą wiesza się lub stawia w oknie.

 

Clou większości dekoracji świątecznych stanowią jednak najczęściej światełka. Ozdabia się nimi nie tylko choinki czy stroiki, ale także okna – od wewnątrz! Ważne jest jednak, aby były to lampki jednobarwne, by dekoracja wyglądała elegancko, a nie jarmarcznie – najlepiej białe – i by świeciły światłem ciepłym. Tworzy ono przyjazny dla oka, sprzyjający odprężeniu, bardzo przytulny nastrój we wnętrzu – idealny na święta.

 

Pięknej oprawy tegorocznych świąt życzy OknoPlus.

 

Czytaj także --

Czytaj także

 

 

01 chik
01 chik