Aktualne wydanie

2021 12 okladka1

Świat Szkła 12/2021

User Menu

 ET-160x600-PL-4

 

 

 

 

facebook12

czytaj newsy Świata Szkła

- więcej szklanej architektury

 

Baztech

Miesięcznik Świat Szkła

indeksowany jest w bazie

czasopism technicznych

 

 

  Adv-750x100-px-Builing-Science-23

 BUDMA 22a

Domowe miejsce pracy
Data dodania: 31.01.20

Coraz więcej osób pracuje zdalnie, w swoich domach. Ludzie wolnych zawodów, freelancerzy, osoby pracujące online. 

 

A ci z nas, którzy pracują na etacie i codziennie wychodzą do pracy i z niej wracają, czasami nawet po przyjściu do domu, wieczorem, kończą niezbędne zadania. 

 

I jedni i drudzy potrzebują we własnym domu miejsca, w którym będą mogli na krócej lub dłużej oddać się pracy. O czym warto pamiętać planując stworzenie takiej przestrzeni?

 

 

Wystarczy mały kąt
Największym pragnieniem każdej osoby pracującej w domu jest posiadanie swojego gabinetu. Często jednak nie mamy w naszych mieszkaniach czy domach możliwości przeznaczenia jednego pomieszczenia na ten cel. Nie oznacza to jednak, że mamy zrezygnować ze stworzenia dla siebie wygodnego miejsca do pracy. Czasami wystarczy mały kąt, by powstała przyjazna dla nas przestrzeń.

 

Biurko czy stolik?
Na początku warto zastanowić się nad tym, co jest dla nas najważniejsze i najbardziej nam potrzebne.
Na pewno jest to biurko, na którym postawić będziemy mogli naszego laptopa ( bo to na nich najczęściej pracujemy w domu) lub komputer oraz komfortowe krzesło, które sprawi, że wiele godzin spędzonych w siedzącej pozycji nie nadwyręży naszego kręgosłupa.

 

Wielkość biurka dostosujmy do miejsca, które na niego przeznaczymy. Jeśli miejsca mamy pod dostatkiem możemy zaszaleć z dużym, łukowato zakończonym biurkiem, na którym zmieścimy mnóstwo przedmiotów i papierów. Jeśli natomiast mamy wygospodarowany niewielki kącik w sypialni, wstawmy do niej niewielki stolik. Ważne, żeby pomieścił na sobie to, co niezbędne.

 

 20200202INVADO drzwi Salerno


fot. INVADO, drzwi Salerno

 

Jeśli pracujemy na komputerze pamiętajmy o tym, by ustawić monitor w taki sposób, żeby znajdował się dokładnie na wprost użytkownika, a jego górna krawędź była na poziomie wzroku. Jeżeli natomiast pracujemy na laptopie, warto rozważyć zakup stolika z regulacją wysokości, który stawiamy na biurku. Dzięki temu rozwiązaniu postawiony na nim laptop znajdzie się na odpowiedniej wysokości.

 

Zaletą stolika jest również to, że możemy użytkować go również w innych okolicznościach, np. gdy chcemy obejrzeć nasz ulubiony serial w łóżku. Dzięki niemu laptop nie leży bezpośrednio na pościeli i jego system chłodzący może pracować bez żadnych zakłóceń.

 

Kolejnym ważnym elementem, o który należy zadbać, by praca przy komputerze była komfortowa, jest podpórka pod nadgarstek. Dzięki niej możemy uniknąć tak popularnego ostatnio zespołu cieśni nadgarstka. Z pomocą przyjdzie nam odpowiednia podkładka pod mysz, z podpórką pod nadgarstek.


Podobny problem dotyczy pracy na klawiaturze komputera. Tutaj również producenci akcesoriów komputerowych polecają podpórkę do nadgarstków. Można ją dokupić w każdym momencie i położyć przed klawiaturą komputera, dzięki czemu nasza praca będzie bardziej komfortowa i zdrowsza.

 


Wybór krzesła ma znaczenie
Wybierając krzesło lub fotel przyjrzyjmy się mu uważnie. Jeśli nie spędzamy zbyt dużo czasu pracując przy biurku, możemy wybrać zwykłe krzesło. Jeśli natomiast praca zajmuje nam długie godziny warto zainwestować więcej pieniędzy i poszukać rozwiązania, które będzie naprawdę dla nas wygodne. Najlepiej sprawdza się tutaj fotele z kategorii ergonomicznych.

 

Po pierwsze ważna jest odpowiednia wysokość siedziska, najlepiej z regulacją wysokości tak, aby stopy stabilnie opierały się na podłodze. Jeżeli jednak krzesło nie posiada regulacji zastosować możemy podnóżek. Najlepiej regulowany.

 

Po drugie zwróćmy uwagę na to, czy krzesło posiada podłokietniki. W niektórych modelach foteli biurowych maja one możliwość regulacji i dostosowania do wysokości blatu biurka. Przy długiej pracy przy komputerze będzie to dla nas nieocenione wsparcie, które pozwoli nam uniknąć napięcia mięśni przedramienia i idącego za nim bólu.


Po wielu godzinach spędzonych w jednej pozycji czas poświęcony wyborowi optymalnego fotela okaże się najlepszą inwestycją.

 

20200202INVADO drzwi Averno
Fot. INVADO, drzwi Averno

 


Światło – bardzo ważny element
Wybierając miejsce, które pełnić będzie rolę naszego domowego biura, zwróćmy uwagę na światło dzienne. Jeśli to możliwe, ustawmy biurko tak, by światło zza okna padało na nie z boku, a najlepiej z przodu.

 

Oczywiście nie zawsze będzie to możliwe, lecz poszukując idealnego miejsca miejmy to na uwadze. Czasami warto przestawić w domu inne meble, by zyskać przestrzeń do pracy z dobrym dziennym oświetleniem. Nasze oczy będą nam za to bardzo wdzięczne.

 

20200202INVADO drzwi Capena Inserto


Fot. INVADO, drzwi Capena Inserto

 


Dodatkowe oświetlenie
Jeśli wybrane miejsce znajduje się daleko od okna, warto pomyśleć o dodatkowym oświetleniu miejsca pracy. Najprostszym rozwiązaniem jest lampka stojąca na biurku. Dodatkowo możemy zakupić lampę stojącą, która da nam więcej rozproszonego światła.


Doświetlanie miejsca pracy ma duży wpływ nie tylko na nasze oczy, lecz również na wydajność naszego umysłu, zatem warto o nim pamiętać.

 

20200202INVADO drzwi Martina 


fot. INVADO, drzwi Martina

 

Domowe biuro wcale nie musi być duże. Jeśli nie mamy miejsca znajdźmy przyjazny kącik i wyposażmy je w to, co jest nam niezbędne tak, by podczas pracy czuć się wygodnie. Nasze własne, komfortowe miejsce pracy.