Aktualne wydanie

2020 07 okladka

Świat Szkła 07-08/2020

User Menu

 20191104-V1-BANNER-160x600-POL

 

 

 

facebook12

czytaj newsy Świata Szkła

- więcej szklanej architektury

 

Baztech

Miesięcznik Świat Szkła

indeksowany jest w bazie

czasopism technicznych

 

 

Wydanie Specjalne

okladka Dom inteligentny 22

(w opracowaniu) 

 dom bez barier okladka

gotowy

Fasady przeszklone termika akustyka odpornosc ogniowa 2016

 

okna pasywne 2015a

 

Fotowoltaika w architekturze okladka

 

20140808Przegrody przeciwpozarowe

 

konstrukcje szklane

 

20140533 Konstrukcje przeszklone 2

 

katalog 2018 a

 

banner konferencja 04 2019

 RODO

 

 Baner 2

Łódź w połowie drogi do miliona mkw. biur - Colliers International podsumowuje 2019 rok na łódzkim rynku biurowym -
Data dodania: 07.02.20

Według najnowszych danych Colliers International, wiodącej firmy doradczej na rynku nieruchomości komercyjnych, w 2019 roku w Łodzi oddano do użytku prawie 61 tys. mkw. biur, co sprawiło, że łączne zasoby nowoczesnej powierzchni biurowej na lokalnym rynku przekroczyły granicę pół miliona mkw.

 

20200202Wlodarczyk Marcin Colliers 2

 

W mieście utrzymuje się również wysoki poziom zainteresowania ze strony najemców. W ubiegłym roku popyt brutto wyniósł 53,5 tys. mkw.

 

Łódzki Obszar Metropolitalny jest trzecią największą aglomeracją w Polsce, którą zamieszkuje ponad 1,1 mln osób, oraz szóstym największym biurowym rynkiem regionalnym kraju. Ze względu na duży potencjał ludzki, w tym silny ośrodek akademicki, centralne położenie w kraju oraz coraz szybsze połączenia kolejowe i drogowe ze stolicą,

 

Łódź cieszy się dużym zainteresowaniem inwestorów i największych deweloperów, takich jak Avestus, Echo Investment, Skanska, HB Reavis, czy Ghelamco. Znaczące inwestycje realizują Virako i MMG. Z wieloma z nich współpracowała firma Colliers.

 

— W 2019 roku łódzki zespół Colliers reprezentował najemców w transakcjach obejmujących w sumie 18,4 tys. mkw. Wspieraliśmy również firmę Avestus w komercjalizacji projektu Imagine, doradzając w transakcjach na 7,4 tys. mkw., dzięki czemu stopień wynajęcia obiektu osiągnął poziom ok. 75%. Łącznie więc doradzaliśmy w najmie prawie 26 tys. mkw.

 

Tym samym nasz udział w rynku biurowym w Łodzi w 2019 r. wyniósł 48%, co stawia nas na pozycji lidera rynku wśród agencji nieruchomości w regionie — mówi Marcin Włodarczyk, dyrektor regionalny Colliers International w Łodzi.


Łódzcy eksperci Colliers reprezentowali klientów głównie przy zawieraniu nowych umów oraz w renegocjacjach z ekspansją. Największymi transakcjami, w których uczestniczyli w zeszłym roku były umowy najmu podpisane przez firmy Nordea, Asseco Poland i Idemia.


— W 2019 roku rozpoczęliśmy swoją działalność w Łodzi w roli zarządcy nieruchomości, przejmując w zarządzanie nowoczesny biurowiec w centrum miasta - Łódź 1. W kolejnych latach na pewno będziemy umacniać naszą pozycję w tym segmencie rynku — dodaje Marcin Włodarczyk.

 


Spektakularny rozwój łódzkich hubów
W ostatnich latach Łódź znacząco poprawiła swój wizerunek i pozycję biznesową. W mieście umacnia się podział na 3 główne huby biurowe: Nowe Centrum Łodzi (NCŁ), okolice skrzyżowania al. Mickiewicza i al. Piłsudskiego z ul. Piotrkowską, a także okolice skrzyżowania Marszałków – al. Piłsudskiego z al. Śmigłego-Rydza i ul. Kopcińskiego.


Spektakularny rozwój miasta szczególnie widać na terenie Nowego Centrum Łodzi, wielofunkcyjnej przestrzeni, gdzie powstaje szereg inwestycji o różnym przeznaczeniu. Najważniejszą, zakończoną w minionym roku jest biurowiec Brama Miasta.

 

NCŁ jest doskonałym przykładem rosnącego w siłę trendu projektowania śródmiejskich kwartałów łączących w jednym miejscu wszystkie funkcje: biurową, mieszkaniową, rozrywkową, handlową, usługową czy hotelową.

 


Rośnie znaczenie powierzchni flex
Rok 2019 był rokiem ogromnego popytu na operatorów biur elastycznych, tzw. powierzchni flex. Rośnie znaczenie biur instant i coworkingów, a ich operatorzy zaczęli coraz mocniej eksplorować rynki regionalne. Znaczna część graczy z tego sektora, która już wynajęła powierzchnię, zacznie funkcjonować dopiero w roku 2020. Będzie to więc dla nich czas przejścia na stronę podażową, sprawdzian rynku i rentowności coworkingowych modeli biznesowych. W tym roku w Łodzi pojawią się kolejni duzi gracze.

 

— Duża podaż z pewnością skłaniać będzie deweloperów do bacznego obserwowania popytu, który w ostatnich latach był stabilny. W 2020 roku współczynnik pustostanów nieznacznie wzrośnie i będziemy obserwować wypełnianie się realizowanych inwestycji.

 

W najbliższych kwartałach okaże się, które z planowanych długo projektów ruszą, a na które będziemy musieli jeszcze trochę poczekać w drodze do równowagi między popytem a podażą na lokalnym rynku biurowym — mówi Andrzej Szczepanik, ekspert z łódzkiego biura Colliers International.

 


W 2019 roku czynsze w Łodzi odnotowały niewielki wzrost, a eksperci Colliers przewidują utrzymanie się tendencji wzrostowej także w tym roku. Stawki wywoławcze w najlepszych budynkach kształtują się na poziomie 13,50 EUR/mkw./miesiąc.