BUDMA 2020 - Targi budujących spotkań |
Data dodania: 21.02.20 |
W pierwszym tygodniu lutego 2020 cała branża budowalna zawitała do Poznania na 29. edycję Międzynarodowych Targów Budownictwa i Architektury BUDMA.
Od 4 do 7 lutego 46 tysięcy profesjonalistów – fachowców, inwestorów, przedstawicieli handlu, generalnych wykonawców, inżynierów i architektów – poszukiwało nowości produktowych, wiedzy i nowych możliwości biznesowych wśród niemal 1000 wystawców z ponad 30 krajów świata. Był to intensywny czas budujących spotkań, dzielenia się doświadczeniami, nawiązywania współpracy, ale i rozmów o wyzwaniach dla budowlańców i architektów, również w kontekście zmian społecznych i dbałości o środowisko. 3 lutego, dzień przed uroczystym otwarciem targów, rozpoczęło się Forum Gospodarcze Budownictwa Build 4 Future, podczas którego rozmawiano o pozytywnych zmianach w nowym prawie budowlanym i rozwijajacą się cyfryzacją branży, a także potrzebą innowacji i inwestycji w tym sektorze. Inauguracyjne wystąpienie wygłosił Robert Krzysztof Nowicki, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Rozwoju, zwracając uwagę na 40% lukę czynszową, która powinna stać się sygnałem dla rynku, zwiastującym wzrost znaczenia budownictwa społecznego jako ważnego elementu stabilnego rozwoju cywilizacyjnego kraju. Prof. Witold Orłowski zwracał uwagę na czynniki zewnętrzne, takie jak: spowolnienie inwestycji, wzrost kosztów pracy, ale i wkraczającą robotyzację, inflację, jednak nie prognozował „srogiej zimy” na rynku nieruchomości. Drugiego dnia forum dyskutowano o uwarunkowaniach rozwoju budownictwa w latach 2020-2030 oraz o priorytetach rozwoju projektów infrastrukturalnych w 2020 roku, także w kontekście partnerstwa publiczno-prywatnego. Uwaga na wagę złota
Nagrody Ministra Rozwoju powędrowały do autorów najlepszych publikacji, prac dyplomowych i rozpraw doktorskich w dziedzinach architektury i budownictwa, planowania i zagospodarowania przestrzennego oraz mieszkalnictwa. 43 statuetki Złotego Medalu Grupy MTP odebrali wystawcy Targów Budma, Targów Intermasz i Targów Kominki. Po raz pierwszy spośród złotych medalistów jury wyjątkowo wyróżniło dwa produkty. Grand Prix Targów Budma zdobyły pręty i siatki zbrojeniowe z kompozytów firmy TROKOTEX, które są tańsze i bardziej wytrzymałe od stalowych.
Nagrodę Eco Prize za najbardziej ekologiczne rozwiązanie przyznano Lammi Thermoblock – pustakom z termoizolacją wykorzystywanym w budownictwie pasywnym. Ogłoszono również laureata Konkursu Architecture Budma Award 2020. Statuetkę ABA, z rąk Małgorzaty Pilinkiewicz, prezes Izby Architektów RP oraz prezesa Grupy MTP, Przemysława Trawy, odebrał zespół projektowy biura CDF Architekci za projekt odbudowy poznańskiej kamienicy „Żelazko”.
Wiedza i wymiana doświadczeń
Swoją wiedzę pogłębiali liczni uczestnicy konferencji „Projektowanie, budowa i życie w domu przyszłości”, „Ochrona przeciwpożarowa w obiektach budowlanych – aspekty projektowe i wykonawcze” (DAFA), seminarium „Nowoczesne zrównoważone budownictwo stalowe” (Programu BUDUJ ZE STALI), Forum Klimatycznego AKO „Green Deal 2050 – Szanse i zagrożenia dla Polski”.
Podczas Budmy wręczono nagrody laureatom konkursu „BUDUJ BEZPIECZNIE 2019” oraz zaprezentowano dobre praktyki wdrażane na budowach (PIP). Na stoisku Ministerstwa Rozwoju codziennie można było wziąć udział w prezentacjach dotyczących obszarów m.in. nowych programów, funduszy europejskich i działań proeksportowych dla branży budowlanej czy prawa.
Temat budownictwa prefabrykowanego, energooszczędnego i pasywnego podjęty został w ramach XI Forum Budownictwa Pasywnego i Energooszczędnego oraz w ramach ekspozycji Centrum nowoczesnej prefabrykacji. O innowacyjnych pomysłach dla budowlanki rozmawiano także w specjalnej strefie Start-upów.
Mistrzowie fachowego montażu Akcja promuje całoroczną kampanię „Dobry Montaż”, organizowaną przez Związek Polskie Okna i Drzwi wraz z Partnerami. Pierwszego dnia zbudowano fragment domu, który w kolejnych etapach wyposażany był w różne typy izolacji, okien i drzwi. Łącznie w strefie Monteriady odbyło się 28 pokazów.
Architektura przyjazna
Swoje metody pracy przedstawili: Ekim Tan, założycielka Play the City, architekta, która od 2008 roku rozwija model projektowania obszarów miejskich oparty o grę; Martin Arfalk, założyciel biura Mandaworks, realizującego interesujące projekty urbanistyczne na całym świecie oraz Kasper Benjamin Reimer, szef innowacji w biurze EFFEKT architects, które zajmuje się badaniem i projektowaniem nowych rozwiązań dla miast w oparciu o zrozumienie potrzeb społecznych. Bogna Świątkowska z Fundacji Bęc Zmiana do debaty o architekturze ku przyjemności – wyzwaniach, oczekiwaniach i zagrożeniach zaprosiła prof. Marka Krajewskiego, Krzysztofa Sołoduchę, architektów Zbigniewa Borawskiego i Natalię Budnik.
W drugim dniu Jakub Głaz rozmawiało „Architekturze dostępnej”, a także wraz z Małgorzatą Tomczak, w ramach kolejnej debaty „Miasto otwarte, miasto przyjazne”, o zmianach zachodzących w postrzeganiu i budowaniu miast.
Nowością Forum D&A były warsztaty dla studentów architektury i młodych projektantów oraz seans filmowy, po którym o uwarunkowanym kulturowo odmiennym spojrzeniu na architekturę wypowiadali się prof. dr hab. Ewa Rewers i Mikołaj Stępień z NMS Architekci. W targowej iglicy, gdzie odbywała się architektoniczna część Budmy można było również oglądać prezentację 1m/ARCH – przegląd pracowni architektonicznych oraz wystawy pokonkursowe: Szkice Architektoniczne i II etapu Architekture Budma Award.
Kolejne Targi BUDMA 2- 5 lutego 2021
Całość artykułu w wydaniu drukowanym i elektronicznym Inne artykuły o podobnej tematyce patrz Serwisy Tematyczne Informacje na temat Wytycznych montażu mozna uzyskać bezpośrednio w redakcji miesięcznika Świat Szkła:
- Agata Kostrzewa
- Agnieszka Roguska Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. oraz dziale dystrybucji - Iwona Markowska Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.
więcej informacji też na stronie o Wytycznych do montaż okien i drzwi zewnętrznych tzw Instrukcja RAL
|