Czytaj także -

Aktualne wydanie

2021 07 okladka1

Świat Szkła 07-08/2021

User Menu

 ET-160x600-PL-4

 

 

 

 

facebook12

czytaj newsy Świata Szkła

- więcej szklanej architektury

 

Baztech

Miesięcznik Świat Szkła

indeksowany jest w bazie

czasopism technicznych

 

 

 

 Adv-750x100-px-Builing-Science-23

 

 

480x100

 

 RZ RT 2022 Banner Tag Motiv Animiert 550x150 PL

 

 

Hörmann rozszerza ofertę systemów kontroli wjazdu. Przenośna zapora drogowa OktaBlock
Data dodania: 12.03.20

Pod nazwą OktaBlock firma Hörmann oferuje przenośne blokady drogowe do zabezpieczania masowych imprez plenerowych.

 

To uniwersalne, skuteczne i ekonomiczne rozwiązanie pozwala na ochronę najróżniejszych wydarzeń niezależnie od ich terminu i lokalizacji. Ta nowość na światowym rynku spełnia najwyższe standardy bezpieczeństwa.

 

20200311hormann2

 

W przeciwieństwie do innych przenośnych rozwiązań tego typu, uzyskane certyfikaty obowiązują nawet w przypadku zastosowania pojedynczych modułów. Nie ma konieczności łączenia wielu modułów w jeden układ.

 

To sprawia, że OktaBlock jest rozwiązaniem uniwersalnym, które zastosować można w rozmaitych sytuacjach. Firma Hörmann oferuje zarówno możliwość zakupu, jak i wynajmu przenośnej zapory drogowej.

 

20200311hormann1

 

Jak to działa?

Najważniejszą cechą charakterystyczną blokady OktaBlock jest jej ośmiokątna podstawa z ząbkowaną krawędzią. W momencie uderzenia pojazdu słupek przechyla się do przodu, a podstawa zakleszcza zębami między pojazdem a jezdnią. Na skutek tak wymuszonego hamowania pojazd po chwili zatrzymuje się i nie jest zdolny do dalszej jazdy.

 

Dzięki symetrii osiowej Hörmann OktaBlock nie ma wstępnie określonej strony uderzenia, zapora może więc odeprzeć uderzenie pojazdu nadjeżdżającego z dowolnego kierunku.

 

Blokady OktabBlock mogą być ustawiane pojedynczo, w rzędach lub naprzemiennie. To pozwala zabezpieczyć teren zgodnie z indywidualnymi wymaganiami.

 

Zaletą tych rozwiązań jest nieograniczony dostęp do dróg ewakuacyjnych i możliwość zastosowania ich zarówno w wąskich uliczkach, ja i na chodnikach lub ścieżkach rowerowych, do których skutecznego zabezpieczenia wystarczy najczęściej tylko jeden moduł.

 

Możliwe jest też stworzenie bariery o nieograniczonej szerokości, a także układu blokad w kształcie śluzy lub przepustów dla pojazdów straży pożarnej czy pogotowia ratunkowego.

 

200311hormann

 

 

Dwa warianty

Firma Hörmann oferuje słupki OktaBlock w dwóch wariantach. Model standardowy wytrzymuje maksymalną energię uderzenia na poziomie około 750 000 J. Natomiast OktaBlock TR spełnia bardziej rygorystyczne wymagania, został bowiem zaprojektowany na energię uderzenia o wartości maksymalnej 986 000 J.

 

Wymiary podstawy obu modeli wynoszą 800 x 800 mm. OktaBlock TR waży 450 kg, a drugi wariant blokady jest o 100 kg lżejszy. Wszystkie słupki mają wysokość 1250 mm i średnicę 273 mm.

 

 

Skuteczność działania

Skuteczność działania blokad drogowych OktaBlock została udokumentowana w wielu testach zderzeniowych. W badaniu wymaganym przez zapisy międzynarodowych norm pojedynczy słupek OktaBlock zatrzymuje bezzałogowy samochód ciężarowy o masie testowej 7,5 tony jadący z prędkością 50 km/h.

 

Odpiera zatem uderzenie o łącznej energii około 750 000 J. Blokada uzyskała również pozytywny wynik w jeszcze bardziej rygorystycznych testach zderzeniowych przeprowadzanych według Wytycznych Technicznych niemieckiej policji w sprawie Mobilnych Blokad Drogowych.

 

Test jest przeprowadzany na mokrej nawierzchni, a blokada musi stawić opór uderzeniu pojazdu nacierającego zarówno pod kątem 90, jak i 45 stopni, przy czym maksymalna energia uderzenia w klasie ochrony SK1B wynosi 986 000 J.

 

 

Prosty transport, łatwy montaż

Przenośne blokady drogowe mogą niemal całkowicie zabezpieczyć teren imprezy przed atakami prowadzonymi z użyciem pojazdów, a jednocześnie są ekonomicznym rozwiązaniem stosowanym niezależnie od czasu i lokalizacji. W przeciwieństwie do montowanych na stałe słupków zabezpieczających i innego typu zapór, ich montaż nie wymaga prowadzenia żadnych robót budowlanych czy układania przewodów zasilających.

 

Dzięki możliwości montażu uchwytu w górnej części słupka zmontowane fabrycznie pojedyncze blokady można transportować przy pomocy żurawia lub wózka widłowego. Demontuje się je równie szybko i łatwo, jak ustawia. Poszczególne elementy można składować na zewnątrz i transportować wygodnie standardowymi samochodami ciężarowymi.

 

 

Wtopione w krajobraz

Aby spełnić wymagania norm dotyczące ustawiania przenośnych blokad drogowych, firma Hörmann zaleca przygotowanie projektu zabezpieczenia wjazdu przez rzeczoznawcę. Dyskretne wzornictwo sprawia, że blokada Hörmann OktaBlock wtapia się w ogólną koncepcję zagospodarowania terenu na potrzeby organizacji imprez i nie jest postrzegana jako element związany z zagrożeniem.

 

W wersji standardowej przenośne blokady drogowe dostarczane są w kolorze antracytowym. Na życzenie dostępne są jednak w dowolnym kolorze RAL. Powierzchnię słupka można też wykorzystać do celów reklamowych lub oznakowania.

 


Blokady OktaBlock mogą być ustawiane pojedynczo, w rzędach lub naprzemiennie. W ten sposób projekt zabezpieczenia terenu można dostosować do indywidualnych wymagań.

 


Ustawienie blokady OktaBlock nie wymaga żadnych czynności montażowych, a dzięki możliwości montażu uchwytu w górnej części słupka można ją transportować przy pomocy żurawia lub wózka widłowego. Blokadę demontuje się równie łatwo, jak ustawia i nie wymaga to żadnej specjalistycznej wiedzy technicznej.

Hörmann Polska

 

 

Czytaj także --

Czytaj także

 

 

01 chik
01 chik