Czytaj także -

Aktualne wydanie

2022 06 okladka1

Świat Szkła 6/2022

User Menu

 ET-Swiat-Szkla-PL-160x600-004

 

facebook12

czytaj newsy Świata Szkła

- więcej szklanej architektury

 

Baztech

Miesięcznik Świat Szkła

indeksowany jest w bazie

czasopism technicznych

 

 

 

 wlasna-instrukcja ift--baner do newslet-2019e

 

 

SWISSPACER AIR wyrównuje ciśnienie w szybie zespolonej
Data dodania: 23.03.20

Pomyślny wynik testów możliwości zabudowy membrany SWISSPACER Air w gotowej szybie zespolonej

 

Producenci szyb zespolonych i okien mogą teraz bardziej elastycznie reagować na wymagania klientów

  

W celu zapewnienia prawidłowego funkcjonowania szyby zespolonej z kompensacją ciśnienia, zatwierdzona dotychczas metoda instalacji membran SWISSPACER Air przewidywała ich montaż przed uszczelnieniem krawędzi za pomocą uszczelnienia wtórnego.

 

20200303 SWISSPACER Retrofitting Air 3 hr

 

Metoda ta łączyła się jednak z dodatkowymi czynnościami roboczymi i wydłużeniem cyklu produkcyjnego szyby zespolonej. Aktualnie firma SWISSPACER prezentuje nowy, uproszczony sposób montażu, dzięki któremu membranę SWISSPACER Air można zainstalować łatwiej, szybciej i taniej, a przede wszystkim również wbudować ją w gotową, wyprodukowaną już szybę zespoloną.

 

Jest to odpowiedź szwajcarskiego producenta na sugestie klientów, by proces montażu membran rozgraniczyć w czasie z procesem produkcji szyby.

 

Zaleta dla producentów szyb zespolonych i okien to możliwość elastycznego reagowania na wymagania klientów.

 

W zatwierdzonej obecnie procedurze montażu, w zalecanym miejscu - w odległości około 200 mm od górnego narożnika szyby zespolonej, za pomocą specjalnego wiertła SWISSPACER wywiercony zostaje otwór w utwardzonym uszczelnieniu wtórnym i w tylnej ściance ramki dystansowej.

 

20200303 SWISSPACER Retrofitting Air PL 2 hr11

 

Następnie na gwint membrany nakładana jest specjalna uszczelka, która zostaje wraz z membraną dokręcona z siłą 0,2 Nm specjalnym kluczem dynamometrycznym.

 

Należy przy tym sprawdzić, czy pierścień uszczelniający przylega na całym obwodzie do SWISSPACER Air i szczelnie zamyka wywiercony otwór. W ten sposób wyeliminowana zostaje dodatkowa czynność robocza, taka jak nakładanie butylu na krawędź membrany.

 

– Metoda ta jest w pełni równoważna z pierwotnie przetestowanym i zatwierdzonym sposobem montażu pod względem symulowanej długości cyklu życia produktu końcowego i ogólnych warunków jego eksploatacji – wyjaśnia Matthias Bach, Dyrektor Techniczny SWISSPACER.

 

20200303 SWISSPACER Retrofitting Air 1a hr

 

– Jednakże zwracamy uwagę na fakt, że montaż membrany po wyprodukowaniu szyby zmienia specyfikację szyby zespolonej. Ponieważ w tym przypadku mamy do czynienia z pakietem szybowym wypełnionym powietrzem, zmienia się wartość współczynnika Uw okna; szyba ta nie posiada ponadto oznakowania CE.

 

Natomiast nadal obowiązuje oznakowanie Ü – dodaje Bach. Należy też zauważyć, że wszystkie cztery boki ramki muszą być wypełnione sitem molekularnym; pozwala to w 100% zagwarantować dotychczasową długość okresu użytkowania.

 

20200303 SWISSPACER Retrofitting Air 1b hr

Dalsze informacje dostępne są na stronie www.swisspacer.com 

 

Czytaj także --

 

 

01 chik
          sec 

Czytaj także